Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

ZUS skontroluje nauczycieli. Resort Czarnka przekaże listy

651
Podziel się:

ZUS ma otrzymać z Ministerstwa Edukacji szczegółowe dane o nauczycielach na zwolnieniach - donosi "Gazeta Wyborcza". Pozwoli na to nowelizacja prawa oświatowego.

ZUS skontroluje nauczycieli. Resort Czarnka przekaże listy
Przemysław Czarnek, szef MEN (East News, Jastrzębowski)

Kierowane przez Przemysława Czarnka Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje nowelizację prawa oświatowego. W nowym dokumencie mają się znaleźć zapisy, za sprawą których resort będzie mógł przekazać do ZUS dane o wszelkich zwolnieniach nauczycieli - donosi "Gazeta Wyborcza".

- Projekt przewiduje, że co kwartał ministerstwo ma wysyłać do ZUS informacje o nauczycielach, którzy idą na chorobowe, urlopy macierzyńskie czy roczne urlopy zdrowotne - mówi dziennikowi Sławomir Braniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zobacz także: Czarnek i kolejne reformy edukacji. „Wieje grozą”

Ale to nie wszystko. Resort ma również informować, jaki jest stopień awansu takiego nauczyciela oraz jaki ma on staż pracy.

- Zupełnie nie rozumiem, po co Zakładowi takie informacje - dziwi się na łamach "Wyborczej" Broniarz.

Z nieoficjalnych rozmów dziennikarzy "Wyborczej" ze związkowcami wynika, że motywacją do zmian w przepisach jest to, że MEN obawia nie tylko większej liczby rezygnacji z pracy nauczycieli, ale też zwolnień chorobowych.

Jak komentuje Broniarz, takie przepisy mają charakter inwigilacyjny. ZUS ma co kwartał analizować zachowanie nauczycieli, aby uszczelnić system i weryfikować poziom zachorowań na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(651)
pracodawca
rok temu
Ciężarne w każdym zawodzie przebywają 8 miesięcy na L-4. Dlaczego nauczycielki są jakoś ekstra liczone? Druga sprawa: to ZUS nie wie kto jest na zwolnieniu?
hmk
rok temu
NFZ powinien skontrolować pracę lekarzy, którzy wystawiają zwolnienia każdemu. A z prywatnych gabinetów lekarskich w ogóle nie powinni mieć prawa wystawiania zwolnień, bo wiadomo że to za kasę.
Rodzic
rok temu
Kochani nie wiem czy inni nie widzą problemu, ale za chwilę nie będzie miał kto uczyć naszych dzieci. Gdzie się nie rozmawia to wielu szkołach brakuje nauczycieli od fizyki, chemii, informatyki, a przedmioty zawodowe to już nie wspomnę. Kiedyś nikt nie dyskutował czy nam się nauczyciel podobał czy nie. Rodzic jeszcze popierał nauczycia. Potem był czas że sami rodzice zepsuli wartość nauczyciela. Zadając pytania fajny, niefajny, miły, wredny itd. A teraz dochodzi do tego że ministerstwo edukacji powinno stać murem za nauczycielami a szuka haczyków na nich. Życzę powodzenia bo wśród młodego pokolenia nie ma zbyt wielu chętnych na etat nauczyciela.
ja123
rok temu
jakim prawem ,minister od podręczników podważa pracę lekarzy , skoro lekarz wystawia L4 tzn ,że ktoś jest chory , przecież nikt nie bierze L4 dla żartów płaca się zmniejsza . Co teraz nauczyciele mają padać na lekcjach , nie brać L4 ze strachu????? Nie ma metody na zmianę ministra bo to co robi wymusza śmiech
Roman
rok temu
A czy ten Garnek nie jest od talibów? Matura z religii, cnoty niewieście, inwigilacja nauczycieli, upartyjnienie szkolnictwa - Afganistan coraz bliżej.
...
Następna strona