Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ekolodzy zarzucili bankom hipokryzję. Udzieliły 1,7 biliona dolarów producentom plastiku

6
Podziel się:

Zapewnienia, że ochrona środowiska jest ważna na co dzień, to w przypadku amerykańskich banków puste słowa - przekonują ekolodzy z organizacji Portfolio.earth. Banki chętnie finansują producentów opakowań z plastiku i nie oczekują od klientów wdrażania bezpiecznych dla środowiska procedur.

Ekolodzy zarzucili bankom hipokryzję. Udzieliły 1,7 biliona dolarów producentom plastiku
Organizacja ekologiczna zarzuciła bankom amerykańskim hipokryzję (Pixabay)

Z jednej strony w dużych firmach panuje moda na pokazywanie, że mają na sercu ochronę środowiska. Pracownicy w ramach wolontariatu sprzątają lasy, ogranicza się drukowanie niepotrzebnych dokumentów i korzystanie z plastiku. Jak to jednak często bywa tam, gdzie stykają się interesy i duże pieniądze: to tylko fasada.

Z jednej strony banki zachęcają więc pracowników do ekologicznych zachowań, z drugiej – finansują inwestycje firm produkujących plastikowe opakowania i nie oczekują od nich wdrażania rozwiązań, które by ograniczały wpływ plastiku na środowisko naturalne.

Portfolio.earth to grupa, która analizuje wpływ branży finansowej na środowisko. Jej analitycy przygotowali raport, w którym zbadali współpracę banków z producentami opakowań w latach 2015-2019. "Poprzez bezkrytyczne finansowanie podmiotów w łańcuchu dostaw tworzyw sztucznych, banki nie odegrały swojej roli w ograniczaniu zanieczyszczania środowiska tworzywami" – czytamy w raporcie, który opisuje Bloomberg.

Zobacz także: Dzień w sortowni odpadów. Zobacz, jakie błędy popełniamy przy segregacji śmieci

W badanym okresie bankierzy przeznaczyli 1,7 biliona dolarów na finansowanie firm z sektora opakowań.

- Banki nie wprowadziły procedur należytej staranności dla firm opakowaniowych ani nie uzależniły finansowania od polityki ograniczającej plastik i preferującej recykling w stosunku do pierwotnych tworzyw sztucznych – powiedział przedstawiciel Portfolio.earth.

"Oznacza to, że banki nie biorą obecnie żadnej odpowiedzialności za finansowanie powstawania tworzyw sztucznych. Poprzez bezkrytyczne finansowanie producentów tworzyw sztucznych banki nie dostrzegają, że mogą odegrać rolę w zmniejszaniu ilości śmieci" – czytamy w raporcie.

Jak duża jest skala problemu? Portfolio.earth pisze, że około 265 banków udzieliło pożyczek i poręczeń 40 firmom produkującym opakowania z tworzyw sztucznych, w tym z branży polimerów. Wśród finansujących są największe amerykańskie banki, np. Bank of America, Citigroup Inc. i JPMorgan Chase & Co.

Czy w tej sytuacji banki mogą "mieć ciastko i zjeść ciastko", a więc finansować przynoszące duże pieniądze projekty, ale z jednej stronie mieć pewność, że nie dewastują przy tym środowiska? Portfolio.earth przekonuje, że to możliwe: banki muszą wymagać od swoich klientów z branż niszczących środowisko przestrzegania najlepszych praktyk i wdrażania rozwiązań, które okażą się najmniej szkodliwe dla środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Iza
3 lata temu
Ekolodzy to taka organizacja która krzyczy. Lecz gdy osiągną cel finansowy to siedzą cicho jak mysz kościelna
apollo
3 lata temu
Uczciwy bank? Jest w ogóle takie pojęcie?
apollo
3 lata temu
"Ekologia" wszystkim leży ale w rowach i pod nogami jak wyrzuca śmiecie jeden z drugim, później rozmawia o ekologii, to też tak jak z miłośnikami zwierząt dużo się debatuje a zwierzaki domowe łażą po lasach wyrzucone przez właściciela, temat rzeka.
BOJAR
3 lata temu
ZACZYNAM MIEĆ SEGREGOWANIE W D...PIE. IM WIĘCEJ SIĘ STARAM TYM WIECEJ PŁACĘ
chemia
3 lata temu
wolicie krzykacze i naiwniacy..... SZKLANE butelki do ktorych produkvji potrzeba..... do 120 RAZY WIECEJ EBERGII. I SPALOBEGO np WEGLA lub ROPY albo gazu niz to ultralekkich pladtikowych ??? bo piec w hucie szkla trzeba. ROZGRZAC ogromns iloscia energii. BY TOPIC KAMIEŃ (kwarc i to wysiacach ton. zamiadt.... KILOGRAMOW )!!!!! /. Huty szkla to jedne z NAJWIEKDZYCH PIZERACZY. ENERGII I EMITENTOW GAZOW I CIEPLA!!!!!! //