Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Estoński CIT nie dla firm pożyczkowych. ZPF apeluje do Ministerstwa Finansów o zmianę projektu

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwa finansowe i instytucje pożyczkowe nie będą mogły skorzystać z nowej formy opodatkowania, jaką przewiduje tzw. estoński CIT. Związek Przedsiębiorców Finansowych apeluje do Ministerstwa Finansów o zmianę niekorzystnego dla branży projektu.

Estoński CIT nie dla firm pożyczkowych. ZPF apeluje do Ministerstwa Finansów o zmianę projektu
Firmy pożyczkowe nie będą mogły skorzystać z korzystniejszej formy opodatkowania (East News, Piotr Kamionka)
bETKpzUB

Nowy system opodatkowania osób prawnych, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., przewiduje, że podatnik będzie miał swobodę wyboru systemu opodatkowania spośród dwóch alternatywnych wariantów opodatkowania. Są to: ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, polegający na znacznej modyfikacji podstawowych zasad opodatkowania obowiązujących w ustawie o CIT, lub specjalny fundusz inwestycyjny, który umożliwi szybsze rozliczenie amortyzacji środków trwałych w kosztach podatkowych.

Związek Przedsiębiorców Finansowych zauważa, że w projekcie ustawy z możliwości skorzystania z nowych zasad opodatkowania wyłączono niemal wszystkie instytucje rynku finansowego, począwszy od sektora bankowego i SKOK, przez sektor ubezpieczeniowy i na kapitałowym skończywszy. Z nowej formy opodatkowania wyłączono również instytucje pożyczkowe.

bETKpzUD
Zobacz także: Estoński CIT w Polsce. Rzecznik rządu podał datę

- O ile sama idea nowego systemu opodatkowania jest warta merytorycznego dialogu, o tyle projekt w sposób arbitralny i naszym zdaniem całkowicie nieuzasadniony wyklucza z niego przedsiębiorstwa finansowe i instytucje pożyczkowe. Projektowana ustawa nie powinna zawierać rozwiązań, skutkujących powstaniem nieproporcjonalnych nierówności wobec prawa, wykluczających z systemu określone spółki z uwagi na przedmiot prowadzonej przez nie działalności gospodarczej - wyjaśnia Marcin Czugan, Prezes Zarządu ZPF.

bETKpzUJ

W piśmie do resortu finansów ZPF przekonuje, że wyłączenie sektora finansowego z możliwości skorzystania ze zryczałtowanego podatku CIT stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i zakazu dyskryminacji, ale też utrudni wdrażanie prorozwojowych rozwiązań, m.in w zakresie technologii finansowych (FinTech).

"Wykluczenie przedsiębiorstw finansowych i instytucji pożyczkowych z systemu ulg podatkowych, przewidzianych dla podmiotów chcących inwestować w rozwój, przeczy też założeniom, zgodnie z którymi Polska ma stać się europejskim liderem na rynku usług finansowych" – czytamy w komunikacie.

- Nowe rozwiązania podatkowe powinny mieć zastosowanie na równych prawach do wszystkich spółek kapitałowych, bez względu na rodzaj prowadzonej przez nie działalności. To stanowić będzie impuls do rozwoju polskich przedsiębiorstw we wszystkich segmentach rynku i, co ważne, wpłynie pozytywnie na tempo z jakim gospodarka wróci do równowagi po obecnym kryzysie – podkreśla Marcin Czugan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETKpzVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)