Trwa ładowanie...
bDSCxzIl

Notowania

Nauczyciele – Wszystkie wiadomości

44
25.02.2021 15:42

SZKOŁA
 / 
Dostali laptopy do nauki, trafiły do lombardu. Broniarz komentuje

Laptopy przekazane uczniom do nauki zdalnej zostały znalezione w lombardzie. - Sprzęt powinien być własnością szkoły. Jeżeli został wypożyczony dzieciom, a został wykorzystany w zupełnie innym celu, a tym bardziej, że znalazł się w lombardzie, powinna zająć się tym policja, a sprawcy powinni zostać ukarani - powiedział w programie "Newsroom" Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Na szczęście to są incydentalne przypadki, pierwszy, o którym ja słyszałem. Być może zostało to zrobione z ubóstwa, ale nie ulega wątpliwości, że odebrano dzieciom szansę wykorzystania tego sprzętu do celów edukacyjnych. Jestem przekonany, że takie przypadki pozostaną przypadkami incydentalnymi, a odpowiednie służby zajmą się sprawą - dodał.

178
28.01.2021 13:50

NAUKA
 / 
Niemcom brakuje nauczycieli i szukają ich w Polsce. Pensja? Ponad 3 tys. euro na start

Tuż przy granicy z Polską przyznają, że brakuje im pedagogów. Niemcy ruszają więc ze specjalną rekrutacją skierowaną do Polaków. Perfekcyjny niemiecki nie jest wymagany. - To szanowany tutaj fach. I nieźle wynagradzany - mówi Emil Dąbrowski, który dojeżdża do niemieckich szkół ze Szczecina.

8
08.01.2021 14:59

KORONAWIRUS
 / 
Szczepienia nauczycieli. Czarnek: "Najpierw najbardziej potrzebujący"

Szczepienia wśród kadry nauczycielskiej budzą duże emocje w kontekście ewentualnego powrotu dzieci do szkół. Stanowisko w tej kwestii wyraził szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. Jego zdaniem szczepionka powinna w pierwszej kolejności trafić do najbardziej potrzebujących.

69
04.01.2021 8:59

OŚWIATA
 / 
PPK problemem dla dyrektorów szkół. Roczny koszt to aż 800 mln zł

Pracodawcy mają obowiązek dołożenia się do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Samorządy i związki zawodowe oświaty alarmują, że w subwencji oświatowej na 2021 r. nie uwzględniono na to pieniędzy.

212
23.12.2020 14:42

NAUCZYCIELE
 / 
Będą zmiany w ustawie o Karcie Nauczyciela. Prezydent podpisał nowelizację

Dyrektorzy będą mieć 14 dni na poinformowanie rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli o podejrzeniu, że nauczyciel dopuścił się "czynu naruszającego prawa i dobro dziecka". Takie rozwiązanie znalazło się w nowelizacji Karty Nauczyciela, którą właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda.

bDSCxzIn
10
15.12.2020 9:19

MEN
 / 
Powrót do szkoły. Klasy 1-3 na pierwszy rzut

Minister edukacji informuje, że uczniowie z klas 1-3 najpewniej wrócą do szkół. Kiedy konkretnie? To zależy od dziennej liczby zakażeń, ale jeśli utrzyma się na obecnym poziomie, to już niebawem.

51
04.12.2020 9:17

NAUCZYCIELE
 / 
Koronawirus. Szczepionki nie dla nauczycieli. "Czy ktoś ma spójną wizję edukacji?"

Rząd nie zapytał nauczycieli, czy chcieliby zostać zaszczepieni w pierwszej kolejności – przyznał Sławomir Broniarz. "W nowy rok szkolny wchodziliśmy z przekazem ministra Piontkowskiego, że mury nie zarażają. Rzeczywistość okazała się inne" – mówi.

58
20.11.2020 15:51

DARIUSZ PIONTKOWSKI
 / 
500 zł dla nauczycieli. Ci mówią, że za mało, wiceminister odpowiada

Nauczyciele skarżą się, że 500 zł to środki niewystarczające, by kupić sprzęt potrzebny do prowadzenia zajęć zdalnych. - Wyraźnie mówimy, że nauczyciel nie musi nauczać z domu, może korzystać ze sprzętu, który jest w szkole, może też ten sprzęt wypożyczyć do domu - odpowiedział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Jak dodał, wielu nauczycieli nie chciało z tego korzystać. - Chodziło tu raczej o zachęcenie nauczycieli do tego, aby ewentualnie kupili sprzęt, który ułatwi im pracę zdalną, jeśli pracują z domu - powiedział. Jak dodał, powołując się na rozporządzenie, zakupami refundowanymi będą te dokonane od 1 września do 7 grudnia.

121
18.11.2020 15:46

OŚWIATA
 / 
500+ dla nauczycieli. Minister Czarnek: podpisałem rozporządzenie

Nauczyciele otrzymają 500 złotych rekompensaty za zakup sprzętu potrzebnego do edukacji w trybie zdalnym. - Dzisiaj podpiszę rozporządzenie - mówił na środowej konferencji minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek. Wieczorem na Twitterze poinformował, że rozporządzenie ma już jego podpis.

bDSCxzIt
17
06.11.2020 14:57

WIADOMOŚCI
 / 
500+ dla nauczycieli. Wiemy, kto i kiedy dostanie wsparcie

Minister Czarnek przedstawił szczegóły pomocy finansowej dla nauczycieli. Szef resortu poinformował, że pieniądze powinny do nich dotrzeć w grudniu.

