Notowania

MSWIA oraz PWPW gotowe do wydawania e-dowodów. Pierwsze powinny trafić do Polaków jeszcze w marcu

Wygląda na to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by od marca Polacy mogli posługiwać się dowodami osobistymi z warstwą elektroniczna. MSWiA poinformowało o sukcesie testów technologicznych poprzedzających "produkcję" nowych dokumentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MSWiA)
Test produkcyjny e-dowodów (Fot: Screen: Money.pl)

Marzec 2019 r. – to ostatni z możliwych terminów rozpoczęcia wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, tzw. e-dowodów. Gdyby nie udało się go dotrzymać, Polska musiałaby zwrócić do Brukseli gigantyczną kwotę przynajmniej 150 mln zł.

Przedostatnim z punktów do potwierdzenia na liście poprzedzającej wydawanie nowych dowodów osobistych była sprawdzenie gotowości technologicznej do ich "produkcji". Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w oficjalnym komunikacje, resortowe Centrum Personalizacji Dokumentów oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych powodzenie zakończyły testowanie personalizacji gotowych już blankietów.

Pierwsze 100 tys. blankietów, które po zadrukowaniu danymi obywateli staną się oficjalnymi e-dowodami, PWPW dostarczyła jeszcze w ubiegłym toku. Przed resortem ostatni test – sprawdzenie całego procesu wydawania dowodów osobistych w gminach.

E-dowód to kontynuacja i rozwinięcie projekty pl.ID z 2008 r. Nowy dowód będzie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej (tzw. czip), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości także w usługach online.

Zobacz: Minister cyfryzacji: wzór nowego dowodu osobistego już we wrześniu

To ma być duże ułatwienie w załatwianiu najróżniejszych spraw urzędowych, a także w czasie podróży zagranicznych. Zazwyczaj potwierdzenie tożsamości w usługach online nastąpi poprzez przyłożenie dowodu do czytnika i wpisanie kodu PIN. Nie trzeba będzie wpisywać danych, bo te zostaną "sczytane" bezpośrednio z dokumentu. Uspokajamy jednak tych, którzy dowód będą wymieniać w styczniu i lutym. Nie jest tak, że w marcu znowu czeka ich obowiązkowa wymiana. Tzw. "e-dowód" będzie mógł wyrobić dopiero wtedy, gdy wygaśnie mu ten wydany w styczniu lub lutym. Czyli w 2029 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-dowody, dowody osobiste, wartswa elektroniczna, dokumenty, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2019

mooxiznajac zycie za np 10 lat beda informacje ze wielu ' ma jakis kredyt na milion w Afryce o ktorym nigdy nie wiedzieli. a np za 3 lata uslyszymy - … Czytaj całość

17-01-2019

ostatni ...........Nastepnym krokiem beda paski kodowe na szyji..... i zegnaj wolnosci !!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (2)