Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

"Dziura Kościńskiego" w samorządach. Miastom grozi utrata płynności

16
Podziel się:

Miasta, powiaty i gminy padną ofiarą polityki finansowej rządu – ostrzegają samorządy. Bo – mimo zapewnień władz centralnych o strumieniu pieniędzy do nich płynącym – widzą, że brakuje im miliardów.

"Dziura Kościńskiego" w samorządach. Miastom grozi utrata płynności
Resort Tadeusza Kościńskiego osłabia finanse samorządów - twierdzą władze lokalne (Mateusz Wlodarczyk / Forum, RM, Mateusz Wlodarczyk / Forum)

W najgorszej sytuacji są duże miasta – pisze "Gazeta Wyborcza" w tekście pt. "Finanse samorządów czeka za moment dziura Kościńskiego. Ministerstwo przeszacowało wpływy". Przeszło 90 samorządom grozi utrata płynności finansowej już w 2020 r., w przyszłym kłopoty z płynnością może mieć kolejne 45. To efekt pandemii i kurczących się za sprawą rządowych decyzji wpływów podatkowych.

Po trzech kwartałach 2020 roku wiadomo, że dochody samorządów z PIT spadły o 6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Przekłada się to na 2,8 mld złotych. Wedle szacunków ekspertów cytowanych przez "GW" w całym 2020 roku może być to od 5,3 do 6,9 mld zł.

Zobacz także: Samorządy stracą 14 mld zł w 10 lat z powodu rządowej reformy PIT. "Chce się zubożyć wspólnoty lokalne"

Tymczasem w życie wchodzą regulacje, które dodatkowo zetną przychody samorządów. Mowa o opodatkowaniu w formie ryczałtu przez podniesienie limitu przychodów z 250 tys. do 2 mln euro, podwyższeniu limitu przychodów z 1,2 mln do 2 mln euro uprawniających do 9 proc. CIT oraz tzw. estońskim CIT. To oznacza 2,6 – 2,7 mld zł mniej dla samorządów.

Resort finansów cały czas powtarza, że w latach 2015-19 dochody samorządów z tytułu udziału w PIT znacząco wzrosły. Samorządowcy mówią, że to prawda, ale jeszcze bardziej wzrosły ich wydatki. Przykładem może być tu subwencja oświatowa – rośnie w tym roku o 1,9 mld złotych. Tyle że koszty samorządów będą jeszcze wyższe, bo muszą one zapewnić np. podwyżki dla nauczycieli.

Już teraz niektóre samorządy zmuszone są zaciągać kredyty na realizację bieżących wydatków oświatowych.

Zapytaliśmy resort finansów o pieniądze dla samorządów. Biuro prasowe zapowiedziało odpowiedź na środę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
ggg
3 lata temu
prawda taka, że pis okradł samorządy, żeby mieć na swoją propagandę, łapówki dla księży i luksusy
nori
3 lata temu
Co żona Kościńskiego na zarzut , że jest dziurą ?
tinno*
3 lata temu
Warszawie i innych większych miastach lekką ręką pieniądze wydawane są na propagandę i burdy uliczne do roboty lenie to będą pieniądze..
samorządowiec
3 lata temu
przecież podłej zmianie zależy na utrąceniu samorządów zabierają im kasę nakładają finansowanie dodatkowych obowiązków i później pod pretekstem że samorządy nie umieją się gospodarzyć zlikwidują je i co ? ano mamy PRL jak w mordę strzelił będzie centralne sterowanie
Halinka
3 lata temu
Pieniądze są , tylko Wy ich nie widzicie.