Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Dzień św. Patryka. Kolorowe święto w dobie pandemii

4
Podziel się:

Już dzisiaj obchodzimy dzień św. Patryka. I choć to święto wywodzi się z Irlandii, to z roku na rok staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. W tym roku, jak i w poprzednim, pandemia w znacznym stopniu hpokrzyżowała celebrowanie kolorowego święta.

Dzień św. Patryka. Kolorowe święto w dobie pandemii
Dzień św. Patryka. Zielone święto z Irlandii popularne na całym świecie

Dzień św. Patryka, który wprowadził chrześcijaństwo na pogańskiej wyspie, nazywany jest oficjalnie The Gathering, czyli wspólne zgromadzenie pomyślane jako świętowanie irlandzkiej tradycji i kultury. To także uroczystość rodzinna - wiele imprez organizowanych jest z myślą o przyciągnięciu ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach.

W Irlandii dzień św. Patryka jest świętem narodowym i religijnym, a sam Patryk jest patronem całego kraju. Dlatego co roku, 17 marca w Irlandii, Irlandii Północnej, w kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador, a także na Montserrat wypada dzień wolny od pracy.

Tego dnia Irlandczycy i wszyscy, którzy mają ochotę świętować, ubierają się na zielono, piją zielone piwo i jedzą zabarwione na zielono przekąski. Narodowy kolor Irlandii symbolizuje krajobraz wyspy i nawiązuje do przypisywanej świętemu Patrykowi trójlistnej koniczyny.

Ale to nie wszystko. Z okazji dnia św. Patryka co roku odbywały się liczne imprezy, festyny, parady i pokazy tańca irlandzkiego.

Niestety, już w ubiegłym roku większość wydarzeń była odwołana. Nie inaczej jest w 2020 r. Ze względu na pandemię koronawirusa dzień św. Patryka Irlandczycy obchodzą głównie w gronie prywatnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Gggh
3 lata temu
Celebrują św. Patryka a Irlandia poparła aborcje i lgbt
Tom
3 lata temu
W Irlandii i knajpach celtyckich na całym swiecie
Dan
3 lata temu
i jest to najważniejsze święto w 2020 roku jak napisał redaktor stare święto pogańskie
Na całym świe...
3 lata temu
Czyli również w krajach islamskich! Szczerze gratuluję!