Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Enigma sprzedana na aukcji. Ponad 117 tys. euro

2
Podziel się

Za ponad 117 tys. euro sprzedano na aukcji w Wiedniu niemiecką maszynę szyfrującą Enigma. Tę samą, której kod złamało w czasie II Wojny Światowej polskie wojsko.

Enigma sprzedana na aukcji. Ponad 117 tys. euro
(PAP)
bEruMmSZ

Sprzedana maszyna to jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy Enigmy. Jej wartość szacowano na 30 - 40 tys. euro.

Wystawiona na aukcji Enigma I została zbudowana w 1944 roku. Jej elementy, które we wcześniejszych modelach wykonywane były z aluminium, są zrobione z bakelitu.

Maszynę wystawił na aukcję austriacki kolekcjoner, którego ojciec kupił ją w latach 60. XX w. Dom aukcyjny nie ujawnia danych nabywcy.

bEruMmTb
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Enigmę skonstruował niemiecki inżynier Artur Scherbius. Była to przenośna maszyna szyfrująca, oparta na mechanizmie obracających się wirników.

Maszyna była używana w niemieckiej armii od 1920 roku. W czasie II Wojny Światowej szyfrowano nią wiadomości przesyłane m.in. pomiędzy jednostkami Wermachtu.

bEruMmTh

Po raz pierwszy kod Enigmy rozpracowali matematycy z Biura Szyfrów Sztabu Generalnego WP. Prace kontynuował wywiad brytyjski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEruMmTC
KOMENTARZE
(2)
Lech
rok temu
Polscy kryptolodzy rozszyfrowali zasadę działania przed wybuchem II Wojny Światowej, i ta zasada szyfrowania była w trakcie wojny systematycznie modyfikowana i jednocześnie zmieniano kody( nad tymi pracowali angielscy kryptolodzy przez cały czas pod Londynem). Tak wiēc z roku 1944 maszyna nie była taka nad jaką pracowali Polacy. Trzeba być dobrze poinformowanym i jednocześnie sprawiedliwym wobec innych narodów
Polak
rok temu
Powinna trafić do muzeum.