Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Cyfrowy polecony zamiast papierowego awiza. Rząd pracuje nad systemem e-Doręczeń

Cyfrowy polecony zamiast papierowego awiza. Rząd pracuje nad systemem e-Doręczeń

Co roku do Polaków trafia około 100 mln pism przekazywanych tradycyjnym listem poleconym, z tego niemal 80 mln to korespondencja urzędowa. Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
Co roku do Polaków trafia około 100 mln pism przekazywanych tradycyjnym listem poleconym, z tego niemal 80 mln to korespondencja urzędowa.

 

System ma kosztować 25,9 mln zł i zacząć funkcjonować od 2019 roku. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że dzięki niemu wycieczki na pocztę po papierową korespondencję nie będą obowiązkowe.

Co roku do Polaków trafia około 100 mln pism przekazywanych tradycyjnym listem poleconym, z tego niemal 80 mln to korespondencja urzędowa - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Ta liczba ma się jednak stopniowo zmniejszać.

Dzięki systemowi e-Doręczeń zamiast awiza i papierowego poleconego, list odebrać będzie można cyfrowo. Ma to dać oszczędność 106,5 mln zł rocznie.

System połączony będzie z ePUAP, gdzie wydzielone zostaną specjalne skrzynki oraz urzędowymi rejestrami - Centralną Ewidencją, Identyfikacją Działalności Gospodarczej czy Rejestrem Sądowym.

e-Dowód i mDokumenty. Nowe usługi cyfrowe dla Polaków

 

Według założeń Ministerstwa Cyfryzacji, w ciągu 3 lat 40 proc. obywateli i przedsiębiorców ma założyć specjalną deklarację cyfrowości i uzyskać dostęp do elektronicznej korespondencji urzędów oraz sądów – podaje DGP.

Cały system ma kosztować 29,5 mln zł. Jednak ponad 21 mln zł pochodzić będzie z UE w ramach dotacji.

poczta polska, awizo, e-doręczenia, polecony
Czytaj także
Polecane galerie
Zenek
2018-02-20 13:15
Jaka będzie zatem rola poczty polskiej skoro maila to mogą mi przysłać bezpośrednio z urzędu. Po co jest to pśrednictwo poczty/ Chyba po to żeby kasę pobierać
Józef
2018-01-07 12:15
Dobrze
jodik
2018-01-04 18:30
Trzeba pisać jak jest: doręczenie jest do ręki i dlatego nazywa się doręczeniem. Nie mylcie pojęć, ktoś wrzuci list np. z Sądu do euro skrzynki do której mają dostęp różnej maści roznosiciele reklam a i żule zwani blokersami którzy potrafią "dla zabawy" rozwalać te euro skrzynki. I co ludzie mają prawnie odpowiadać z to, za nie doręczoną ważną prawnie wiadomość ? Urzędnicy w ministerstwie ogarnijcie się.
Pokaż wszystkie komentarze (88)