Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Dyrektor KOWR złożył rezygnację. Premier ją przyjął

8
Podziel się:

Piotr Serafin po ośmiu miesiącach opuścił fotel dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jego dymisję natychmiast przyjął Matusz Morawiecki. Powodem odejścia Serafina może być bałagan w skupie interwencyjnym jabłek.

Piotr Serafin w towarzystwie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas konferencji prasowej w październiku 2018 r.
Piotr Serafin w towarzystwie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas konferencji prasowej w październiku 2018 r. (PAP/Tomasz Gzell)

O odwołaniu szefa agencji, która tylko na dopłaty bezpośrednie dla rolników przeznacza blisko 15 mld zł rocznie, informuje RMF FM. Oficjalnych powodów rezygnacji Serafina ani KOWR, ani resort rolnictwa nie podają.

RMF FM wskazuje, że nieoficjalnie dymisja Piotra Serafina ma związek z nieprawidłowościami w systemie skupu interwencyjnego jabłek.

Zobacz także: Wideo: "Na litość boską!". Marek Sawicki kpi z ministra rolnictwa

KOWR miał nadzorować prowadzony przez firmę Eskimos skup jabłek, której udzielał gwarancji finansowych, a kredyty udzielił państwowy BOŚ Bank. Choć pozyskano 200 tys. ton jabłek, pieniądze nie trafiły do punktów skup.

Sprawa jest znana jest od grudnia, a kontrolę w KOWR prowadzi CBA.

Wniosek do CBA o sprawdzenie wszystkich okoliczności związanych z realizacją programu stabilizacji cen jabłek w KOWR 22 lutego złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej.

Podkreślili, że firma Eskimos została wybrana do prowadzenia skupu bez przetargu, a także wskazali na wypowiedzi ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który publicznie określił ją jako "zaprzyjaźnioną".

- Ludzie, którzy organizowali ten skup, bo firma Eskimos nigdy nie zajmowała skupem owoców i tłoczeniem soków, to ok. 160 firm, które zaciągnęło kredyty i domagają się od Eskimosa zapłaty, a firma odsyła ich do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - mówiła w Sejmie Dorota Niedziela z PO.

- Dlaczego sadownicy zostali zostawieni sami sobie, dlaczego część z nich nie otrzymała pieniędzy za sprzedane jabłka, dlaczego setka kooperantów zostaje na lodzie, gdzie tu jest pomoc państwa? - pytał inny poseł PO, Krzysztof Brejza.

- CBA sprawdza interwencyjny skup jabłek, na to nie jest potrzebny żaden dodatkowy wniosek - stwierdził w odpowiedzi minister Ardanowski.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powstał 1 września 2017 r. Zastąpił dwie agencje rolne: Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych. Piotr Serafin był pełnomocnikiem do spraw tworzenia KOWR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
demeter
5 lata temu
gdy widzę dzisiejsze ceny jabłek, i to wcale nie najlepszej jakości, od razu przypomina mi się widok sadów z ostatniej jesieni - te stosy jabłek pod drzewami, których nie opłacało się zbierać, bo koszt dostarczenia ich do skupu przewyższał zysk - i wtedy, i teraz nie rozumiem, jak można było do tego dopuścić!
Bj 23
5 lata temu
Ci byli pracownicy z ANR, którzy sorzeciwiali się wyborowi Eskimosa i trybowi w jakim została wybrana ta firma krzak zostali w ubiegłym roku wywaleni z KOWR. Swoi podpisali że wszystko gra. I masz babo placek. Kolejna aferka to wycieki kasy na promocję i fundusze rozwoju rolnictwa. Jak myślicie kto siedzi w zarządzie?
Zarimr
5 lata temu
Dopłaty bezpośrednie to raczej domena ARiMR a nie KOWR-u........
Falb
5 lata temu
KOWR nie jest od dopłat bezpośrednich, to wiedza elementarna a redaktor nie wie.
Gazer
5 lata temu
To zdjęcie jakiegoś menela, czy naprawdę szefa ważnej agencji rządowej?