Trwa ładowanie...
bDXPdnFh

Notowania

Znp – Wszystkie wiadomości

Dostali laptopy do nauki, trafiły do lombardu. Broniarz komentuje
44
25.02.2021 15:42

SZKOŁA
 / 
Dostali laptopy do nauki, trafiły do lombardu. Broniarz komentuje

Laptopy przekazane uczniom do nauki zdalnej zostały znalezione w lombardzie. - Sprzęt powinien być własnością szkoły. Jeżeli został wypożyczony dzieciom, a został wykorzystany w zupełnie innym celu, a tym bardziej, że znalazł się w lombardzie, powinna zająć się tym policja, a sprawcy powinni zostać ukarani - powiedział w programie "Newsroom" Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Na szczęście to są incydentalne przypadki, pierwszy, o którym ja słyszałem. Być może zostało to zrobione z ubóstwa, ale nie ulega wątpliwości, że odebrano dzieciom szansę wykorzystania tego sprzętu do celów edukacyjnych. Jestem przekonany, że takie przypadki pozostaną przypadkami incydentalnymi, a odpowiednie służby zajmą się sprawą - dodał.

Powrót do szkół. Broniarz pyta o szczepienia nauczycieli
266
11.01.2021 17:58

SZKOŁA
 / 
Powrót do szkół. Broniarz pyta o szczepienia nauczycieli

- Cieszymy się, że część nauczycieli wróci. Mamy jednak masę wątpliwości. Testowanie bez szczepienia to wyrzucanie pieniędzy w błoto - mówi money.pl Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

Koronawirus. Szczepionki nie dla nauczycieli. "Czy ktoś ma spójną wizję edukacji?"
51
04.12.2020 9:17

NAUCZYCIELE
 / 
Koronawirus. Szczepionki nie dla nauczycieli. "Czy ktoś ma spójną wizję edukacji?"

Rząd nie zapytał nauczycieli, czy chcieliby zostać zaszczepieni w pierwszej kolejności – przyznał Sławomir Broniarz. "W nowy rok szkolny wchodziliśmy z przekazem ministra Piontkowskiego, że mury nie zarażają. Rzeczywistość okazała się inne" – mówi.

Dwa tygodnie przerwy w szkole na jesieni? "Wojewoda powinien zapytać ministra"
92
22.10.2020 15:45

SZKOŁY
 / 
Dwa tygodnie przerwy w szkole na jesieni? "Wojewoda powinien zapytać ministra"

Czy dwutygodniowe wakacje jesienne pomogłyby rozładować napięcie wokół szkół związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem? - Ten pomysł pojawił się w środę, wydaje się, że pan minister ma tę wiedzę, bo jest przekaz medialny. Wojewoda małopolski powinien zwrócić się do ministra edukacji narodowej Przemysława Czarnka i zapytać: co sądzisz o tym projekcie - mówił w programie "Newsroom" szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W jego ocenie decyzja o takiej przerwie w nauce leży w kompetencjach wojewodów i mogłaby dotyczyć najbardziej dotkniętych koronawirusem województw. Zwrócił uwagę, że ewentualne regionalne przerwy nie byłyby niczym nowym, bo terminy ferii zimowych też są różne dla różnych województw.

Nauka zdalna. ZNP pisze do ministra Piontkowskiego
30.09.2020 13:28

MEN
 / 
Nauka zdalna. ZNP pisze do ministra Piontkowskiego

Nauka zdalna bez zgody sanepidu? Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do ministerstwa edukacji ws. umożliwienia dyrektorom szkół podjęcia decyzji o przejściu na edukację hybrydową lub zdalną bez uprzedniej zgody sanepidu.

bDXPdnFj
Brakuje nauczycieli. ZNP: 10 tys. odeszło we wrześniu
145
17.09.2020 15:15

SZKOŁA
 / 
Brakuje nauczycieli. ZNP: 10 tys. odeszło we wrześniu

- Badamy sytuację kadrową w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Dlaczego teraz? Bo już na koniec poprzedniego roku szkolnego mieliśmy liczne sygnały od nauczycieli, że decydują się na emeryturę, świadczenia kompensacyjne, bądź urlop na podratowanie zdrowia. Mamy dane z 14 województw, są to niepełne dane, wynika z nich, że około 10 tysięcy nauczycieli zdecydowało się odejść z zawodu we wrześniu tego roku - powiedziała w programie "Newsroom" Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Oczywiście to nie spowoduje paraliżu szkół, może utrudnić pracę tych placówek, w których już były braki kadrowe. Od dyrektorów wiemy, że - często w miastach - aż 20 proc. kadry potrafią stanowić nauczyciele w wieku przedemerytalnym i emerytalnym - dodała.

Po podwyżkach ani śladu. Nauczyciele czekają, samorządy też. Liczą na rewolucję w oświacie
218
09.09.2020 12:11

PENSJE NAUCZYCIELI
 / 
Po podwyżkach ani śladu. Nauczyciele czekają, samorządy też. Liczą na rewolucję w oświacie

Samorządy nie mają na podwyżki dla nauczycieli – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej’. I choć mogłby, nie zamierzają im dorzucać do pensji. Tym bardziej, że w przyszłym roku cały system wynagradzania czekają rewolucyjne zmiany.

