Notowania

transport
30.05.2019 14:04

Elektryczne hulajnogi mają być traktowane jak pojazdy. "Projekt przepisów praktycznie gotowy"

- Elektryczne hulajnogi to są pojazdy i będą traktowane jak pojazdy, a nie jak piesi – powiedział w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapowiedział tym samym przyjęcie przez rząd przepisów dotyczących poruszania się jednośladów po miastach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Elektryczne hulajnogi. Przepisy dotyczące tych jednośladów zostaną zmienione?

- Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu to będzie ten czas, kiedy będziemy starali się wpisać projekt ustawy (o hulajnogach elektrycznych - przyp. red.) do prac rządu - powiedział w czwartek dziennikarzom minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany przez PAP

- Mam nadzieję procedować ten projekt zgodnie z procedurą legislacyjną. Projekt jest praktycznie gotowy. Mówimy o urządzeniach transportu, napędzanych energią elektryczną. To jest pojazd - dodał polityk pytany, jak należałoby traktować elektryczne hulajnogi.

Adamczyk nie sprecyzował jasno, czy oznacza to, że miejsce dla hulajnóg elektrycznych zostanie wyznaczone na drodze rowerowej, czy na jezdni. Jednak należy wnioskować, że jednoślady czeka zakaz poruszania się po chodniku. Takie postulaty podnosili już od dłuższego czasu zarówno miejscy aktywiści, jak i samorządowcy.

Zobacz: Obowiązkowe OC dla rowerzystów może stać się koniecznością

Aktualnie w polskim prawie nie ma regulacji, które dotyczą hulajnóg elektrycznych, dlatego ich użytkownicy są traktowani jako piesi, którzy mogą korzystać z chodników.

W polskich miastach jest coraz więcej hulajnóg elektrycznych udostępnianych klientom na minuty. W samej Warszawie oferuje je pięć firm - Blinkee City, Lime, Hive, a od niedawna amerykański Bird oraz CityBee.

Operatorzy walczą o użytkowników również w innych miastach. Z hulajnóg elektrycznych mogą korzystać mieszkańcy Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, czy Poznania.

Opłata startowa za "wynajęcie" hulajnogi elektrycznej waha się zazwyczaj od 2 zł do 3 zł, a stawka za minutę jazdy wynosi ok. 50 groszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2019

sokratesWszystko co nie jest pieszym niech nazwą pojazdem. Psy również, ponieważ potrafią się poruszac bardzo szybko i mają napęd na 4 nogi.

31-05-2019

Go4itKodeks drogowy to reguluje. Hulajnoga elektryczna to skuter a zatem tablice, OC, kask i na jezdnię. Proste.

30-05-2019

Teatr AbsurduCiekawe, czy deskorolka elektryczna bądź wrotki ma tez być pojazdem?

Rozwiń komentarze (25)