Emilewicz o konkluzji ws. budżetu UE: "Stosunkowo dobre rozwiązania"

- Polska nie ma żadnych problemów z praworządnością w zakresie wydawania środków - powiedziała na antenie TVN24 była wicepremier Jadwiga Emilewicz, oceniając propozycję kompromisu w sprawie unijnego budżetu.

emilewiczJadwiga Emilewicz; Impact'20
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ministerstwo Rozwoju

- Myślę, że warto było te trudne rozmowy prowadzić - powiedziała Emilewicz, komentując projekt kompromisu.

W projekcie zmian zapisano m.in. że tzw. warunkowość będzie służyła jedynie ochronie budżetu, a stwierdzenie naruszenia praworządności nie zawiesi płatności.

- Będziemy mówić o naruszeniu prawa wyłącznie w zakresie wydatkowania środków, więc jest to duża zmiana - powiedziała Emilewicz. - Polska nie ma żadnych problemów z praworządnością w zakresie wydawania środków.

Wiceminister tłumaczy konflikt wokół budżetu UE. "Jesteśmy w pełni transparentni"

Zastrzegła jednak, że o porozumieniu będzie można mówić dopiero, gdy szczyt się zakończy, bo w czasie negocjacji wiele może się jeszcze zmienić.

Projekt porozumienia w sprawie unijnego budżetu dzieli polityków Zjednoczonej Prawicy.

"Jeżeli rozporządzenie łączące budżet z ideologią wejdzie w życie, będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktów. Nie zgadzamy się na to!!! Walczmy o interes Polski" - napisał w środę na Twitterze szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

- Myślę, że może minister sprawiedliwości nie przeczytał dokładnie konkluzji. Ja przeczytałam wczoraj wszystkie punkty bardzo uważnie i to są stosunkowo korzystne dla nas rozwiązania - powiedziała Emilewicz i dodała, że "politycy czasami wypowiadają się w emocjach".

Wybrane dla Ciebie