Notowania

500+
21.04.2019 09:54

Elżbieta Rafalska i inflacja. Sprawdziliśmy słowa minister

Inflacja nie zjada nam 500+ - tak przynajmniej wynika ze słów minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Sprawdziliśmy. Inflacja jest faktycznie bardzo niska, ale istnieje i miesiąc po miesiącu systematycznie zmniejsza wartość świadczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Elżbieta Rafalska (Fot: Leszek Szymański)

Szefowa resortu rodziny na antenie TVP Info przekonywała, że Polacy są coraz zamożniejsi. Jak wyjaśniała, z każdym rokiem rośnie dochód rozporządzalny polskich rodzin. Elżbieta Rafalska pokusiła się także o pewną uwagę dotyczącą inflacji,

- Inflacja nie jest tak duża, żebyśmy mogli powiedzieć, że ona nam zjada to świadczenie (500+), które otrzymujemy, to jest absolutnie nieuprawnione - mówiła w TVP Info minister rodziny.

Pracownicy socjalni zbierają się do ogólnopolskiego strajku. Ma do niego dojść w drugiej połowie roku, czyli sezonie na wnioski o 500+ i 300+
Czarne chmury nad 500+. Pracownicy socjalni grożą strajkiem. "Czas mobilizacji"

Sprawdziliśmy, czy faktycznie świadczenie 500+ jest "inflacjoodporne". Otóż nie jest. To zła wiadomość. Jest jednak i dobra - utrzymująca się od lat niska inflacja zmniejsza wartość świadczenia bardzo powoli, choć systematyczie.

Oglądaj też: Rząd szybko przyjmie zmiany w programie 500+. 6,8 mln dzieci otrzyma pieniądze

Zgodnie ze statystykami GUS, w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia programu 500+ średni wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniósł 2 proc. W kolejnym roku ceny zwiększyły się przeciętnie o 1,6 proc., a jeśli wierzyć prognozom m.in. Santandera, w kwietniu tego roku inflacja może być na poziomie około 1,5 proc.

Z naszych wyliczeń wynika, że w kwietniu 2017 roku realna wartość świadczenia na dzieci wynosiła około 490 zł, rok później o 8 zł mniej, by teraz spaść do 475 zł.

Za 500 zł trzy lata temu rodzina mogła kupić więcej produktów niż teraz.
Inflacja zjada pieniądze z 500+. Świadczenie warte 475 zł

Rozwiązaniem problemu mogłaby być waloryzacja świadczenia. Prognozy ekonomistów wskazują bowiem, że inflacja w najbliższym czasie przyspieszy. Jak wyliczał analityk money.pl Damian Słomski, jeśli przyjąć, że w kolejnych 12 miesiącach będzie na poziomie celu NBP (2,5 proc.), za rok 500+ w porównaniu z momentem startu programu będzie warte 463 zł. Analogicznie, za 10 lat byłoby to już tylko 369 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-04-2019

PolkaDzięki 500 plus wszystko drożeje a kolejne podwyżki czekają. Pracujący płacą na patologię.

21-04-2019

darcNie minęła się z prawdą lecz kłamała jak to mają w naturze.

21-04-2019

polakNo jaki problem.PO nic nie dawało i było git.Inflacja od nic wynosi zero

Rozwiń komentarze (239)