Notowania

E-dowód już prawie gotowy. Eksperci nie są pewni, czy będzie bezpieczny

W 42 miejscowościach zakończyły się testy e-dowodu, który ma wejść do użytku już w marcu. Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza sukces, ale eksperci mają wątpliwości, czy cyfrowy dokument będzie bezpieczny. - Nie przeprowadzono kompleksowych testów – mówią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Testy e-dowodu wypadły pozytywnie, ale wątpliwości pozostają

- Sprawdzian przebiegł pomyślnie. Wydawanie nowych dowodów przebiega podobnie, jak wydawanie starych, różni się jednak m.in. tym, że obywatel jest proszony o nadanie kodu PIN - tak podsumowuje zakończone testy resort cyfryzacji.

Zadowolone są i samorządy. - Do tej pory nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Olga Mazurek-Podleśna z kancelarii prezydenta Lublina.

Ale eksperci przestrzegają - z e-dowodem mogą być problemy.

E-dowód i mDokumnety. Nowe usługi cyfrowe Polaków. Zobacz wideo:

- W testach brało udział kilkadziesiąt urzędów, więc obciążenie systemu było niewielkie. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wszystko będzie działało bez zarzutu w czasie normalnej pracy – mówi "DGP" Grażyna Rokita z krakowskiego magistratu.

– Sam dowód, rozumiany jako blankiet i czip, jest bezpieczny i ma niezbędne certyfikaty. Na dziś zagadką jest bezpieczeństwo otoczenia informatycznego, w jakim e-dowód miałby funkcjonować – mówi z kolei jeden z informatorów dziennika.

– Będziemy mieli różnych dostawców aplikacji do łączenia się z e-dowodem i tak naprawdę nie ma gwarancji, że będą one bezpieczne. Do dziś nie przeprowadzono kompleksowych testów bezpieczeństwa - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2019

ZadraI na prącie to komu potrzebne ..Jest dobrze po jaką cholerę to zmieniać i narażać ludzi na utratę danych ..

11-02-2019

MARONa szczęście mam jeszcze 5 lat do wymiany, wtedy może już dopracują i wszystko będzie tak jak być powinno !

11-02-2019

innyOd początku tak mówiłem i miałem minusy na forach

Rozwiń komentarze (7)