Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Elektrownia jądrowa w Polsce. W poniedziałek rząd ma podpisać umowę z USA

335
Podziel się

Do podpisania umowy ma dojść na poniedziałkowym szczycie Trójmorza w Talinie - informuje DGP. Międzyrządowe porozumienie ma dotyczyć rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w naszym kraju.

Elektrownia jądrowa w Polsce. W poniedziałek rząd ma podpisać umowę z USA
W ciągu najbliższych 18 miesięcy zarówno Polska, jak i USA mają sporządzić wspólny raport o strategii budowy elektrowni. (Pixabay)
bDIyvuWd

Umowa ma być efektem spotkania pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", po zakończeniu rozmów Brouillette ma podpisać umowę międzyrządową o współpracy między rządami Polski i USA. Zacznie ona obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych.

Zobacz także: Branża fitness nie wytrzyma kolejnych obostrzeń. "U nas nawet tłumów nie ma, więc o co chodzi?"
bDIyvuWf

Co jest w umowie? W ciągu najbliższych 18 miesięcy zarówno Polska, jak i USA mają sporządzić wspólny raport. To on będzie podstawą dla rządu Morawieckiego, która pomoże w ostatecznym wyborze partnera do realizacji budowy elektrowni atomowej.

Równolegle czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej mają już prowadzić prace przygotowawcze i projektowe dotyczące budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. W tym też czasie oba rządy i amerykańskie instytucje finansowe opracują też różne opcje finansowania projektu.

Już w połowie sierpnia umowa była parafowana przez Piotra Naimskiego i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo, który odwiedził wtedy Polskę. Ostateczne złożenie podpisów pod nią ma pozwolić Polsce na swobodny dostęp do doświadczenia sektora rządowego USA i amerykańskich przedsiębiorstw w rozwoju rodzimego programu budowania energetyki jądrowej.

bDIyvuWl

Przypomnijmy, według nowego programu polskiej energetyki jądrowej, z atomu ma pochodzić od 6 do 9 GW mocy. Do budowy kilku elektrowni technologię ma dostarczyć jeden podmiot i też jeden współinwestor strategiczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIyvuWG
wiadomości
gospodarka
energetyka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(335)
Gjsve
4 miesiące temu
No tak, dekada rozmów o elektrowni atomowej pochłonęła miliard ale widać to za krótko i za mało funduszy było. Musimy startować o zera, już za 18 miesięcy zdążymy zapomnieć o kolejnych pieniądzach, które znikną bo trzeba więcej ustaleń...
jj
4 miesiące temu
Amerykanie nie mają swoich reaktorów atomowych najnowszej generacji. Ostatni wyprodukowany w USA to jakieś 35 lat temu. Pewnie skończy się, że amerykanie zgarną cash za pośrednictwo a rektor będzie francuski.
oldie
4 miesiące temu
to za 18 miesiecy nadal bedzie rzad morawieckiego? smutne
bDIyvuWH
Ziutek
4 miesiące temu
Już z amerykanami wydobywaliśmy gaz łupkowy teraz będziemy elektrownie atomową budować.
REALIA
4 miesiące temu
CZY NIKT NIE WIDZI ŻE CORAZ BARDZIEJ UZALEŻNIAMY SIE OD USA !!!!! PIS PO PROSTU WYMIENIŁ "PANA " Z ROSJI NA USA !!!!
...
Następna strona