Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Etyka adwokacka. Znika przepis zabraniający współdzielenia lokalu z przedstawicielami innych profesji

11
Podziel się:

Ze zbioru zasad etyki adwokackiej wypada paragraf mówiący o tym, że nie może współdzielić lokalu z osobą, która prowadzi inną działalność. Teoretycznie pani adwokat i jej mąż masażysta, architekt czy stomatolog będą więc mogli razem wynajmować lokal. Ale w praktyce to wciąż może stanowić dyscyplinarkę.

Adwokatów obowiązują bardzo restrykcyjne zasady dotyczące tego, z kim mogą dzielić  wynajmowany lokal. To się może zmienić
Adwokatów obowiązują bardzo restrykcyjne zasady dotyczące tego, z kim mogą dzielić wynajmowany lokal. To się może zmienić (East News, ADAM STEPIEN/REPORTER)

Nie ma nic niestosownego w tym, że księgowy dzieli lokal z projektantem wnętrz, stylistka paznokci czy choćby zakładem mechanicznym. Drzwi na lewo do księgowego, na prawo – do innego usługodawcy. Tabliczki na drzwiach odpowiednio pokierują zainteresowanych i nikt nie ma pretensji.

Adwokat by sobie z kolei na taki układ nie mógł pozwolić. Obowiązujące przepisy, a konkretnie zasady etyki zabraniają prowadzenia m działalności w tym samym lokalu z osobą wykonującą inną działalność. Kto się nie dostosuje, ryzykuje odpowiedzialność dyscyplinarną, gdy takie podnajmowanie powierzchni może uderzać w godność wykonywania zawodu.

To ograniczenie ma wkrótce przestać obowiązywać, bo zostało uchylone wraz z przyjęciem nowego brzmienia paragrafu 9 kodeksu etyki adwokackiej, który zawiera wytyczne dotyczące współdzielenia powierzchni. W nowym brzmieniu przepisów – ani słowa o sąsiedztwie.

Zobacz także: Obejrzyj: Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Czy doprowadzi to do tego, że w jednym wynajmowanym mieszkaniu znajdą się obok siebie gabinet adwokata, mała pracownia programistyczna i salon fryzjerski? Połączenie z salonem wprawdzie nie będzie już zabronione wprost, ale adwokat dr Łukasz Chojniak, były rzecznik dyscyplinarny warszawskiej adwokatury zwraca uwagę na to, że wciąż obowiązują przepisy ogólne, które nakazują adwokatowi utrzymanie określonego standardu, by nie doszło do nadszarpnięcia.

Chojniak przypomina, że sądy niejednokrotnie sądy powoływały się już na przepisy ogólne, by ukarać adwokatów, którzy nie płacili czynszu za wynajmowana kancelarię, co mogło stanowić rysę na wizerunku całej adwokatury. W związku z tym nie spodziewa się, by adwokat zdecydował się wynająć lokal razem z kolega, który prowadzi np. gabinet masażu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
dmmu
rok temu
Uważam, że NRA powinna zająć się kwestią faktycznego istnienia niektórych filii adwokackich zamiast mówić obywatelowi że nie powinno go interesować czy w lokalu filii są ludzie do obsługi , sprzęt i dokumenty.
zygi
4 lata temu
ADWOKAT I ETYKA ... adwokat i przekręt ..... co brzmi bardziej prawdziwie?
,kjkk
4 lata temu
jeden z najbardziej beszczelnych zwodów !
oipoipo
4 lata temu
ha ha Adwokat nie ma nic wspólnego z etyką. Jedyna etyka to OGOLIĆ z reszty kasy klienta !!!
kalin
4 lata temu
Mowienie o etyce za pisu to paranoja.