Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

E-doręczenia jako pomoc dla Poczty Polskiej? Lewiatan pisze skargę po materiale w money.pl

Konfederacja Lewiatan wysłała pismo do unijnego Komisarza ds. rynku wewnętrznego w sprawie e-doręczeń. Pada w nim oskarżenie wobec ministra cyfryzacji o nieuczciwe sprzyjanie Poczcie Polskiej. Dowodem mają być słowa ministra Marka Zagórskiego, które padły w money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Konfederacja Lwiatan pisze skargę na ministra cyfryzacji. (Fot: WP)

Usługa e-doręczeń wzbudza kontrowersje. Minister cyfryzacji chce, by jej operatorem była Poczta Polska. Konfederacja Lewiatan mówi wprost, że jest to nic innego, jak pomoc publiczna dla pogrążonej w finansowych tarapatach spółki.

Co więcej, wg organizacji minister Marek Zagórski miał to przyznać wprost podczas rozmowy w programie "Money. To się liczy" w money.pl.

"W rozmowie z dnia 24 stycznia 2020r. w serwisie money.pl Minister Cyfryzacji odniósł się do zasadności dokonanego wyboru. W odpowiedzi na pytanie o wysoki koszt usługi e-doręczenia Pan Minister wprost stwierdził, że chodzi o to by zrekompensować Poczcie Polskiej S.A. straty jakie Poczta Polska S.A. jako operator wyznaczony poniesie w związku z odpływem wolumenu powszechnych usług listowych w wyniku procesu cyfryzacji" - dowiadujemy się z pisma Konfederacji skierowanym do Komisarza ds. rynku wewnętrznego, Thierrego Bretona.

Obejrzyj: E-doręczenie. Najdroższy "mail" na świecie

Jak czytamy dalej: "jeśli by przyjąć, że omawiana legislacja jest formą rekompensaty dla operatora wyznaczonego kosztu netto obowiązku świadczenia usługi powszechnej, to nie sposób uznać, że taka forma rekompensaty spełnia kryteria dopuszczalnych form określonych dyrektywą, tj. kryterium obiektywności, przejrzystości, niedyskryminacji i proporcjonalności".

E-doręczenia to potwierdzania przesyłek np. z sądu czy skarbówki w formie listu elektronicznego zamiast awizo. Prowizja za usługę miałaby - wg zamysłu ministra Marka Zagórskiego - trafiać na konto Poczty Polskiej.

- W projekcie ustawy przewidzieliśmy 3,45 plus VAT za jedno doręczenie. Z perspektywy maila to dużo, jednak te maile kosztują. A mówimy o systemie łączonym, to nie jest tylko wysyłanie e-doręczeń. To hybrydowa usługa, a więc konieczne jest utrzymanie infrastruktury, co wymaga kosztów - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zgodnie z unijnym prawem, pomoc publiczna musi spełniać określone warunki. Najważniejszym z nich jest nienaruszanie równowagi konkurencyjnej na rynku. Dlatego o zamiarze udzielania pomocy publicznej trzeba poinformować Komisję Europejską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

PrawdaPoczta Polska ma duże problemy finansowe i jest instytucją bardzo źle prowadzoną. Dlatego postanowiono, że trzeba ją dofinansować z pieniędzy … Czytaj całość

29-01-2020

ZłośnikWidzieliście, czym handluje Poczta Polska? Ilość dewocjonaliów większa niż na odpustach przy kościołach. To wszystko okraszone wydawnictwami żywcem … Czytaj całość

29-01-2020

MarianE-doręczenia? A kiedy E-kupa??

Rozwiń komentarze (47)