Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

UE obciąży producentów nową opłatą. Plastik ma być droższy

307
Podziel się:

Już za niespełna 1,5 roku producenci będą musieli płacić za recykling opakowań. Rząd zamierza możliwie szybko wprowadzić tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producentów.

Już za niespełna 1,5 roku producenci będą musieli płacić za recykling opakowań.
Już za niespełna 1,5 roku producenci będą musieli płacić za recykling opakowań. (Flickr)

W końcu mamy datę wejścia w życie ustawy, która ma zobowiązać producentów do współuczestniczenia kosztach zagospodarowania rosnącej ilości plastiku. Producenci zostaną obciążeni dodatkową opłatą od stycznia 2022 r, zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Dodał też, że opłata za opakowania będzie zróżnicowana i np. plastik ma być droższy niż papier. - Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne, będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, dlatego opłata będzie wyższa - wyjaśnił wiceminister Ozdoba. Najmniej opłacalna ma być produkcja butelek PET z folią termokurczliwą.

Wciąż jednak nie wiadomo co z systemem kaucyjnym. Mówi się o nim od dłuższego czasu. Sprawnie funkcjonuje również w wielu krajach Europy. Dla przykładu w Skandynawii 80-90 proc. puszek czy butelek wraca dzięki kaucji.

Zobacz także: Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Pytany o tę sprawę wiceminister stwierdził, że będzie to jeszcze dyskutowane z przedsiębiorcami. W jego przekonaniu powinien być on jak najmniej sformalizowany. Funkcjonować raczej na bazie umowy między przedsiębiorcą a klientem. - Jeżeli ten przyniesie np. do jakiegoś punku, bądź sklepu butelkę, to otrzyma za to pieniądze - zaznaczył.

Tak funkcjonuje to w Europie. Jak pisaliśmy w money.pl, w krajach, w których system kaucyjny działa, producenci zrozumieli, że biorąc na siebie organizację systemu (punkty zbiórki, transport, recykling i sprzedaż lub wykorzystanie surowców), obniżają koszty ponoszone z tytułu wprowadzania na rynek jednorazowych opakowań.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego nie jest kwestią dobrych chęci państw członkowskich UE, ale wymogiem stawianym odgórnie przez Brukselę. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2025 roku kraje UE mając poddawać recyklingowi 55 proc. odpadów, do 2030 – 60 proc., a do 2035 r. – 65 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(307)
ciekawska
4 lata temu
A czy producenci ubrań plastikowych, nierozkładalnych też zapąlcą więcej??
Kaucja
4 lata temu
5 gr za butelkę - takie trudne? W moim mieście w agricoopie nawet słoiki można było sprzedać, mimo iż produkty w nich sprzedawane nie zawierały kaucji. No ale to było za czasów komuny, tej gorszej, jak mówią, bo nie rządził bratobójca z Żoliborza.
Barb
4 lata temu
Plastyk można przecież przetworzyć. Nie nadawałby sie może do ponownego użycia do art. spozywczych, ale z plastyku produkuje się nie tylko butelki na napoje
888
4 lata temu
tak wszyscy jada na komune a za komuny nie bylo prawiwie plastikowych butelek reklamowek zrywek i innego badziejstwa KOMUNA BYLA EKOLOGICZNA!!!!!!!!!
GFHFFG
4 lata temu
I JAK ZWYKLE ZAPŁACI KONSUMENT
...
Następna strona