Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Egzamin ósmoklasisty 2019. Strajk nauczycieli nie zakłóci testów?

0
Podziel się:

W poniedziałek o godz. 9 rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jednocześnie od tygodnia w wielu szkołach trwa strajk nauczycieli. Pojawiają się wątpliwości czy protest nie zagrozi pozostałym terminom testów. Dyrektor CKE uspokaja.

Egzamin ósmoklasisty 2019 a strajk nauczycieli
Egzamin ósmoklasisty 2019 a strajk nauczycieli (East News)

Egzamin ósmoklasisty 2019 a strajk nauczycieli

Ponad 370 tys. uczniów VII klasy szkoły podstawowej w poniedziałek rozpoczęło egzamin ósmoklasisty. Termin tegorocznych testów zbiegł się również ze strajkiem nauczycieli. Rozmowy "ostatniej szansy" pomiędzy stroną rządową a oświatowymi związkami zawodowymi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych w poniedziałek 8 kwietnia rozpoczęli ogólnopolski strajk nauczycieli. Porozumienie z rządem podpisała jedynie nauczycielska "Solidarność". Kością niezgody pozostała kwestia podwyżek płac nauczycieli oraz pracowników oświaty.

- Propozycje rządu są nie do przyjęcia, oczekiwaliśmy zupełnie innych propozycji płacowych - oświadczył Broniarz po niedzielnych rozmowach z rządem. - To była ustawka rządu z niesolidarną "Solidarnością" - wtórował mu Sławomir Wittkowicz, szef WZZ "Solidarność Oświata".

Zobacz także: Zobacz: Strajk nauczycieli. Broniarz: było dużo czasu, by zapobiec protestowi

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest na 15-17 kwietnia. Pojawiły się poważne wątpliwości, czy strajk nauczycieli nie przekreśli tych terminów. - Na tę chwilę nie mamy sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach - powiedział PAP w poniedziałek przed rozpoczęciem trestów dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej Marcin Smolik.

Szef CKE jeszcze w ubiegłym tygodniu na antenie TVN24 zapewniał, że żadnych przesunięć nie będzie. - Sytuacja w oświacie już bywała trudna i te egzaminy zawsze się odbywały. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają pełną świadomość tego, jak ważny jest to okres w życiu młodego człowieka. To nie jest kwestia optymizmu – przekonywał Smolik.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Harmonogram testów

W latach 2019–2021 egzamin ósmoklasisty składać się będzie z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Każdy z nich przypada na inny dzień.

Egzamin ósmoklasisty - harmonogram termin główny:

  • język polski – 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) – godz. 9:00 (120 minut);
  • matematyka – 16 kwietnia 2019 r. (wtorek) – godz. 9:00 (100 minut);
  • język obcy nowożytny – 17 kwietnia 2019 r. (środa) – godz. 9:00 (90 minut).

Wszyscy uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do testów w wyznaczonym terminie, mogą przystąpić do nich w czerwcu.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty, zarówno terminu kwietniowego i czerwcowego, zostaną ogłoszone 14 czerwca 2019 r. Wydanie zaświadczeń i informacji zdającym odbędzie się 21 czerwca.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest natomiast określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, więc testów nie można nie zdać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)