Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Elektrownia jądrowa w Polsce. W poniedziałek rząd ma podpisać umowę z USA

335
Podziel się:

Do podpisania umowy ma dojść na poniedziałkowym szczycie Trójmorza w Talinie - informuje DGP. Międzyrządowe porozumienie ma dotyczyć rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w naszym kraju.

Elektrownia jądrowa w Polsce. W poniedziałek rząd ma podpisać umowę z USA
W ciągu najbliższych 18 miesięcy zarówno Polska, jak i USA mają sporządzić wspólny raport o strategii budowy elektrowni. (Pixabay)

Umowa ma być efektem spotkania pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", po zakończeniu rozmów Brouillette ma podpisać umowę międzyrządową o współpracy między rządami Polski i USA. Zacznie ona obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych.

Zobacz także: Branża fitness nie wytrzyma kolejnych obostrzeń. "U nas nawet tłumów nie ma, więc o co chodzi?"

Co jest w umowie? W ciągu najbliższych 18 miesięcy zarówno Polska, jak i USA mają sporządzić wspólny raport. To on będzie podstawą dla rządu Morawieckiego, która pomoże w ostatecznym wyborze partnera do realizacji budowy elektrowni atomowej.

Równolegle czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej mają już prowadzić prace przygotowawcze i projektowe dotyczące budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. W tym też czasie oba rządy i amerykańskie instytucje finansowe opracują też różne opcje finansowania projektu.

Już w połowie sierpnia umowa była parafowana przez Piotra Naimskiego i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo, który odwiedził wtedy Polskę. Ostateczne złożenie podpisów pod nią ma pozwolić Polsce na swobodny dostęp do doświadczenia sektora rządowego USA i amerykańskich przedsiębiorstw w rozwoju rodzimego programu budowania energetyki jądrowej.

Przypomnijmy, według nowego programu polskiej energetyki jądrowej, z atomu ma pochodzić od 6 do 9 GW mocy. Do budowy kilku elektrowni technologię ma dostarczyć jeden podmiot i też jeden współinwestor strategiczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(335)
POLAK,SUWEREN...
2 lata temu
KIM WY JESTEŚCIE,ŻE PODEJMUJECIE DECYZJE ZA MNIE? TAK POSTĘPUJĄ ŹLI SYDZI.=== Elektrownia jądrowa w Polsce. W poniedziałek rząd ma podpisać umowę z USA
edo
2 lata temu
po pierwsze awaryjne ,po drugie juz do tych co są zaczyna brakowac paliwa i bedzie coraz drożej ,a my jak zwykle potega jądrowa ;)pchamy sie tam skad inni uciekają
Unono
2 lata temu
Pisałem post, ale został skasowany. Problem jest większy niż myślicie: W 2018r upadł amerykański koncern jądrowy Westinghouse. Przyczyna - duże koszty budowy reaktorów, Bardzo duża awaryjność części z Francji. Wykupił ją przyjaciel Trumpa , niejaki T.B. Miał obietnice dużego kontraktu ( 40 reaktorów) w Emiratach arabskich. Trump próbował przeforsować zgodę w Kongresie na ominięcie poprawki do konstytucji zabraniającej przekazywania technologii jądrowych do krajów wysokiego ryzyka. Kongres nie zgodził się, więc na otarcie łez przyjaciela, Trump załatwił mu kontrakt z Polską. Zwróćcie uwagę na zapis w umowie " i inne przedsiębiorstwa jądrowe/ Co do Przechowalni - lokalizacja przechowalni głębokiego poziomu w kopalni soli w Kłodawie. Ale nasze media nie mówią o wybuchu w Carlsbad Nowy Meksyk, gdzie na 3 poziomie idzie niekontrolowana reakcja jądrowa. Promieniowanie jest takie, ze roboty nie mogą przekazać informacji co właściwie tam się dzieje.
Ada
2 lata temu
Czyli będzie to najdroższa elektrownia atomowa na świecie
era
2 lata temu
ile tym razem zapłacimy za szmelc???
...
Następna strona