Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Europa przygotowuje się na falę uchodźców. Polska najważniejszym krajem przyjmującym

47
Podziel się:

Europa musi przygotować się na wzrost liczby imigrantów ze Wschodu. W zależności od scenariusza rozwoju sytuacji na Ukrainie będą ich setki tysięcy, a nawet miliony. Polska jest wymieniana jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Europa przygotowuje się na falę uchodźców. Polska najważniejszym krajem przyjmującym
Przejście graniczne w Korczowej (East News, Kamil Krukiewicz/REPORTER)

Widmo konfliktu na Ukrainie staje się coraz poważniejsze. W przypadku wojny Europa powinna się spodziewać fali uchodźców. Jak mówił polski premier, niezbędna infrastruktura jest przygotowywana we wschodniej Polsce, ale uwzględnia się również wnętrze kraju.

Różne scenariusze

W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie uciekających przed wojną mogą być setki tysięcy, a nawet miliony - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Jesteśmy bardzo czujni i przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze – powiedziała w poniedziałek w Wiedniu minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, gdzie połączyła wizytę inauguracyjną u austriackiego ministra spraw wewnętrznych Gerharda Karnera z otwarciem bałkańskiej konferencji na temat uchodźców.

Niemcy przygotowują się do udzielenia "schronienia i wsparcia humanitarnego". Koncentrują się jednak na pomocy humanitarnej w krajach graniczących z Ukrainą: "Przygotowujemy się przede wszystkim do wspierania krajów sąsiednich. To jest pierwszy scenariusz" - mówiła minister.

Plany awaryjne. Polska kluczowa

UE od kilku tygodni współpracuje z państwami członkowskimi nad planami awaryjnymi. "Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała to w weekend podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Odniosła się również w szczególności do krajów bezpośrednio graniczących z Ukrainą, która liczy około 41 milionów mieszkańców" - pisze FAZ.

Zobacz także: Rosja nie zdecyduje się na wojnę z Ukrainą? Ekspert tłumaczy

Johansson wymieniła Polskę, która graniczy bezpośrednio z Ukrainą, "jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców, ale także Włochy, Niemcy i Francję". W tych krajach mieszka już wielu Ukraińców.

"Polska, której obywatele czują dużą sympatię do zagrożonej Ukrainy, uważa, że ma szczególny obowiązek" - zauważa FAZ. W piątek rząd przyjął program "Pomoc dla Ukrainy". Premier Mateusz Morawiecki utworzył międzyresortowe grupy robocze ds. przyjmowania uchodźców oraz rannych z Ukrainy - poinformowało w weekend jego biuro. "W przypadku rosyjskiego ataku chcemy złagodzić jego skutki" - powiedział szef rządu.

Jak powiedział, niezbędna infrastruktura jest przygotowywana we wschodniej Polsce, ale uwzględnia się również wnętrze kraju - pisze niemiecki dziennik i przypomina, że polskie władze "od tygodni przygotowują listę możliwości zakwaterowania i wyżywienia (...) W Polsce mieszka już co najmniej milion Ukraińców (...)".

Rumunia z najdłuższą granicą

FAZ zwraca uwagę, że "spośród wszystkich krajów UE, Rumunia ma najdłuższą granicę z Ukrainą, liczącą około 650 kilometrów" - zauważa FAZ. Rząd tego kraju nie wyklucza "masowego napływu uchodźców", powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Lucian Bode w rumuńskiej telewizji. Tymczasowe zakwaterowanie dla uchodźców zostało już utworzone we wszystkich obwodach wzdłuż granicy z Ukrainą. Dodatkowo określono lokalizacje dla większych ośrodków recepcyjnych z odpowiedzialnym tam personelem medycznym.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że nie tylko kraje takie, jak Polska, Rumunia, Słowacja czy Węgry, ale również Izrael, do którego w 2021 r. wyemigrowało 2800 osób z Ukrainy i 7000 z Rosji, spodziewa się uchodźców. W niedzielę w Tel Awiwie wylądowało już 75 osób z Ukrainy. Minister imigracji Pnina Tamano-Shata powitała ich słowami: "Nasze przesłanie dla Żydów na Ukrainie jest jasne: Izrael zawsze będzie ich domem". Nawet 200 tysięcy obywateli Ukrainy teoretycznie mogłoby skorzystać z izraelskiego prawa do "powrotu" do Izraela - napisała w poniedziałek gazeta "Juedische Allgemeine".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
nikt
rok temu
Niedługo przez chorą dobroczynność, polacy będą gośćmi w swoim kraju. Ukraińcy to twardzi ludzie, nie mają takiej delikatności i współczucia, jak polacy. Jak będą tu będą twardo stąpać po ziemi, walczyć o swoje, zaścielą terytorium, i będa polaków rugować ze swoich terenów. Historia lubi się powtarzać. Ocknijcie się na dole i na tama górze, co wy gotujecie przeszłym pokoleniom. Na pewno spokoju już nie będzie, a ci co otworzyli im granice, przejdą do historii.
Natalia
2 lata temu
No trochę tu plebsu skomentowało😂
Robert
2 lata temu
Wojna to wojna, ale dlaczego Polska bierze wszystko na siebie. A gdzie Węgry, Czesi, Słowacja. Ledwo starcza kasy dla naszych obywateli a tu nikt nie myśli o tym tylko biorą każda ilość uchodźców zamiast kierować ich po całej unii.jak oni im zapewnia opiekę jak nie może zapewnić jej swoim obywatelom. A najbardziej wkurza fakt, że wśród tych uchodźców są zdrowe byki i nieroby zasłaniające się dziećmi. Powinno się ich zawracać na Ukrainę.
Robert
2 lata temu
Wojna to wojna, ale dlaczego Polska bierze wszystko na siebie. A gdzie Węgry, Czesi, Słowacja. Ledwo starcza kasy dla naszych obywateli a tu nikt nie myśli o tym tylko biorą każda ilość uchodźców zamiast kierować ich po całej unii.jak oni im zapewnia opiekę jak nie może zapewnić jej swoim obywatelom. A najbardziej wkurza fakt, że wśród tych uchodźców są zdrowe byki i nieroby zasłaniające się dziećmi. Powinno się ich zawracać na Ukrainę.
nika556
2 lata temu
Uważam, że wszystkie kraje powinny przyjąć po równo i pomóc: Austria, Francja, Belgia, Dania, Niemcy itp no i Polska. Nie można obciążać tylko Polski bo graniczy której gospodarka ( chodzi o najniższe zarobki w Europie oraz niewspółmierną do nich wielką inflację) nie stoi tak dobrze jak kraje zachodnie zatem dobrze byłoby rozłożyć tych uciekających i szukających schronienia Ukraińców procentowo według PKB danego kraju, zarobków oraz stanu służby zdrowia. Jeśli tego rząd polski nie rozumie tudzież inne kraje to zaszkodzi nie tylko swoim obywatelom ale i nie udźwignie pomocy dla tych uchodźców zwłaszcza bardzo biedny wschód. Skutek - bieda choroby powrót pandemii wzrost przestępczości. Można chyba głową jakoś ruszyć chociaż raz w obrębie kryzysu!!!
...
Następna strona