Trwa ładowanie...
bDTzVJAl

Notowania

Biznes – Wszystkie wiadomości

10
17.04.2021 10:00

KRYZYS
 / 
Rekordowa liczba upadłości firm. W tunelu tli się jednak światełko

Tak wiele firm nie zamykało się od dawna, liczba upadłości znacznie odbiega od średniej przedcovidowej. Pandemia zbiera swoje żniwo, jednak obecne restrykcje nie powodują aż takich kłopotów, jakie by mogły. A to oznacza, że jest szansa na wzrost gospodarczy. Firmy po prostu dostosowały się do nowych realiów.

48
15.04.2021 21:48

MODERNA
 / 
Moderna będzie miała filię nad Wisłą. Ruszyła rekrutacja

Firma, o której usłyszał ostatnio chyba każdy, zawita ze swoim biurem nad Wisłę. Producent szczepionki przeciw koronawirusowi chce tu otworzyć globalne centrum usług.

14
15.04.2021 12:22

BIZNES
 / 
Radosław Tadajewski. Kim jest wrocławski biznesmen, którego nazwisko pojawia się w kontekście "układu wrocławskiego"

Przebojowy przedsiębiorca, spec od nowych technologii a od kilku lat przede wszystkim inwestor. Radosław Tadajewski to bohater najnowszej publikacji "Gazety Wyborczej", oko.press oraz Fundacji Reporterów. - Jak się dojdzie do pewnych zarobków, to już nie ma aż tak wielkiego znaczenia, czy zarabia się o te kilkanaście procent więcej - mówił money.pl 5 lat temu.

123
15.04.2021 10:58

BIZNES
 / 
Bartłomiej Misiewicz. Jego wódka miała podbić Polskę, Azję i Afrykę. Dziś jej zakup graniczy z cudem

Po politycznych zawirowaniach i pobycie w areszcie Bartłomiej Misiewicz chciał odnaleźć się w biznesie. Zaczął wprowadzać na rynek luksusową wódkę "Misiewiczówka". Jak jego biznes radzi sobie po ponad roku? - To ta wódka jeszcze istnieje? - reagują przedstawiciele branży.

67
13.04.2021 15:26

ORLEN
 / 
Orlen dostał zgodę, Agora nie. Szef UOKiK: "zupełnie inne transakcje"

- To są zupełnie inne transakcje. Łączy je tylko to, że podmiot kupujący był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych - mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Gość programu "Newsroom" tłumaczy w ten sposób zupełnie odmienne decyzje, które wydał w sprawie przejęcia Polska Press przez Orlen oraz kupna Eurozetu przez Agorę. W pierwszym przypadku prezes UOKiK problemu nie widział, w drugim już tak. M.in. na tę niekonsekwencję zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, który w ten sposób argumentował swoją skargę do sądu ws. przejęcia Polska Press. W ubiegłym tygodniu sąd przyznał mu rację. Chróstny tłumaczył, że w przypadku Agory kupujący jest już obecny na rynku radiowym. Orlen zaś na rynku prasowym obecny dotychczas nie był. Stąd różnica w werdykcie szefa UOKiK.

bDTzVJAn
23
13.04.2021 15:13

PRAWO
 / 
Orlen poczeka na przejęcie Polska Press. UOKiK zlecił analizy prawne

- Trwają analizy prawne, które zleciliśmy. I w przeciwieństwie do sądu na pewno nie podejmiemy decyzji tak szybko - mówi w programie "Newsroom" Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To właśnie jego decyzję wstrzymał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wnioskował o to Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwracał uwagę na zagrożenie dla konstytucyjnych praw i wolności obywateli. - Jaka wolność słowa? Jaki pluralizm mediów? - pyta retorycznie Chróstny i wskazuje, że tego typu kwestie nie należą do kompetencji prezesa UOKiK. On wydaje decyzje tylko w oparciu o prawo dotyczące konkurencji i ochrony konsumentów.

20
13.04.2021 14:55

ORLEN
 / 
Sąd wstrzymał przejęcie Polska Press przez Orlen. Szef UOKiK nie kryje zaskoczenia

- Największym zaskoczeniem jest to, że sąd przychylił się do stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, ale nie przeanalizował akt sprawy, przekazanych do sądu przez UOKiK - mówi w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak relacjonował Chróstny, wszystkie dokumenty zostały przekazane do sądu 7 kwietnia, a decyzja sądu została wydana już dzień później. - Akta sprawy to jest około 600 stron - argumentował prezes UOKiK. Jak dodawał, w uzasadnieniu sąd "nie odnosi się do merytoryki ani materiałów, a stosuje bardzo poważny środek tymczasowy". - Dziś to dotyczy Orlenu, a w przyszłości może dotyczyć innej spółki - zwraca uwagę Tomasz Chróstny.

189
12.04.2021 19:31

GOSPODARKA
 / 
Co dalej z Orlenem i Polska Press? Adam Bodnar komentuje

- Czym innym jest wstrzymanie, a czym innym weryfikacja decyzji prezesa UOKiK - mówi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. To on w marcu zaskarżył decyzję prezesa UOKiK, który zgodził się na transakcję. W poniedziałek poinformował o wstrzymaniu tej decyzji przez sąd. Na tym jednak sprawa się nie kończy.