Podwyżki dla nauczycieli. "Samorządy nie mają pieniędzy"
85
01.09.2020 16:02

PODWYŻKI
 / 
Podwyżki dla nauczycieli. "Samorządy nie mają pieniędzy"

Podwyżka pensji nauczycieli została potwierdzona, będzie to 6 proc. - Rzeczywiście minister podpisał rozporządzenie, ale to nie oznacza, że nauczyciele dostaną podwyżki. Nie było jeszcze pandemii, a jako związek wskazywaliśmy, że nie ma zabezpieczenia środków na realizację wzrostu wynagrodzeń. Zobaczymy, jak to będzie naprawdę, bo samorządy mówią, że nie mają pieniędzy. Będą musiały podnieść wynagrodzenia, ale kosztem innych zadań - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Podpisanie rozporządzenia to pierwszy krok, powinny być jeszcze pieniądze. Samo 6 proc. nie załatwia sprawy. Domagaliśmy się co najmniej 10 proc. i oczywiście zabezpieczenia środków. Ostatnie miesiące pokazały, a zrobiliśmy bardzo dokładne badania, 62 proc. nauczycieli straciła na nauczaniu zdalnym, bo nie otrzymują dodatków, które dotąd otrzymywali - dodał.

Powrót do szkoły. ZNP chce od premiera konkretów w kwestii warunków rozpoczęcia nauki w szkołach
266
25.08.2020 11:13

ZNP
 / 
Powrót do szkoły. ZNP chce od premiera konkretów w kwestii warunków rozpoczęcia nauki w szkołach

Zdaniem ZNP, decyzja o powrocie do tradycyjnej nauki w szkolnych ławkach powinna zależeć od suwerennej decyzji dyrektora szkoły, bez konieczności konsultacji z sanepidem. - Skoro już scedowano odpowiedzialność na dyrektorów szkół, powinni mieć oni prawo do decyzji, co do terminu rozpoczęcia zajęć w szkole 7, 14 czy 21 września - stwierdził szef związku Sławomir Broniarz.

bDXPdnFp
Powrót do szkół. Jest się czego bać? Szef ZNP komentuje
16
24.08.2020 15:53

SŁAWOMIR BRONIARZ
 / 
Powrót do szkół. Jest się czego bać? Szef ZNP komentuje

- Nie użyłbym aż tak dramatycznego stwierdzenia. Natomiast na pewno rosną obawy i wątpliwości - mówił w programie Newsroom WP Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. - One wynikają z jednej strony z braku rzetelnej informacji o tym, co możemy zrobić, żeby pomóc szkołom. Z drugiej strony niestety z nieprawdziwej retoryki szefa MEN, że wszystko jest przygotowane, a za wszystko niestety mają odpowiadać dyrektorzy szkół. Po pierwsze brakuje czytelnego rozporządzenia, które określałoby, jakie czynności musi podjąć dyrektor szkoły, żeby móc mieć edukację zdalną, hybrydową, bądź też żeby mógł sam określić moment powrotu do edukacji tradycyjnej. Brakuje też jasnej odpowiedzi, kto za to wszystko zapłaci - dodał.

Powrót do szkół. Potrzeba 4 mln maseczek na każdy dzień. "Ktoś za to musi zapłacić"
97
24.08.2020 7:42

SZKOŁA
 / 
Powrót do szkół. Potrzeba 4 mln maseczek na każdy dzień. "Ktoś za to musi zapłacić"

Uczniowie wracają do szkół od 1 września. Trwa stan epidemii, więc problemy tylko się mnożą, jak choćby kwestia maseczek. Szef ZNP Sławomir Broniarz wylicza, że tylko dla uczniów potrzeba ich aż 4 mln sztuk na każdy dzień.

Wytyczne w szkołach. Broniarz wskazuje na absurd
347
20.08.2020 16:01

KORONAWIRUS
 / 
Wytyczne w szkołach. Broniarz wskazuje na absurd

Uczniowie od września wracają do szkół, jednak trwa pandemia, więc istnieje ryzyko, że szkoły będą nowymi ogniskami zakażeń. - Brak wiedzy i pewności, jak sytuacja będzie się rozwijała w następnych dniach, tygodniach potęguje strach. To nie pomaga w sprawnym przygotowaniu roku szkolnego. Z drugiej strony mamy do czynienia z niezrozumiałą postawą ministra edukacji, który wychodzi z założenia, że im mniej rządu w edukacji, tym lepiej, ale wydaje się, że ta oszczędność pana ministra przekracza granice zdrowego rozsądku - powiedział w programie "Money. To się liczy" Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Odniósł się też do wytycznych w szkołach, wskazał na absurd. - Proszę sobie wyobrazić, że do szkoły wchodzi 600 uczniów i musimy im zmierzyć temperaturę, a w klasach 1-3 dochodzą do tego rodzice. Jest obowiązek mierzenia temperatury, a nie ma obowiązku noszenia masek. Ministerstwo edukacji jest tu w sprzeczności z rekomendacjami sanepidu - dodał.

