Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś dzień św. Patryka. Irlandczycy świętują już od wczoraj

0
Podziel się:

Parady z okazji święta patrona Irlandii organizowane są na całym świecie.

Parada w Londynie
Parada w Londynie (PAP/EPA)

Angielskie Birmingham, gdzie mieszka liczna społeczność irlandzka, tym razem przebiło Dublin, nie tylko rozpoczynając obchody wcześniej, ale też organizując siedmiodniowy festiwal w porównaniu z czterodniowym w Dublinie.

Głównym wątkiem parady, która w samo południe wyruszyła z dzielnicy Digbeth, były irlandzkie legendy i mity - postacie z zielonym smokiem na czele umieszczono na ruchomych platformach. Uczestnicy parady przebrali się w historyczne kostiumy. Byli też muzycy, żonglerzy, ludzie na szczudłach. Do parady włączyły się stare modele samochodów. Otwarto uliczne kramy i korzystając z wiosennej pogody zorganizowano uliczne pokazy.

Parada z okazji Dnia św. Patryka w Birmingham, choć organizowana jest regularnie dopiero od 1996 r., uchodzi za trzecią co do wielkości po nowojorskiej i dublińskiej. O ile w Birmingham chodziło o podkreślenie wkładu imigrantów w uczynienie miasta tym, czym jest, w Londynie akcent położono na rozrywkę dla całych rodzin.

Obchodom w Londynie przewodniczył burmistrz Boris Johnson. Parada odbyła się na krótkim odcinku między Placem Trafalgaru a Piccadilly Circus. Poprowadził ją znany w świecie irlandzki tancerz Michael Flatley. Na Placu Trafalgaru odbyło się wiele imprez muzycznych i kulinarnych. W pobliskim kinie zorganizowano festiwal irlandzkich filmów.

Karnawałowy pochód odbył się w niedzielę także w Belfaście. Św. Patryk został wyobrażony jako poszukiwacz przygód podróżujący w czasie, co miało symbolizować ducha przedsiębiorczości i otwarcie Irlandii Płn. na przyszłość. Wykorzystano motywy z popularnego serialu telewizyjnego _ Dr. Who _, łącznie z makietą statku kosmicznego Tardis. W niektórych miastach Irlandii Płn., m.in. Londonderry, Enniskillen i Omagh, obchody zaplanowano na poniedziałek.

Irlandczycy z Australii świętują dzień wcześniej

Według portalu Expedia.ie rezerwacje miejsc noclegowych w Irlandii przez zagranicznych turystów, głównie Amerykanów, Brytyjczyków, Niemców i Kanadyjczyków, w okresie obecnego weekendu są o 50 proc. wyższe niż rok temu. Zjawisko to występuje nie tylko w Dublinie, ale także w Corku i Galway, gdzie rezerwacje wzrosły o 30 proc.

Lotnisko w Dublinie, tradycyjnie przybrane na zielono, w czasie weekendu oczekuje 220 tys. pasażerów. W ramach przedfestiwalowej rozgrzewki w Dublinie odbyły się w piątek tradycyjne irlandzkie tańce pod gołym niebem, w sobotę upamiętniono najbardziej znane budynki i miejsca irlandzkiej stolicy, a w niedzielę zorganizowano uliczne pokazy, warsztaty języka irlandzkiego, strefy rozrywki itd.

Dzień św. Patryka, który wprowadził chrześcijaństwo na pogańskiej wyspie, nazywany jest oficjalnie The Gathering, czyli wspólne zgromadzenie pomyślane jako świętowanie irlandzkiej tradycji i kultury. To także uroczystość rodzinna - wiele imprez organizowanych jest z myślą o przyciągnięciu ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach.
Dziś paradę w Dublinie obserwować będzie pół miliona ludzi, co drugi mieszkaniec miasta plus ok. 100 tys. turystów. Każdy będzie miał na sobie coś zielonego. Muzycy nastawieni są na występy w każdym stylu - od tradycyjnych irlandzkich piszczałek i marszowych bębnów po przeboje z Top 20. Paradę zakończy przejazd na Harleyach Davidsonach i Hondach Gold Wings.

Dzień św. Patryka to również okazja, na którą wyczekuje z wytęsknieniem irlandzki przemysł browarniczy, ponieważ tradycja nakazuje, by wszechobecną tego dnia koniczynkę podlewać w pubach, najlepiej Guinnessem. Mocno promuje się też irlandzka whiskey Jameson, której nie należy mylić ze szkocką whisky, czyli scotchem. To także okazja do promocji Irlandii w innych krajach, zwłaszcza w USA, gdzie irlandzki premier oferuje tradycyjny kosz koniczyny prezydentowi USA, ma okazję osobistej rozmowy z nim, a osobno spotyka się z biznesmenami.

Czytaj więcej w Money.pl
To już koniec kryzysu. Irlandia oficjalnie wygasiła program ratunkowy Pomoc wyniosła w sumie 85 miliardów euro.
Irlandczycy z Australii wyszli na ulice W paradzie wzięło udział około 1500 osób z 60 różnych grup artystycznych. Wzdłuż ulic ustawiło się około 60 000 widzów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)