147
12.04.2021 17:51

MCDONALD`S
 / 
Historyczny indeks cheeseburgera. Kiedyś kosztował w McDonald's 3 zł. I wcale nie oznacza to, że był tani

Cheeseburger za 3 zł, Happy Meal z Big Makiem w zestawie za niecałe 20 zł - ceny, o których możemy dzisiaj pomarzyć. Tylko czy taniej naprawdę oznacza więcej? Porównaliśmy, ile cheeseburgerów kupimy przy minimalnym wynagrodzeniu dzisiaj i prawie 20 lat temu.

bDTzVJAt
1.1K
12.04.2021 16:28

ORLEN
 / 
Przejęcie Polska Press wstrzymane. Jest decyzja sądu

Warszawski sąd okręgowy wstrzymał zgodę UOKiK na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen - informuje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Sąd uwzględnił tym samym wniosek Adama Bodnara, który wskazywał, że transakcja może naruszać konstytucyjną zasadę wolności słowa.

12.04.2021 13:30

MIT
 / 
Nowa odsłona Kongresu MIT Sloan Management Review Polska: rozmawiamy o technologiach językiem biznesu

Interaktywne spotkania z prelegentami z całego świata, sesje Q&A, online-tables, warsztaty i dwie ścieżki tematyczne – tak prezentuje się trzecia edycja Kongresu. To najważniejsze wydarzenie technologiczno-biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej!

32
11.04.2021 19:42

OBOSTRZENIA
 / 
W piątek był basen. Od soboty jest już ośrodek rehabilitacyjny

Był basen. Jest ośrodek rehabilitacyjny. Nowy sposób przedsiębiorców na obchodzenie obostrzeń. Podhalański kompleks basenów otworzył się w weekend.

107
11.04.2021 13:57

STARTUP
 / 
Klarna podbija świat. Szwedzki fintech z polskimi korzeniami najdroższy w Europie. Miliarder Siemiątkowski na liście "Forbesa"

Szwedzki fintech Klarna, oferujący możliwość odroczonych płatności, został wyceniony na 31 mld dolarów. Stał się tym samym najdroższym prywatnym fintechem w Europie i drugim na świecie. Stojący za Klarną Sebastian Siemiątkowski znalazł się właśnie w światowym rankingu milionerów "Forbesa". A zaczynał od pracy w Burger Kingu i telesprzedaży.

bDTzVJAu
09.04.2021 10:03

MIT
 / 
Nowa odsłona Kongresu MIT Sloan Management Review Polska: rozmawiamy o technologiach językiem biznesu

Interaktywne spotkania z prelegentami z całego świata, sesje Q&A, online-tables, warsztaty i dwie ścieżki tematyczne – tak prezentuje się trzecia edycja Kongresu. To najważniejsze wydarzenie technologiczno-biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej!

40
09.04.2021 9:21

BIZNES
 / 
Branża kosmetyczna pod ścianą. Salony są zamykane. "Mam 47 lat, jestem już wypalona"

Blisko 60 proc. właścicieli salonów kosmetycznych rozważa zamknięcie lokalu lub przynajmniej zawieszenie działalności. Trudna sytuacja pandemiczna nie daje branży nadziei na szybkie luzowanie obostrzeń. Jak tłumaczą, nawet gdy mogli pracować, spadek obrotów był zauważalny. - Salon muszę sprzedać - mówi money.pl właścicielka lokalu w Skierniewicach.

06.04.2021 12:15

FOLIA
 / 
Polski rynek folii – wzrost cen oraz nowy podatek

Co roku obserwuje się wzrost popytu na różnego rodzaju folie z tworzyw sztucznych. Największą część tego typu produktów stanowią folie wykonane z polietylenu. Stanowią one bowiem aż trzy czwarte całkowitej produkcji tych tworzyw.

19
05.04.2021 14:50

BIZNES
 / 
6 lat temu zaczęli uczyć dzieci programowania. Dziś są właścicielami potężnego biznesu

Spotkali się w akademiku, wyłożyli po 3 tys. zł i wymyślili własny biznes. To było 6 lat temu. Dziś Giganci Programowania mają 115 placówek w Polsce i na świecie (w tym ponad 50 to sieci franczyzowe), kilkuset pracowników i tysiące uczniów. A pomysł na biznes zrodził się... na siłowni.

34
02.04.2021 21:18

NOWY ŁAD
 / 
Dodatkowe 30 mld zł dla biznesu. Koniec końców zapłacą Polacy, w podatkach

Rząd znalazł kolejne 30 mld zł na wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych lockdownem. - Na końcu te pieniądze pewnie będą wyciągnięte z nas. Musimy się spodziewać, że ten ponad rok z pandemią wcześniej czy później uderzy nas po kieszeniach w podatkach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Myślę, że skoro minister finansów używa tak wspaniałej, brytyjskiej dyplomacji werbalnej, to rzeczywiście możemy spodziewać się podwyżki podatków. Rząd testuje nas takimi przeciekami, jakkolwiek byśmy to nazywali, bo to moda, która przyszła z Brukseli, że podatki nazywamy opłatami. Moda przyjęła się u nas, nazywamy to opłatami, ale to wszystko jest w jednym worku. Myślę, że jest też duży kłopot z definicją sprawiedliwości opodatkowania - dodał.