Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Elon Musk wysyła astronautów na orbitę. Pierwszy prywatny załogowy lot do ISS

9
Podziel się:

To będzie pierwszy od dekady lot załogowy z USA na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prywatna firma Space X wysyła tam dwóch astronautów. Marzenie Elona Muska się urealnia.

Prezesem Space X jest Elon Musk, miliarder i wizjoner.
Prezesem Space X jest Elon Musk, miliarder i wizjoner. (TED Conference, Flickr (CC BY-NC 2.0))

"Ameryka jest z pewnością krajem możliwości bardziej niż jakimkolwiek inne miejsce na świecie" - powiedział Elon Musak w wywiadzie dla "Bloomberga" komentując swoją drogę ku kosmosowi.

W środę wieczorem wystartować z przylądka Canaveral na Florydzie, wystartować ma rakieta prywatna rakieta Falcon 9. To uwiecznienie lat pracy firmy Space X należącej do Muska. Będzie to pierwszy prywatny lot do ISS.

Na orbitę okołoziemską wyniesie on kapsułę Crew Dragon. Dotychczasowe loty do ISS realizowane przez firmę Muska były bezzałogowe i miały służyć dostarczeniu zaopatrzenia stacji kosmicznej. Jak donosi CNBC, załogę stanowić będą dwaj doświadczeni astronauci NASA: Robert Behnken oraz Douglas Hurley.

Za przedsięwzięciem stoli miliarder Elon Musk, nazywany magnatem z Doliny Krzemowej. Ten nietuzinkowy wizjoner, multimilionerem jest od 23. roku życia, kiedy za ponad 300 mln dol. odsprzedał prawa do Zip2, oprogramowania napisanego wraz z bratem pod szyldem pierwszej swojej firmy. Stworzył PayPal i koncern samochodowy Tesla Motors, po czym dzięki prywatnej firmie Space X, którą założył po sprzedaniu PayPala wysłał w kosmos własnego, elektrycznego kabrioleta.

Musk jednak pobiera pensji jedynie dolara rocznie. Skąd więc taka fortuna? Tworzą ją pakiety akcji oraz premie uznaniowe wypłacane przez zarządy jego nowatorskich firm: Tesla Motors, SolarCity, SpaceX.

Jego marzeniem jest lot na Marsa i kolonizacja czerwonej planety. Do realizacji tej wizji potrzebuje rakiet, które uniosą wielki ciężar i pozwolą przeżyć drogę na Marsa 200-osobowej załodze pionierów. Sam również zamierza umrzeć na Marsie, co przyznał oficjalnie,a jego słowa przedrukowały największe tytuły prasowe.

Wysłanie w kosmos dwóch ludzi przez jego prywatną firmę, to kolejny ważny krok Muska do gwiazd.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Bogdan
3 lata temu
Ma ochotę zasłonić nawet gwiazdy na niebie .... Czy ten ..... musi bawić się w BOGA ....❗❗❗❗ BO MA MAMONĘ ❗❗❗❗
kosmita
4 lata temu
Wydaje mi się że nie jest to prywatny lot, nie turystyka kosmiczna. NASA zleciła transport firmie wyłonionej w przetargu. To NASA wysyła atronautów na MSK. Każdy tu dostaje to co potrzebuje - NASA prawdopodobnie nie chce mieć na sumieniu astronautów w razie czego, a Elon Musk jak to megaloman potrzebuje do życia sławy.
Nicki
4 lata temu
Good Luck :)
pit
4 lata temu
Szerszej perspektywy........... Uśmiałem się do łez ;-)))))
1111
4 lata temu
kTO TO PISZE ALE CZY CZYTA?????????? W środę wieczorem wystartować z przylądka Canaveral na Florydzie, wystartować ma rakieta prywatna rakieta Falcon 9