Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cyfrowy polecony zamiast papierowego awiza. Rząd pracuje nad systemem e-Doręczeń

87
Podziel się

Co roku do Polaków trafia około 100 mln pism przekazywanych tradycyjnym listem poleconym, z tego niemal 80 mln to korespondencja urzędowa

Co roku do Polaków trafia około 100 mln pism przekazywanych tradycyjnym listem poleconym, z tego niemal 80 mln to korespondencja urzędowa.
Co roku do Polaków trafia około 100 mln pism przekazywanych tradycyjnym listem poleconym, z tego niemal 80 mln to korespondencja urzędowa. (Piotr Kamionka/REPORTER)
bDXTleYB

System ma kosztować 25,9 mln zł i zacząć funkcjonować od 2019 roku. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że dzięki niemu wycieczki na pocztę po papierową korespondencję nie będą obowiązkowe.

Co roku do Polaków trafia około 100 mln pism przekazywanych tradycyjnym listem poleconym, z tego niemal 80 mln to korespondencja urzędowa - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Ta liczba ma się jednak stopniowo zmniejszać.

Dzięki systemowi e-Doręczeń zamiast awiza i papierowego poleconego, list odebrać będzie można cyfrowo. Ma to dać oszczędność 106,5 mln zł rocznie.

bDXTleYD

System połączony będzie z ePUAP, gdzie wydzielone zostaną specjalne skrzynki oraz urzędowymi rejestrami - Centralną Ewidencją, Identyfikacją Działalności Gospodarczej czy Rejestrem Sądowym.

Zobacz także: e-Dowód i mDokumenty. Nowe usługi cyfrowe dla Polaków

Według założeń Ministerstwa Cyfryzacji, w ciągu 3 lat 40 proc. obywateli i przedsiębiorców ma założyć specjalną deklarację cyfrowości i uzyskać dostęp do elektronicznej korespondencji urzędów oraz sądów – podaje DGP.

bDXTleYJ

Cały system ma kosztować 29,5 mln zł. Jednak ponad 21 mln zł pochodzić będzie z UE w ramach dotacji.

bDXTleZe
KOMENTARZE
(87)
Zenek
3 lata temu
Jaka będzie zatem rola poczty polskiej skoro maila to mogą mi przysłać bezpośrednio z urzędu. Po co jest to pśrednictwo poczty/ Chyba po to żeby kasę pobierać
Józef
3 lata temu
Dobrze
jodik
3 lata temu
Trzeba pisać jak jest: doręczenie jest do ręki i dlatego nazywa się doręczeniem. Nie mylcie pojęć, ktoś wrzuci list np. z Sądu do euro skrzynki do której mają dostęp różnej maści roznosiciele reklam a i żule zwani blokersami którzy potrafią "dla zabawy" rozwalać te euro skrzynki. I co ludzie mają prawnie odpowiadać z to, za nie doręczoną ważną prawnie wiadomość ? Urzędnicy w ministerstwie ogarnijcie się.
bDXTleZf
Rumcjas
3 lata temu
Listonosze już dawno nie noszą listów poleconych tylko wrzucają do skrzynek awiza. Kilka razy czekałem w domu na list a znajdowałem w skrzynce awizo. Teraz dopiero zaczną olewać roznoszenie listów.
Mistrz Polika...
3 lata temu
A nie prościej zostawić list polecony w skrzynce? Ja nie mam czasu biegać po śmierdzących sklepikach jak np. w Chorzowie przy ul. Wolności 63 i szukać mojej korespondencji. Co innego elegancka poczta główna, która jest otwarta długo i jest gdzie zaparkować. Inna sprawa że czas skończyć z absurdem że po 2 doręczeniu list uważa się za doręczony. To by było ok, gdyby list zostawał w skrzynce!!!
...
Następna strona