Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Czarnek: rozmawiam z prezes ZUS

132
Podziel się:

- O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - powiedział w czwartek w Polsat News szef MEiN Przemysław Czarnek. - Liczymy na rozwiązanie, które będzie dotyczyło wszystkich nauczycieli i będzie pozwalało pracować mimo przejścia na emeryturę - mówi w programie "Newsroom" WP Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Czarnek: rozmawiam z prezes ZUS
O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - powiedział w minister Przemysław Czarnek (KPRM, Krystian Maj)

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany w czwartek w Polsat News m.in. o wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i czy można już wskazać, jakie roczniki będą mogły skorzystać z tego przywileju. We wtorek szef MEiN poinformował, że na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi, na którym ten temat będzie poruszony.

- Z całą pewnością nie od 1 września 2023 r. - to jest zupełnie oczywiste, bo 2023 r. nie generuje jeszcze tych problemów, o których szeroko mówimy od kilku tygodni, która są często gdzieś przeinaczane, albo wręcz wyśmiewane - odparł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytura nauczycielska. "Obietnice są od lat. Czekamy na konkrety. Nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy"

Czarnek zwrócił uwagę na to, że "niż demograficzny będzie się przetaczał zwłaszcza przez szkoły średnie".

- Będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r., czyli w czasach, w których rządzili nasi poprzednicy - pan Donald Tusk, pani Katarzyna Hall - zauważył.

Szef MEiN zapewnił, że chce przywrócić taką możliwość i jest to przepis o bardzo prostym brzmieniu, który należy przywrócić w Karcie nauczyciela.

- Jest kilka kwestii, które musimy ze związkami zawodowymi przedyskutować. Po pierwsze właśnie: dla jakich roczników, po drugie: od kiedy, które roczniki, po trzecie: na jakich zasadach mają przechodzić na emeryturę i o tym rozmawiam już z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską. Po czwarte: co ze świadczeniami kompensacyjnymi w takim wypadku i co z ewentualną dodatkową pracą emerytów w szkołach - wyliczał.

Nauczyciele czekają na propozycje ministra Czarnka

Krzysztof Baszczyński z ZNP mówił w programie "Newsroom" WP, że rozmowy na temat "praw emerytalnych, które zostały odebrane nauczycielom w 1998 r., rozmowy trwają od 2016 r.".

– Minister Zalewska składała obietnice ws. wczesniejszych emerytur, ale nic z tego nie wyszło. Czekamy na rozwiązania, które ma przedstawić minister Przemysław Czarnek, ale boimy się, że będzie to dotyczyło tylko trzech roczników - podkreślił Baszczyński. - Liczymy na rozwiązanie, które będzie dotyczyło wszystkich nauczycieli i będzie pozwalało pracować mimo przejścia na emeryturę - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(132)
Jate
miesiąc temu
Chodzi żeby nieposłusznych nauczycieli wysłać na emeryturę a w to miejsce wpuścić nauczycieli wyprodukowanych przez Rydzyka itp
Nauczyciel 23...
2 miesiące temu
Może niech szanowny Czarnej przejdzie na taka emeryturę. Nikt przy zdrowych zmysłach nie skorzysta z wcześniejszej emerytury. Jaki nauczyciel dyplomowany w życiu nie dostanę pracy w szkole będąc na emeryturze. Żaden dyrektor nie zatrudni emeryta, może w wielkich miastach, z prostych przyczyn: stażysta i kontraktowy jest tańszy oraz zastępstwa też są tańsze czy nadgodziny. Moje koleżanki i tak pracują do 61-62 lat życia, bo emerytura na poziomie 1600 zł do ręki to śmierć głodową za życia. Takie emerytury mają nauczyciele, którzy odeszli chwilę wcześniej jak mogli i pracowali na gołych etatach. Po przejściu normalnie emerytura waha się między 2600 -2800 zł do ręki, a nawet za taką ciężko przeżyć. Ciekawe jaka panu Czarnkowi naliczą kiedyś?
Nauczyciel
2 miesiące temu
Przy takich marnych zarobkach nauczyciele po 30 latach przejda na glodowe emerytury
Ania
2 miesiące temu
Niech dobrze Piskorski policzą tych nauczycieli, tyle głosów mniej. Koniec poniżania
123
2 miesiące temu
Może czarnek skorzysta i przejdzie na wcześniejszą i da nam spokój?
...
Następna strona