Powrót do szkół, narada w ZNP. Broniarz: kolosalny bałagan
73
20.08.2020 12:13

PANDEMIA
 / 
Powrót do szkół, narada w ZNP. Broniarz: kolosalny bałagan

24 sierpnia spotkanie przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego ze wszystkich regionów. Tematem przewodnim będzie wrześniowy powrót do szkół. - Poprosiłem kolegów, by zbadali sytuację w szkołach w przededniu nowego roku szkolnego. Od 24 sierpnia zostaje nam tydzień, chcemy wiedzieć, z jakimi brakami kadrowymi musimy się liczyć i z czego one wynikają. Chcemy także wspólnie zastanowić się nad rekomendacjami dla ministra edukacji - powiedział w programie "Money. To się liczy" Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Zwracamy także uwagę na rozwiązania prawne, wprowadzane przez ministra przy edukacji hybrydowej i zdalnej. Panuje tu kolosalny bałagan i brak rozwiązań, które sprawiłyby, że i nauczyciele i uczniowie będą spokojni - dodał.

bDXPdnFq
Powrót do szkół. Broniarz zwraca uwagę na poważny problem
61
20.08.2020 11:18

SZKOŁA
 / 
Powrót do szkół. Broniarz zwraca uwagę na poważny problem

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza, a od września uczniowie mają wrócić do szkół i to bez maseczek. Co na to Związek Nauczycielstwa Polskiego? - Uczniowie mają i powinni mieć obowiązek noszenia masek we wszystkich pomieszczeniach wspólnych, gdzie gromadzi się większość społeczności szkolnej. Wiele uwag ze strony rodziców, że ławki powinny być rozdzielane lub zastosowane pojedyncze ławki. To wywołuje pytania o pieniądze, o możliwości lokalowe - powiedział w programie "Money. To się liczy" Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Minister edukacji uchyla się od jednoznacznej odpowiedzi, bo pojawiłoby się pytanie, kto za to zapłaci. Jeżeli mówimy "maski dla każdego ucznia", to płacić mają rodzice, szkoła czy rząd? To samo z maskami dla nauczycieli. Domagamy się też badań dla każdego nauczyciela, tu nie ma żadnej alternatywy, a do tego mamy nadzieję, że będziemy mogli szczepić się przeciwko grypie, by nie mnożyć zagrożeń - dodał.

Nowy rok szkolny. Masowe L4 nauczycieli? Broniarz odpowiada
335
20.08.2020 11:00

SZKOŁA
 / 
Nowy rok szkolny. Masowe L4 nauczycieli? Broniarz odpowiada

Związek Nauczycielstwa Polskiego na wojennej ścieżce z władzami ws. nowego roku szkolnego w dobie pandemii? - Nie chciałbym używać retoryki o dużym nasyceniu agresji. Zwracam tylko uwagę na fakt, że co roku na urlopie dla poratowania zdrowia jest ok. 10-12 tys. nauczycieli, to osoby o dużym ryzyku zaistnienia choroby współistniejącej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Otrzymujemy sygnały, że coraz więcej nauczycieli wybiera się do lekarza, na to nakłada się w ogóle brak nauczycieli, bo poziom wynagrodzeń jest dramatycznie niski. Będzie sprzężenie - na brak kadry pedagogicznej wynikający z powodów ekonomicznych, nałoży się brak kadry wynikający z troski o zdrowie - dodał.

"Money. To się liczy". Powrót szkoły. Jak będzie wyglądać nauka od września?
1
20.08.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Powrót szkoły. Jak będzie wyglądać nauka od września?

Dziś w "Money. To się liczy" tematem nowy rok szkolny. O tym, jak będą wyglądały zajęcia, rozmawiamy z prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem. O kondycję polskich przedsiębiorstw i wsparcie, jakiego dziś potrzebują od rządzących, zapytamy Wojciecha Kostrzewę, prezesa Polskiej Rady Biznesu. Zapraszamy od 9.15.

Rok szkolny 2020/2021. Wiceprezes ZNP o konferencji Piontkowskiego: zabrakło szczegółów
293
05.08.2020 16:40

KORONAWIRUS
 / 
Rok szkolny 2020/2021. Wiceprezes ZNP o konferencji Piontkowskiego: zabrakło szczegółów

Uczniowie od 1 września wracają do szkół - zapowiada minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Pan minister przedstawił tylko warianty funkcjonowania szkół, czyli tytuły. Ale nie podał treści tych tytułów - odpowiada wiceprezes ZG Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński w rozmowie z money.pl.

Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba zakażeń. Broniarz: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni
466
30.07.2020 12:53

COVID-19
 / 
Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba zakażeń. Broniarz: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa i 15 ofiarach śmiertelnych. To rekord. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele zastanawiają się, co w takim razie z powrotem do szkół we wrześniu. - Szkoła to nie zakon. Nie utrzymamy rygoru dystansu - mówi nam Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.