Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samorządy toną w długach. Zapaść coraz bliżej

36
Podziel się:

Ulgi podatkowe z powodu pandemicznego kryzysu sprawiają, że do samorządowych kas trafia coraz mniej pieniędzy. Miasta i gminy będą musiały podnieść ceny usług publicznych.

Samorządy toną w długach. Zapaść coraz bliżej
Rząd rozdaje ulgi, samorządy płacą. (KPRM, Krystian Maj)
bEEjftxN

W tym tygodniu samorządowcy mają się spotkać z ministrem finansów i rozmawiać o tym jak uniknąć finansowej zapaści.

Chodzi m.in. o planowaną przez rząd nowelizację ustawy o podatkach dochodowych. Jak szacują samorządowcy, nowe przepisy pozbawią miasta i gminy 1,4 mld zł w 2021 r. i o 14 mld zł przez dziesięć lat.

- Będziemy walczyć o rekompensatę tych ubytków – mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

bEEjftxP
Zobacz także: Ulga podatkowa za zakup mieszkania. Resort nie porzuca pomysłu

Wśród planowanych przez rząd zmian znalazło się m.in. podwyższenie limitu przychodów uprawniającego do ryczałtowego rozliczania PIT.

Limit ma być podniesiony z 250 tys. euro do 2 mln euro. Oznacza to, że więcej firm będzie się rozliczać ryczałtem. A pieniądze z tak opłacanego podatku omijają budżet samorządu.

bEEjftxV

Straty dla samorządów przyniesie też ulga proinwestycyjna z tytułu estońskiego CIT.

- Mazowsze zostanie najbardziej wśród województw dotknięte estońskim CIT-em, bo nasz budżet jest w największym stopniu uzależniony od CIT – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Adam Struzik, marszałek Mazowsza. Jak wylicza, region może stracić na tym 270–280 mln zł w przyszłym roku. – To więcej, niż wydajemy na inwestycje we wszystkich naszych szpitalach. Oznacza to konieczność cięć wydatków bieżących i inwestycji. Brak rekompensaty dla samorządów to świadoma decyzja rządu, jawnie uderzająca w stabilność samorządów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEjftyq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
obserwator
12 miesięcy temu
To niech zaczną oszczędzać a nie realizują niekiedy idiotyczne inwestycje. Wypłacają gigantyczne ekwiwalenty dla prezydentów i zastępców za niewykorzystane urlopy. Każdy orze jak może. Zwiększenie wpływów przez podwyższenie podatków jest idiotycznym pomysłem. Odnoszę wrażenie, że ludzie, którym zostawi się te pieniądze w kieszeni zrobią z tego lepszy użytek. Na pewno nie zmarnują ich.
bodzio
12 miesięcy temu
Należy myśleć jak zaczyna się kadencję.Co robią radni zaraz po wyborach na pierwszej sesji?Podnoszą sobie i szefowi-burmistrzowi,wójtowi,prezydentowi uposażenie.Jeszcze nic nie zrobili a już niebotyczna kasa leci.I tak z miesiąca na miesiąc budżet się kurczy pobory rosną ,miasta gminy popadają w długi. Przykładem ratusz Warszawski.Wystarczy być rodziną posłasenatora PO i już za to kasa leci.A o efekty pracy proszę urzędników nie pytać.Nie wypada im pracować mając rodzinę na tak wysokich stanowiskach.A w Polsce powiatowej lepiej też nie jest.Tam gdzie PO tam długi.
cek
12 miesięcy temu
w kazdej gminie powinny odbywac systematyczne kontrole NIK a potem powinien wkraczac prokurator ,samorzadowcy poddobnie jak politycy wymyslaja na sile inwestycje po to aby sie wykazac ,ze sa aktywni ,a naiwni ludzie ich wybieraja np.w gminie Chelmza wlasnie w tych dniach wojt kazal stawiac latarnie na sciezce rowerowej ,ktora jest na polu to jest sprawa dla prokuratora
bEEjftyr
em
12 miesięcy temu
Ten rząd niszczy wszystko, dlaczego Morawiecki nie widzi problemu na dole tylko bezczelnie kłamie o dobrobycie suwerena , albo opowiada jak to jest dobrze na górze, kiedy to się skończy? zwykły człowiek nie ma już siły żyć!
berabera
12 miesięcy temu
TVP..już zaciera ręce na każda podwyżkę w szczególności tam gdzie w gminach rządzi nie pis...ale będzie plucie na te zarządy..
...
Następna strona