Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Edward Gierek i jego słynne "pomożecie?" pół wieku później

5
Podziel się:

50 lat temu w Gdańsku nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami.To właśnie wówczas z ust dygnitarza padło kultowe już zapytanie do narodu.

Edward Gierek i jego słynne "pomożecie?" pół wieku później
I sekretarz KC PZPR Edward Gierek lubił otaczać się górnikami. Dla branży lata 70. były szczytem potęgi. Węgiel był wtedy "czarnym złotem", a górnicy robotniczą elitą (Forum, Jan Brzoza)

Pół wieku temu podczas gdańskiego wiecu padło pytanie "Pomożecie?", adresowane do polskiego narodu. Odezwa stała się kluczowym symbolem atmosfery i propagandy dekady Gierka.

- Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. Jak, pomożecie? No! – mówił wówczas komunistyczny dyktator

Sama władza na wysokich szczeblach władzy miała na celu uspokojenie nastrojów społecznych po krwawych pacyfikacjach strajków na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

Zobacz także: Symbol luksusu w PRL. Niezwykła historia transatlantyka Batory

Wraz z początkiem stycznia prasa informowała o regularnie odbywających się w najważniejszych ośrodkach przemysłowych spotkaniach przedstawicieli PZPR z "przedstawicielami wielu zawodów". Podczas spotkań z Gierkiem z ust dygnitarza padały obietnice odbudowy polskiego przemysłu, który miałby stać się konkurencyjny dla kapitalistycznych mocarstw z zachodu.

Same spotkania wykluczały jednak dyskusję na temat ustroju i ew. zmian w sposobie zarządzania komunistycznym państwem. W przypadku wielu postulatów Gierek udzielał wymijających odpowiedzi i apelował do obywatelskiego posłuszeństwa wobec reżimu.

Same początki kadencji Gierka spotkały się z szerokim poparciem Polaków o różnych zapatrywaniach politycznych. Pod koniec jego epoki do PZPR należały 3 mln członków i kandydatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Ooo.
3 lata temu
To dzięki Gierkowi styropianowcy mieli co sprzedawać za bezcen zagranicznym firmom przez co najmniej 25 lat.
Emeryt
3 lata temu
PiS gierkowi i ekipie nie dorasta do pięt. I to jest fakt.
Xyz
3 lata temu
"Dyktator"?
jalo
3 lata temu
nawet za komuny było lepiej niż za pis;/
zet
3 lata temu
Ale przynajmniej nie kradli tak jak ci z PO/PSL i ich poprzednicy. A "Bolek" rządził bardziej nieudolnie niż komuniści, którzy byli zależni od towarzyszy ze wschodu. Gierek powinien mieć pomnik. Ja mam 72 lata i niejedno widziałem, a i pamięć mam jeszcze dobrą. I takich złodziejskich AFER też nie było jak za PO/PSL