Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Emerytury. Nauczyciele mogą przejść na nie wcześniej, ale muszą spełnić kilka warunków

166
Podziel się:

Emerytura przed osiągnięciem odpowiedniego wieku? W przypadku nauczycieli to możliwe. Osoby wykonujące ten zawód mogą skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego lub pomostowego - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Emerytury. Nauczyciele mogą przejść na nie wcześniej, ale muszą spełnić kilka warunków
Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli? To możliwe, ale trzeba spełnić kilka warunków (Pexels, Max Fischer)

Do 2008 roku nauczyciele mogli przejść wcześniej na emeryturę, jeżeli posiadali odpowiedni staż pracy. Nie miał wtedy znaczenia wiek. Po 2008 roku mogą już wybrać wyłącznie emerytury pomostowe lub kompensacyjne. Inaczej będą musieli pracować do ustawowego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Świadczenie kompensacyjne

Jeżeli chodzi o świadczenie kompensacyjne, to nauczyciel musi udowodnić, że pracował na tym stanowisku w placówce oświatowej lub wychowawczej. Inaczej nie przysługuje mu do niego prawo. Tak samo w przypadku, gdy wykonywał w ostatnim czasie pracę w innym zawodzie - przypomina wyborcza.biz.

Chętni do uzyskania tego świadczenia muszą spełnić trzy warunki:

  1. Minimum 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat nauczania w placówkach oświatowych lub wychowawczych.
  2. Nie mogą świadczyć nadal pracy w charakterze nauczyciela.
  3. Muszą ukończyć odpowiedni wiek. W latach 2021-2022 będzie to 55 lat w przypadku kobiety i 59 w przypadku mężczyzny.
Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Emerytury pomostowe

Natomiast emerytury pomostowe przysługują nauczycielom zatrudnionym w szkołach specjalnych, zakładach poprawczych czy schroniskach dla nieletnich. Ubiegać się o nią mogą na pięć lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym. W tym przypadku muszą spełnić cztery warunki:

  1. Staż pracy na poziomie 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna).
  2. Ukończone 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna).
  3. Pracować przynajmniej przez jeden dzień przed 1999 rokiem.
  4. Rozwiązać stosunek pracy.

Emeryturę pomostową nauczyciel pobiera do osiągnięcia wieku emerytalnego. Następnie otrzymuje już zwyczajne świadczenie - przypomina "GW".

Zarobki nauczycieli

Żeby odłożyć do emerytury, trzeba wcześniej przepracować określoną liczbę lat. A ile zarabiają nauczyciele? W money.pl pisaliśmy już, że duże znaczenie ma, w jakim województwie pracuje.

I tak początkujący nauczyciel stażysta zarabia od 2800 złotych brutto do 3149 złotych w największych ośrodkach. Nauczyciele kontraktowi zarabiają już nieco więcej - od 3000 do 3660 złotych - wynika z danych zebranych przez Sedlak & Sedlak.

Takie zarobki nie zachęcają wykształconych w tym kierunku osób do pracy w zawodzie. W niemal większości województw oświata boryka się z brakami kadrowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
edukacja
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
Ewa
11 miesięcy temu
Rząd PiS tak upodlił zawód nauczyciela ze tego nie da się opisać i jeszcze na jego czele Czarnek…No ale co się dziwić to nie ich elektorat wyborczy.
były nauczyci...
rok temu
Pani sprzątająca ma stawkę wyższą niż młody nauczyciel po dwóch kierunkach studiów( wysokie kwalifikacje). Bez komentarza
Pocosieuczyc
rok temu
ale to są zarobki brutto...U nas woźna tyle zarabia..po podstawówce..Policjant po średnim wykształceniu..ma na rękę 6200 złotych..Nie musi się uczyć..W wieku 45 lat ma emeryturę..75% pensji z ostatniego roku..Mój szwagier ma na rękę 4500 złotych..i dorabia w mrówce za 3400 zlotych netto..Razem ma prawie 8000 zł. netto..
Johan
rok temu
Każdy chodził do szkoły z większymi lub mniejszymi niepowodzeniami. Wielu uważa że zna specyfikę szkoły bo siedział w ławce jako uczeń. Często podróżuję pociągami, ale nie upoważnia mnie to do dyskusji na temat pracy maszynisty. Podobnie uważam że dyskusja o pensum nauczyciela to jak dyskusja na temat pracy kasjera. Płacić kasjerce tylko kiedy obsługuje kasę fiskalną, za gotowość do pracy, czyli czekanie na klienta już nie.
Johan
rok temu
W 2 szkołach 42 godziny tygodniowo... Chyba zacznę pić aby być normalnym.
...
Następna strona