Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE obciąży producentów nową opłatą. Plastik ma być droższy

Już za niespełna 1,5 roku producenci będą musieli płacić za recykling opakowań. Rząd zamierza możliwie szybko wprowadzić tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Już za niespełna 1,5 roku producenci będą musieli płacić za recykling opakowań.

W końcu mamy datę wejścia w życie ustawy, która ma zobowiązać producentów do współuczestniczenia kosztach zagospodarowania rosnącej ilości plastiku. Producenci zostaną obciążeni dodatkową opłatą od stycznia 2022 r, zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Dodał też, że opłata za opakowania będzie zróżnicowana i np. plastik ma być droższy niż papier. - Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne, będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, dlatego opłata będzie wyższa - wyjaśnił wiceminister Ozdoba. Najmniej opłacalna ma być produkcja butelek PET z folią termokurczliwą.

Wciąż jednak nie wiadomo co z systemem kaucyjnym. Mówi się o nim od dłuższego czasu. Sprawnie funkcjonuje również w wielu krajach Europy. Dla przykładu w Skandynawii 80-90 proc. puszek czy butelek wraca dzięki kaucji.

Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Pytany o tę sprawę wiceminister stwierdził, że będzie to jeszcze dyskutowane z przedsiębiorcami. W jego przekonaniu powinien być on jak najmniej sformalizowany. Funkcjonować raczej na bazie umowy między przedsiębiorcą a klientem. - Jeżeli ten przyniesie np. do jakiegoś punku, bądź sklepu butelkę, to otrzyma za to pieniądze - zaznaczył.

Tak funkcjonuje to w Europie. Jak pisaliśmy w money.pl, w krajach, w których system kaucyjny działa, producenci zrozumieli, że biorąc na siebie organizację systemu (punkty zbiórki, transport, recykling i sprzedaż lub wykorzystanie surowców), obniżają koszty ponoszone z tytułu wprowadzania na rynek jednorazowych opakowań.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego nie jest kwestią dobrych chęci państw członkowskich UE, ale wymogiem stawianym odgórnie przez Brukselę. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2025 roku kraje UE mając poddawać recyklingowi 55 proc. odpadów, do 2030 – 60 proc., a do 2035 r. – 65 proc.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-08-2020

obywatelO ile nie bedzie systemu kaucjowego,to zadne oplaty nie obciaza producentow w ostatecznym rozrachunku,obciaza za to konsumentow ,gdyz producenci zeby … Czytaj całość

05-08-2020

TEAA GDZIE KAUCJE ZA BUTELKI PLASTKOWE RZAD MA TO DALEKO W TYLKU LEPIEJ PODATEK OD SEKSU TEZ

05-08-2020

noffiPodatek od plastiku nigdy nie obciaza producentow lecz konsumentow i wladza dobrze to wie iz podatek bedzie wliczony w cene produktu !. Wiec niech … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (308)