Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Czarnek: rozmawiam z prezes ZUS

132
Podziel się:

- O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - powiedział w czwartek w Polsat News szef MEiN Przemysław Czarnek. - Liczymy na rozwiązanie, które będzie dotyczyło wszystkich nauczycieli i będzie pozwalało pracować mimo przejścia na emeryturę - mówi w programie "Newsroom" WP Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Czarnek: rozmawiam z prezes ZUS
O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - powiedział w minister Przemysław Czarnek (KPRM, Krystian Maj)

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany w czwartek w Polsat News m.in. o wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i czy można już wskazać, jakie roczniki będą mogły skorzystać z tego przywileju. We wtorek szef MEiN poinformował, że na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi, na którym ten temat będzie poruszony.

- Z całą pewnością nie od 1 września 2023 r. - to jest zupełnie oczywiste, bo 2023 r. nie generuje jeszcze tych problemów, o których szeroko mówimy od kilku tygodni, która są często gdzieś przeinaczane, albo wręcz wyśmiewane - odparł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytura nauczycielska. "Obietnice są od lat. Czekamy na konkrety. Nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy"

Czarnek zwrócił uwagę na to, że "niż demograficzny będzie się przetaczał zwłaszcza przez szkoły średnie".

- Będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r., czyli w czasach, w których rządzili nasi poprzednicy - pan Donald Tusk, pani Katarzyna Hall - zauważył.

Szef MEiN zapewnił, że chce przywrócić taką możliwość i jest to przepis o bardzo prostym brzmieniu, który należy przywrócić w Karcie nauczyciela.

- Jest kilka kwestii, które musimy ze związkami zawodowymi przedyskutować. Po pierwsze właśnie: dla jakich roczników, po drugie: od kiedy, które roczniki, po trzecie: na jakich zasadach mają przechodzić na emeryturę i o tym rozmawiam już z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską. Po czwarte: co ze świadczeniami kompensacyjnymi w takim wypadku i co z ewentualną dodatkową pracą emerytów w szkołach - wyliczał.

Nauczyciele czekają na propozycje ministra Czarnka

Krzysztof Baszczyński z ZNP mówił w programie "Newsroom" WP, że rozmowy na temat "praw emerytalnych, które zostały odebrane nauczycielom w 1998 r., rozmowy trwają od 2016 r.".

– Minister Zalewska składała obietnice ws. wczesniejszych emerytur, ale nic z tego nie wyszło. Czekamy na rozwiązania, które ma przedstawić minister Przemysław Czarnek, ale boimy się, że będzie to dotyczyło tylko trzech roczników - podkreślił Baszczyński. - Liczymy na rozwiązanie, które będzie dotyczyło wszystkich nauczycieli i będzie pozwalało pracować mimo przejścia na emeryturę - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(132)
Jate
rok temu
Chodzi żeby nieposłusznych nauczycieli wysłać na emeryturę a w to miejsce wpuścić nauczycieli wyprodukowanych przez Rydzyka itp
Nauczyciel 23...
rok temu
Może niech szanowny Czarnej przejdzie na taka emeryturę. Nikt przy zdrowych zmysłach nie skorzysta z wcześniejszej emerytury. Jaki nauczyciel dyplomowany w życiu nie dostanę pracy w szkole będąc na emeryturze. Żaden dyrektor nie zatrudni emeryta, może w wielkich miastach, z prostych przyczyn: stażysta i kontraktowy jest tańszy oraz zastępstwa też są tańsze czy nadgodziny. Moje koleżanki i tak pracują do 61-62 lat życia, bo emerytura na poziomie 1600 zł do ręki to śmierć głodową za życia. Takie emerytury mają nauczyciele, którzy odeszli chwilę wcześniej jak mogli i pracowali na gołych etatach. Po przejściu normalnie emerytura waha się między 2600 -2800 zł do ręki, a nawet za taką ciężko przeżyć. Ciekawe jaka panu Czarnkowi naliczą kiedyś?
Nauczyciel
rok temu
Przy takich marnych zarobkach nauczyciele po 30 latach przejda na glodowe emerytury
Ania
rok temu
Niech dobrze Piskorski policzą tych nauczycieli, tyle głosów mniej. Koniec poniżania
123
rok temu
Może czarnek skorzysta i przejdzie na wcześniejszą i da nam spokój?
...
Następna strona