Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Embargo na rosyjską ropę? Polski minister postawił sprawę jasno

Podziel się:

Sankcje na Rosję powinny być bardzo mocno zaciśnięte — powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Jego zdaniem, UE powinna nałożyć embargo na rosyjską ropę jak najprędzej, nawet w tym tygodniu.

Embargo na rosyjską ropę? Polski minister postawił sprawę jasno
Jestem za embargiem na rosyjską ropę — powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak (Adobe Stock, Ded Pixto)

- Uważam, że powinno być wprowadzone embargo na rosyjską ropę — oświadczył szef resortu rozwoju o technologii w rozmowie z dziennikarzami.

Przyznał, że Polska kupuje ropę od Rosji przez spółki Orlen i Lotos. - W przypadku Orlenu zerwanie umowy z Rosją skutkowałoby wysokimi karami. A gdyby były nałożone sankcje unijne, wówczas jest to tzw. siła wyższa — wyjaśnił.

W ocenie Nowaka UE powinna nałożyć embargo na rosyjską ropę jak najprędzej, nawet w tym tygodniu. - Uważam, że sankcje na Rosję powinny być bardzo mocno zaciśnięte. Nie może być tak, że z jednej strony nakładamy embarga i sankcje na Rosję, a z drugiej widzimy przepływy gotówki w rosyjskich bankach z krajów europejskich m.in. dotyczące płatności za surowce energetyczne" - wyjaśnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będzie tańsze paliwo? "Niewykluczone, że w drugiej połowie roku"

Embargo na ropę z Rosji

Planowany piąty pakiet sankcji przeciwko Rosji nie zawiera embarga na dostawy ropy i gazu z Rosji na rynek UE. W projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE znajduje się zapis, mówiący że Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru.

Projekt mówi też, że Unia Europejska jak najszybciej wycofa swoją zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla.

Przeciwko zakazowi dostaw surowców energetycznych z Rosji opowiedziały się w poniedziałek Węgry. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto powiedział, że jego kraj nie poprze sankcji przeciw Rosji, które zagrażałyby bezpieczeństwu zaopatrzenia Węgier w energię.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział zaś w niedzielę, że mimo wszelkich wysiłków rząd federalny potrzebuje trochę więcej czasu, aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu, ponieważ "strategicznych błędów ostatnich kilkudziesięciu lat nie da się cofnąć w ciągu trzech tygodni".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP