Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

e-Doręczenia coraz bliżej. Sejm uchwalił ustawę

66
Podziel się:

Zamiast stania urzędzie, czy osobistego odbierania listu poleconego urzędową korespondencję będzie można odebrać jednym kliknięciem myszy. Sejm właśnie przyjął ustawę, która ma to umożliwić.

e-Doręczenia coraz bliżej. Sejm uchwalił ustawę
(PAP, Rafał Guz)

e-Doręczenia mają być wygodną alternatywą dla tradycyjnej papierowej formy komunikacji między administracją publiczną a obywatelem. Sprowadza się ona do tego, że zamiast odbierać pism w urzędzie, czy listu poleconego osobiście od listonosza, korespondencję otrzymamy elektronicznie.

Ustawę w tej sprawie z poprawkami poparło w środę 442 posłów, przeciw było tylko czterech, a pięciu wstrzymało się - donosi PAP. Teraz dokument trafi do Senatu.

Zgodnie z założeniami E-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Ta forma ma być domyśla dla urzędów, ale też dobrowolna i darmowa dla obywatela.

Zobacz także: E-doręczenie. Najdroższy "mail" na świecie

To oznacza, że jeśli ktoś nie ma dostępu do mediów cyfrowych albo woli tradycyjną metodę, będzie mógł skorzystać z tzw. publicznej usługi hybrydowej. Co to oznacza?

"Dzięki temu jeżeli nie jesteś gotowy na skorzystanie z elektronicznej formy realizacji korespondencji publiczna usługa hybrydowa pozostawi Ci możliwość odbioru przesyłek pocztowych przy zachowaniu cyfryzacji korespondencji w podmiotach publicznych" - wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Gds
4 lata temu
Ale ale, a im co? Przecież od wielu lat poczta, pisma wszelkie doręczane przez internet są w kpa traktowane na równi jak papierowe, tyle, że wielu urzędasów nie umie obsługiwać komputerów. Pisma dziś to skopiowane wklejone durne przepisy.
Zenek
4 lata temu
popieram natychmiastowe wdrożenie wszystkich pism urzędowych , łącznie z pismami z sądów itp. Jeśli osoba starsza nie zna obsługi komputera i nie ma adresu mailowego to takim osobą można dostarczać pisma po staremu a dla reszty tylko elektronicznie
zwolennik poc...
4 lata temu
Nareszcie coś mądrego w sejmie przegłosują. Czasami po kilka razy trzeba chodzić do urzędu lub na pocztę. Idiotyczne pisma z sądów tylko osobisty odbiór na poczcie paranoja jakaś. Takie pisma z sądów od komorników itd też mozna wysyłać mailowo z potwierdzeniem odbioru. Tak większość poczt internetowych ma funkcję potwierdzenia otwarcia maila i wówczas jak adresat otworzy maila to wysyłający otrzymuje potwierdzenie , że mail został otwarty. Jak ograniczonym urzędnikom to nie wystarcza to można im na takie ważne maile odpowiadać równiez elektronicznie przesyłająć info odebrałem itd. Znajomy opowiadał, że u nich dłuższy czas nie było listonoszy i musiał chodzić na pocztę po kity aby KRUS opłacić. Mówił mi, ze dzwonił do KRUZu aby mu mailowo to przysyłali to powiedzieli, że nie ma takiej możliwośći. Podobnie z zaświadczeniami lekarskimi sam prosiłem aby mi zaświadczenie z przychodni mailem przysłali ale to powiedziano jest niemozliwe. Przypominam, że jesteśmy w XXI wieku i dla mnie poczta polska może nie istnieć bo to strata czasu i zagrożenie stać w tych kolejkach. Paczki najchętniej odbieram w paczkomatach , lekarstwa z aptek poprzez kuriera bo apteki nie wysyłają lekarstw inaczej a wszelkie listy pisma od tego jest poczta elektroniczna. Zlikwidować tą przestarzałą i bezużyteczną pocztę polska to będzie taniej , szybciej, bezpieczniej i wygodniej
Polecony
4 lata temu
Ja wolę tradyjną pocztę a nie pocztę troglodyty z Żoliborza.
Starsza Pani
4 lata temu
Ale o co chodzi? Przecież od lat działa ePuap. Wszystkie urzędowe sprawy tak załatwiam od 2016 roku...
...
Następna strona