Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Emerytury. Nauczyciele mogą przejść na nie wcześniej, ale muszą spełnić kilka warunków

163
Podziel się:

Emerytura przed osiągnięciem odpowiedniego wieku? W przypadku nauczycieli to możliwe. Osoby wykonujące ten zawód mogą skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego lub pomostowego - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Emerytury. Nauczyciele mogą przejść na nie wcześniej, ale muszą spełnić kilka warunków
Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli? To możliwe, ale trzeba spełnić kilka warunków (Pexels, Max Fischer)
bEJccsjV

Do 2008 roku nauczyciele mogli przejść wcześniej na emeryturę, jeżeli posiadali odpowiedni staż pracy. Nie miał wtedy znaczenia wiek. Po 2008 roku mogą już wybrać wyłącznie emerytury pomostowe lub kompensacyjne. Inaczej będą musieli pracować do ustawowego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Świadczenie kompensacyjne

Jeżeli chodzi o świadczenie kompensacyjne, to nauczyciel musi udowodnić, że pracował na tym stanowisku w placówce oświatowej lub wychowawczej. Inaczej nie przysługuje mu do niego prawo. Tak samo w przypadku, gdy wykonywał w ostatnim czasie pracę w innym zawodzie - przypomina wyborcza.biz.

Chętni do uzyskania tego świadczenia muszą spełnić trzy warunki:

bEJccsjX
  1. Minimum 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat nauczania w placówkach oświatowych lub wychowawczych.
  2. Nie mogą świadczyć nadal pracy w charakterze nauczyciela.
  3. Muszą ukończyć odpowiedni wiek. W latach 2021-2022 będzie to 55 lat w przypadku kobiety i 59 w przypadku mężczyzny.
Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Emerytury pomostowe

Natomiast emerytury pomostowe przysługują nauczycielom zatrudnionym w szkołach specjalnych, zakładach poprawczych czy schroniskach dla nieletnich. Ubiegać się o nią mogą na pięć lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym. W tym przypadku muszą spełnić cztery warunki:

bEJccskd
  1. Staż pracy na poziomie 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna).
  2. Ukończone 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna).
  3. Pracować przynajmniej przez jeden dzień przed 1999 rokiem.
  4. Rozwiązać stosunek pracy.

Emeryturę pomostową nauczyciel pobiera do osiągnięcia wieku emerytalnego. Następnie otrzymuje już zwyczajne świadczenie - przypomina "GW".

Zarobki nauczycieli

Żeby odłożyć do emerytury, trzeba wcześniej przepracować określoną liczbę lat. A ile zarabiają nauczyciele? W money.pl pisaliśmy już, że duże znaczenie ma, w jakim województwie pracuje.

bEJccske

I tak początkujący nauczyciel stażysta zarabia od 2800 złotych brutto do 3149 złotych w największych ośrodkach. Nauczyciele kontraktowi zarabiają już nieco więcej - od 3000 do 3660 złotych - wynika z danych zebranych przez Sedlak & Sedlak.

Takie zarobki nie zachęcają wykształconych w tym kierunku osób do pracy w zawodzie. W niemal większości województw oświata boryka się z brakami kadrowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJccsky
edukacja
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(163)
belfer
3 tyg. temu
Nauczyciel też ma rodzinę, musi ją utrzymać. Niech się nikt nie dziwi, że nauczyciel pracuje w dwóch czy trzech szkołach!!! Rodziny nie wykarmi za te ochłapy z gołego etatu!!!!!!!!!!!!
belfer
3 tyg. temu
Dzieci nauczycieli nie chcą wybierać tego zawodu. Wiedzą doskonale , że jest to bardzo ciężki zawód, mało opłacany! I dobrze, że są tego świadome! Całe życie patrzyli na swoich rodziców i doskonale wiedzą jakie to kokosy. Niech inni tego dobrobytu spróbują!
Zbigniew
4 tyg. temu
Tylko nie pchajcie swoich dzieci do pracy w szkole! Kto nie przepracował 30-40 lat w tym szambie niech się lepiej nie wypowiada, szkoda młodych lat. Obecnie ten zawód już ma rangę na poziomie śmieciarza /nie umniejszając roli śmieciarza/.
bEJccskz
Stary Belfer
miesiąc temu
Nauczyciel który pracuje w 2, 3, 4, 5 szkołach ponad 1,5 etatu lub więcej to nie ma nic wspólnego z kształceniem ludzi. Tacy ludzie to ,,NAJEMNICY" pazerni na pieniądze. Nie są to prawdziwi nauczyciele.
A'Tomek
miesiąc temu
Obecnie pracuję w dwóch szkołach 45 godzin tygodniowo. Przy 18 godzinach klepałbym biedę. Teraz też szału nie ma.
...
Następna strona