127
05.11.2020 13:48

WIADOMOŚCI
 / 
500+ dla nauczycieli. Wsparcie ma być, ale na jakich warunkach? "Żeby nie było jak z tarczami"

Rządzący zdecydowali, że wobec przeniesienia całości edukacji szkolnej do sieci, trzeba finansowo wesprzeć nauczycieli. Premier Mateusz Morawiecki obiecał w środę po 500 zł dla nich. Problem w tym, że nieznane są zasady przyznawania tych środków i nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy zostaną ustalone.

93
21.10.2020 20:56

SZKOŁA
 / 
Koronawirus. Rodzice i nauczyciele będą karani za brak maseczki u ucznia?

Mandat dla rodziców, których dziecko nie będzie miało maseczki? Rząd rozważa taki pomysł - informuje portal Prawo.pl. Być może karani w podobny sposób będą również nauczyciele.

277
15.10.2020 19:04

SZKOŁY
 / 
Szef ZNP o obostrzeniach w szkołach. "Co rząd zrobił przez ostatnie 7 miesięcy?"

Dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych powinni mieć prawo zadecydować o przejściu na zdalny model edukacji – uważa prezes ZNP Sławomir Broniarz. Ma nadzieję, że premier uwzględni ten postulat Związku.

bDSCxzIu
6
18.09.2020 14:43

NAUCZYCIELE
 / 
Ocena pracy nauczyciela. Nowe zasady od 2019 roku

Od 2019 roku zmieni się nieco ocena pracy nauczyciela. Cykliczność tego dokumentu zostanie wydłużona do pięciu lat. Kolejna zmiana to dokonywanie oceny bez szczegółowych wskaźników realizacji kryteriów.

145
17.09.2020 15:15

SZKOŁA
 / 
Brakuje nauczycieli. ZNP: 10 tys. odeszło we wrześniu

- Badamy sytuację kadrową w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Dlaczego teraz? Bo już na koniec poprzedniego roku szkolnego mieliśmy liczne sygnały od nauczycieli, że decydują się na emeryturę, świadczenia kompensacyjne, bądź urlop na podratowanie zdrowia. Mamy dane z 14 województw, są to niepełne dane, wynika z nich, że około 10 tysięcy nauczycieli zdecydowało się odejść z zawodu we wrześniu tego roku - powiedziała w programie "Newsroom" Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Oczywiście to nie spowoduje paraliżu szkół, może utrudnić pracę tych placówek, w których już były braki kadrowe. Od dyrektorów wiemy, że - często w miastach - aż 20 proc. kadry potrafią stanowić nauczyciele w wieku przedemerytalnym i emerytalnym - dodała.

56
17.09.2020 11:10

SZKOŁY
 / 
Brakuje nauczycieli. Stawki to jedno, koronawirus też może odstraszać

Niektórzy przestraszyli się pandemii, inni po prostu nie chcą pracować za nauczycielskie stawki - dotyczy to zwłaszcza szkół zawodowych, które od lat zgłaszają zapotrzebowanie na nowe kadry. Dane dotyczące wakatów w szkołach podawane przez MEN i ZNP się różnią, ale wniosek i tak jest ten sam: brakuje nauczycieli.

85
01.09.2020 16:02

PODWYŻKI
 / 
Podwyżki dla nauczycieli. "Samorządy nie mają pieniędzy"

Podwyżka pensji nauczycieli została potwierdzona, będzie to 6 proc. - Rzeczywiście minister podpisał rozporządzenie, ale to nie oznacza, że nauczyciele dostaną podwyżki. Nie było jeszcze pandemii, a jako związek wskazywaliśmy, że nie ma zabezpieczenia środków na realizację wzrostu wynagrodzeń. Zobaczymy, jak to będzie naprawdę, bo samorządy mówią, że nie mają pieniędzy. Będą musiały podnieść wynagrodzenia, ale kosztem innych zadań - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Podpisanie rozporządzenia to pierwszy krok, powinny być jeszcze pieniądze. Samo 6 proc. nie załatwia sprawy. Domagaliśmy się co najmniej 10 proc. i oczywiście zabezpieczenia środków. Ostatnie miesiące pokazały, a zrobiliśmy bardzo dokładne badania, 62 proc. nauczycieli straciła na nauczaniu zdalnym, bo nie otrzymują dodatków, które dotąd otrzymywali - dodał.

73
20.08.2020 12:13

PANDEMIA
 / 
Powrót do szkół, narada w ZNP. Broniarz: kolosalny bałagan

24 sierpnia spotkanie przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego ze wszystkich regionów. Tematem przewodnim będzie wrześniowy powrót do szkół. - Poprosiłem kolegów, by zbadali sytuację w szkołach w przededniu nowego roku szkolnego. Od 24 sierpnia zostaje nam tydzień, chcemy wiedzieć, z jakimi brakami kadrowymi musimy się liczyć i z czego one wynikają. Chcemy także wspólnie zastanowić się nad rekomendacjami dla ministra edukacji - powiedział w programie "Money. To się liczy" Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Zwracamy także uwagę na rozwiązania prawne, wprowadzane przez ministra przy edukacji hybrydowej i zdalnej. Panuje tu kolosalny bałagan i brak rozwiązań, które sprawiłyby, że i nauczyciele i uczniowie będą spokojni - dodał.