Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Majątek Elona Muska skurczył się ostatnio o 40 mld dol. Może stracić jeszcze więcej

Podziel się:

Dyrektor generalny Tesli i SpaceX stracił 40 mld dol. od momentu ogłoszenia chęci zakupu Twittera. I zapłaci dodatkowy 1 mld dol., jeśli wycofa się z umowy. Co dalej z zakupem portalu społecznościowego?

Majątek Elona Muska skurczył się ostatnio o 40 mld dol. Może stracić jeszcze więcej
Elon Musk stracił ostatnio dużo pieniędzy, ale humor go nie opuszcza ANGELA WEISS (EAST_NEWS, ANGELA WEISS)

Chociaż fortuna Elona Muska znacznie się ostatnio skurczyła, pozostaje on najbogatszym człowiekiem na świecie. Musk z majątkiem netto wynoszącym 210 mld dol. wyprzedza Jeffa Bezosa. Prezes Amazona może rozporządzać majątkiem wartym 131 mld dol.

Szacowana wartość netto majątku Muska spadła z 251 mld dol. do 210 mld dol., czyli o ponad 16 proc. Wynika to z faktu, że akcje Tesli spadły o 29 proc. od czasu, gdy dyrektor generalny złożył swoją ofertę na Twitterze, ponieważ większość jego majątku stanowią akcje producenta samochodów elektrycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Money. To sie liczy

Sam Musk napisał niedawno, że przejęcie Twittera jest zawieszone, dopóki platforma nie udowodni, że mniej niż 5 proc. jego użytkowników to boty. Na jednej z konferencji miał nawet powiedzieć, że "niewykluczone jest przeszacowanie ceny transakcji".

Jak podkreśla amerykański "Business Insider" być może w ten sposób Musk chce doprowadzić do kupna Twittera po niższej cenie lub w ogóle zrezygnować z transakcji. Nawet jeśli jego taktyka negocjacyjna się powiedzie, duża część jego akcji Tesli będzie związana z wielomiliardowym kredytem zabezpieczającym. A jeśli zdecyduje się wycofać, Twitter mógłby pozwać go do sądu w celu sfinalizowania transakcji lub zażądać miliardowych odszkodowań.

Musk szuka inwestorów na Twittera

Jak informuje "BI", to bank Morgan Stanley w imieniu Muska zorganizował 46,5 mld dol. na sfinansowanie zakupu i refinansowanie części zadłużenia Twittera. Pierwotne porozumienie, ujawnione 21 kwietnia, obejmowało zobowiązania dłużne o wartości 25,5 mld dol., w tym 12,5 mld dol. zabezpieczone akcjami Tesli, oraz 21 mld dol. w postaci kapitału własnego, który miał zapewnić Musk.

Od tego czasu wyraźnie spadło zainteresowanie Muska dotyczące przeprowadzenia transakcji, chociaż Amerykanin pozyskał na inwestycję 7,1 mld dol. m.in. od miliardera Larry'ego Ellisona i saudyjskiego księcia, zmniejszając kredyt zabezpieczający do 6,25 mld dol. i zwiększając część kapitałową do 27,25 mld dol. Musk nadal musi znaleźć 21 mld dol. we własnym kapitale na zakup Twittera. W ubiegłym miesiącu sprzedał za 9 mld dol. akcje Tesli i mógłby wykorzystać tę sumę do zabezpieczenia blisko połowy kosztów.

Zarówno Twitter, jak i Musk mogą rozwiązać umowę, co będzie wiązało się z dodatkową opłatą w wysokości 1 mld dol. w ciągu dwóch dni roboczych. Mają na to czas do 24 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl