Notowania

oświata
08.04.2019 16:09

Egzamin ósmoklasisty 2019. Strajk nauczycieli zagrozi terminom testów? Harmonogram

Egzamin ósmoklasisty już niebawem. Tegoroczne testy zbiegły się z terminem strajku nauczycieli. Podpowiadamy, czy protesty mogą zagrozić egzaminom oraz jakie są ich podstawowe zasady i harmonogram.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Egzamin ósmoklasisty 2019. Strajk nauczycieli zagrozi terminom testów?

Egzamin ósmoklasisty 2019 zagrożony przez strajk nauczycieli?

Egzamin ósmoklasisty jest podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole podstawowej. Tegoroczny termin testów zbiegł się ze strajkiem nauczycieli. Rozmowy "ostatniej szansy" (pomiędzy stroną rządową a oświatowymi związkami zawodowymi) zakończone w niedzielę nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Kością niezgody pozostała kwestia podwyżek płac nauczycieli oraz pracowników oświaty.

Porozumienie z rządem podpisała jedynie nauczycielska "Solidarność". Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych rozpoczęli strajk. Prowadzony jest on od 8 kwietnia (godz. 8:00) do odwołania.

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest na 15-17 kwietnia. Pojawiły się poważne wątpliwości, czy strajk nauczycieli nie przekreśli tych terminów. Jednak jak zapewniał w piątek na antenie TVN24 Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, żadnych przesunięć nie będzie.

- Sytuacja w oświacie już bywała trudna i te egzaminy zawsze się odbywały. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają pełną świadomość tego, jak ważny jest to okres w życiu młodego człowieka. To nie jest kwestia optymizmu – przekonywał Smolik.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Podstawowe informacje i terminy

Pierwszy egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019. Testy obejmą wiadomości i umiejętności określone w podstawie, w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII szkoły podstawowej.

W latach 2019–2021 egzamin ósmoklasisty składać się będzie z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Każdy uczeń, który z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpi do nich w tym terminie, przystąpi do testów w czerwcu.

Egzamin ósmoklasisty - harmonogram termin główny:

  • język polski – 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) – godz. 9:00 (120 minut);
  • matematyka – 16 kwietnia 2019 r. (wtorek) – godz. 9:00 (100 minut);
  • język obcy nowożytny – 17 kwietnia 2019 r. (środa) – godz. 9:00 (90 minut).

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć ten etap edukacji. Nie jest określony jednak minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego testów nie można nie zdać.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz