Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

E-dowody już od poniedziałku. Eksperci wskazują zagrożenia

7
Podziel się:

Nowe dowody osobiste będą wydawane już w najbliższy poniedziałek. Eksperci wskazują, że technologie wykorzystane do stworzenia nowego dokumentu mogą zwiększyć ryzyko utraty danych jego posiadacza.

Eksperci wskazują, że technologie wykorzystane do stworzenia nowego dokumentu mogą zwiększyć ryzyko utraty danych jego posiadacza.
Eksperci wskazują, że technologie wykorzystane do stworzenia nowego dokumentu mogą zwiększyć ryzyko utraty danych jego posiadacza. (WP.PL, Tomasz Paczos/Money.pl)

Od 4 marca Polacy będą mogli wyrobić nowy dowód osobisty. Oprócz dotychczasowych informacji dokument będzie zawierał dane, dające możliwość korzystania z usług e-administracji, zdalnego podpisywania umów czy uwierzytelniania się.

Na awersie nowego dowodu osobistego wydrukowane będzie imię i nazwisko jego posiadacza, jego data urodzenia, płeć oraz obywatelstwo. Na rewersie będzie znajdować się jego numer PESEL, miejsce urodzenia, nazwisko rodowe oraz imiona rodziców.

Zobacz także: Nowy dowód osobisty. Tłumaczymy, co się zmienia

Chip pomieści takie informacje, jak certyfikat podpisu osobistego, stanowiącego zaawansowany podpis elektroniczny oraz certyfikat potwierdzenia obecności. Eksperci ChronPESEL.pl zwracają uwagę, że e-dowód jest nowym projektem, którego powodzenie zależy od poziomu bezpieczeństwa otoczenia informatycznego.

- Teraz mamy wielu dostawców poszczególnych aplikacji służących do łączenia się z e-dowodem. Weryfikacja ich bezpieczeństwa i wypełnianie ewentualnych luk będzie więc dość czasochłonnym procesem. Obawiamy się, że w momencie wdrożenia e-dowodu poziom jego zabezpieczeń informatycznych może okazać się niewystraczający - mówi Anna Marcinkowska, ekspert z serwisu ChronPESEL.pl.

I podaje przykład Estonii. W tamtejszym systemie znaleziono luki, które umożliwiały nieautoryzowany dostęp do baz danych.

Eksperci ChronPESEL.pl podkreślają, że nowy system to więcej szans na ujawnienie bez naszej wiedzy numeru PESEL. Na przykład podpisując umowę z wykorzystaniem e-dowodu użytkownik dokumentu zostawia na niej nie tylko swój podpis, ale również numer PESEL.

- E-dowody bez wątpienia będą dużo wygodniejsze dla ich użytkowników, przede wszystkim dzięki zastosowanych w nich rozwiązaniach IT. Pytanie, czy przed wdrożeniem jego uczestnicy zostali kompleksowo zabezpieczeni? Czy nie okaże się na przykład, że istnieje skuteczna metoda skanowania naszego dowodu osobistego i kradzieży naszych danych osobowych? - zastanawia się Anna Marcinkowska.

ChronPESEL.pl wskazuje, że tylko w 2017 r. dokonano 47 000 wyłudzeń na skradzione dane osobowe o łącznej wartości nawet 3 mld zł. Średnia kwota, którą próbowano wyłudzić to ponad 65 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Wpr
7 miesięcy temu
Czy te dowody są dobrze zabezpieczone przez przestępcami, którzy chcą okrasc?
krys
5 lata temu
No i znów mamy to co mamy wszyscy święci wiedzą ,że będą zagrożenia i tylko o to by naród dalej grilować z kasy !! To cd; lichwy dla pewnej społeczności . O dziwo nikt się z tym nie kryje ,że łatwizna będzie można legalnie doić z oszczędności w bankach proces łatwiejszy i szybszy ,wygodniejszy niż dotychczasowe parabanki masowo będą se umowy spisywać . Ale ostrzeżeń nie ma mimo ,że już jest nowelizacja ustawy ;... nie można pozwala kserować dowodów pod żadnym tłumaczeniem . No to znależli inny dostęp .......ZIOBRO !!!!! co TY na to ?
Polak
5 lata temu
Jeszcze niech zrobią zdjęcie z tabliczką w rękach jak w więzieniu i kod kreskowy na kręgosłupie aby potwierdzić tożsamość... to idzie w złym kierunku
jar
5 lata temu
" Na przykład podpisując umowę z wykorzystaniem e-dowodu użytkownik dokumentu zostawia na niej nie tylko swój podpis, ale również numer PESEL" w 99% tradycyjnych umów również pozostawiamy PESEL więc co się zmienia?
Taki
5 lata temu
e-dowód powinien być tylko dla tych co chcą. Ja go nie potrzebuję. Skoro jest w nim zamontowany chip to będą znali każdy nasz krok.