Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Embargo na ukraińskie zboże. Premier powiedział, kiedy Polska może je znieść

Podziel się:

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska zniesie embargo na zboże i niektóre produkty rolne z Ukrainy, kiedy zostanie wypracowany "model współpracy z naszym wschodnim, ukraińskim sąsiadem". Rząd wprowadził zakaz po tym, jak Bruksela nie przedłużyła 15 września embarga unijnego.

Embargo na ukraińskie zboże. Premier powiedział, kiedy Polska może je znieść
Mateusz Morawiecki skomentował embargo na ukraińskie zboże (Getty Images, Paweł Supernak)

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie w wystąpienia w miejscowości Miętne nawiązał do wprowadzonego od północy w sobotę krajowego embarga na zboże i niektóre inne towary rolne z Ukrainy.

Jak mówił Morawiecki, targające Polską w ostatnich latach "wstrząsy geopolityczne" są przez polskiego rolnika doskonale rozpoznawane. Jednym z nich jest zdaniem premiera "ten duży, potężny kryzys na rynku zbożowym. Ten kryzys, przed którym obroniliśmy polskiego rolnika 15 kwietnia tego roku, wprowadzając embargo na zboże ukraińskie". 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lider AgroUnii chce debaty z ministrem rolnictwa. Telus: jego hucpy są znane

Kiedy Polska zniesie embargo?

Wprowadzaliśmy zgodnie z naszymi słowami. Tak, jak powiedziałem kilka dni temu: albo Komisja Europejska przedłuży zakaz wwozu, przedłuży embargo, albo sami wprowadzimy embargo na kolejne miesiące, na kolejne kwartały, do czasu wypracowania modelu współpracy z naszym wschodnim, ukraińskim sąsiadem — powiedział premier.

Do rolników zwrócił się również minister rolnictwa Robert Telus:

Czas wojny destabilizuje rynki, ale chcę powiedzieć, że my jako rząd PiS jesteśmy z rolnikami zawsze, nie tylko na dożynkach, ale przede wszystkim wtedy, kiedy polski rolnik potrzebuje pomocy i wsparcia.

Telus dodał, że rząd odbudowuje polskie przetwórstwo, które zostało "wyprzedane", a w programie jego odbudowy na ponad 3 mld zł wpłynęły wnioski na ponad 6 mld zł, do pokazuje, jak ten program jest potrzebny.

Mówiąc o prowadzonym w piątek przez polski rząd zakazie wwozu zbóż z Ukrainy Telus stwierdził, że to właśnie odpowiedzialność rządu wobec interesu polskiego rolnika i polskiej gospodarki. "Przed 15 kwietnia nikt nie pomyślał, że można podejmować decyzje wbrew Unii Europejskiej" - zaznaczył szef MRiRW, mówiąc o pierwszym zakazie, wprowadzonym wiosną i potwierdzonym przez KE, który wygasł w piątek.

Morawiecki, zwracając się do rolników powiedział: za wszystkie potknięcia i błędy przepraszamy. Tylko ten kto, nie podejmuje decyzji, nie popełnia błędów. Jeśli jednak zadacie sobie pytanie, jaka Polska ma być i kto walczył o wasz interes w czasach suszy czy COVID-19, to myślę, że ta odpowiedź nie będzie dla nas zła. Wierzę w mądrość polskich rolników i polskiej wsi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP