Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Z dumą i podniesionym czołem". Mateusz Morawiecki wygłasza expose

54
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął swoje expose po godzinie 10. Trwało nieco ponad godzinę. Zgodnie z planem głosowanie nad wotum zaufania ma się odbyć o godz. 15. - Staję przed państwem z dumą i podniesionym czołem - powiedział premier w pierwszych słowach.

"Z dumą i podniesionym czołem". Mateusz Morawiecki wygłasza expose
Premier Morawiecki przedstawia posłom program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Ważne posiedzenie Sejmu rozpoczął marszałek Szymon Hołownia od powitania prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego wraz z Radą Ministrów oraz byłego prezydenta RP Lecha Wałęsę.

- Polska to wielka siła duchowa i to nie my ją wybieramy, to ona wybiera nas. Staję przed Państwem z dumą, poczuciem odpowiedzialności i podniesionym czołem - powiedział premier w pierwszych słowach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

Jak podkreślił "walka o Polskę to pewnego rodzaju sztafeta". - Od nas zależy, jaką Polskę przekażemy w opiekę naszym dzieciom. Polska to wielka rzecz, największa - zaznaczył i dodał, że urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę.

Projekt, który zamierzam przedstawić, musi wygrać i wygra. Może nie w tej izbie, ale wygra na pewno - zapowiedział premier.

Europa ojczyzn, a nie Europa bez ojczyzn

To interes zwykłych Polaków, a nie interesy wielkich firm i wpływowych ludzi powinien stać w centrum polskiej polityki. Jeśli dobro Polski jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu" - wskazał Morawiecki.

Premier podkreślił, będzie w pierwszej kolejności mówił o wartościach, a tą najważniejszą jego zdaniem jest człowiek.

- Każdy człowiek jest częścią wspólnoty. Podkreślał, że każdy może czuć się wolny i bezpieczny, gdy będzie realizowana druga wartość - samostanowienie. Tylko w suwerennej ojczyźnie możemy w pełni cieszyć się wolnością. Europa ojczyzn, a nie Europa bez ojczyzn - podkreślał.

- Polska ambitna to taka gospodarka i ład społeczny, które mogą być wzorem dla innych. To polskie firmy znane na całym świecie. To Polska z rozwiniętą infrastrukturą w każdym powiecie i każdej gminie. (...) Wartością, na której opieramy naszą politykę, to wiarygodność. Władza musi realizować to, co obiecuje - podkreślał premier.

Kto lekceważy obietnice wyborcze, ten lekceważy wyborców i demokrację. Polacy zasługują na politykę wiarygodności, a nie na politykę wiarołomności – mówił w Sejmie

Wyzwania dla Polski

Pierwszym wzywaniem dla Polski w wymiarze geopolitycznym jest trwałe dołączenie do grona najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek.

W wymiarze indywidualnym to lżej pracować, a godniej żyć - podkreślił premier w expose.

- Przed nami nowy obowiązek i nowe zadanie: skokowe podniesienie jakości pracy w Polsce, a co za tym idzie, również skokowy wzrost płac Polaków. Nasze założenie na koniec tej kadencji to średnia pensja Polaków w wysokości 10 tys. zł brutto. To jest nasz konkretny plan, pod który mamy bardzo konkretne projekty - zadeklarował.

- To jest wizja Polski, w której praca daje poczucie stabilności, ale również poczucie sensu. Bo w pracy nie może chodzić tylko o to, żeby przeżyć od pierwszego do pierwszego. Chodzi nie o to, żeby pracować po to, żeby przeżyć, ale o to, żyć pełnią życia i realizować swoje marzenia. Nie da się zadekretować work-life balance, ale trzeba stworzyć warunki, w których pracownicy są godnie traktowani, a ich wolny czas jest szanowany - mówił premier.

Jak dodał, celem jego rządu jest to, "by Polska stała się krajem dobrze opłacanych specjalistów".

Jak podkreślił premier, zamieniliśmy Polskę liberalną na Polskę solidarną. - Udowodniliśmy, że neoliberalny model gosp. był niesprawiedliwy. Wprowadziliśmy nowy model, nowy ustrój można rzec - mówił.

Morawiecki dodał również, że ważnym wyzwaniem będzie odpowiedź na rewolucję cyfrową. - Przez długie lata Polacy oglądali cyfrowe rozwiązania w filmach science fiction. My je uczyniliśmy częścią naszego codziennego życia. Miliony Polaków korzystają z nich na co dzień.

"Kryzys za nami, kolejny skok przed nami"

- Po 2015 roku Polska stała się liderem w likwidowaniu luki VAT. Mamy najniższy klin podatkowy wśród krajów OECD - mówił premier.

Mówił również o stanie Państwa po kolejnej kadencji jego rządu. - Silna złotówka, drugie najniższe bezrobocie w UE, szybko spadająca inflacja, jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych, rekordowy wzrost PKB w UE za trzeci kwartał tego roku. W takiej kondycji jest polska gospodarka po naszej drugiej kadencji. Kryzys za nami, odbicie gospodarcze przed nami - podkreślił premier.

Eksport wzrósł o 100 proc. Mógłbym mówić o inwestycjach, które już wykonaliśmy, jak Baltic Pipe czy przekop Mierzei Wiślanej. Powiem jednak o tych kluczowych, jak CPK czy elektrownie atomowe w Polsce. Odłóżmy mikromanię. Dajmy Polsce wybić się na wielkość - mówił. - Mamy takie położenie, że nie możemy sobie pozwolić na mierność - dodał.

Wspomniał też o wydatkach na zbrojenia, przypominając, że sięgają one 4 proc. PKB, a Polska ma silną 300 tys. armię i nowoczesny sprzęt. - Wydatki materiałowe na uzbrojenie, na armię polską nie będą zaliczane, w przypadku wyliczeń związanych z procedurą nadmiernego deficytu, do deficytu budżetowego.

Expose premiera Morawieckiego trwało ponad godzinę. Zakończył je apelem o zakończenie wojny polsko-polskiej.

Wotum zaufania

Mateusz Morawiecki przedstawia Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Zgodnie z planem głosowanie nad wotum zaufania ma się odbyć o godz. 15.

Jeśli w głosowaniu rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania - a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości - dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.

Wystawienie wspólnego kandydata na premiera - Donalda Tuska - zapowiedziały kluby KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy, które razem mają większość 248 posłów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
hehe
3 miesiące temu
na polską naukę szło rocznie 28 mld zł bz pieniędzy podatników. ile dzięki temu mamy nagród nobla i abela ? ZERO CZYLI KASA PODATNIKA ZOSTAŁA ZMARNOWANA. pisowcy jak chcecie finansować polską nauką to RÓBCIE TO Z WŁASNYCH KIESZENI
hehe
3 miesiące temu
PIS rozłożył polską naukę i teraz nie ma się kogo poradzić więc się na okrągło ośmiesza swoją niekompetencją
hehe
3 miesiące temu
PIS zamiast się ogarnąć żeby odzyskiwać poparcie to coraz bardziej się ośmiesza
hehe
3 miesiące temu
MORAWIECKI NIECH SOBIE SPRAWDZI CO ZNACZY "CYFROWY" A CO OZNACZA "ANALOGOWY". otóż na kartce papieru można pisać cyfrowo a dokładnie mówiąc binarnie (np. wpisujemy na kartce papieru liczbę binarną 11111111 co w systemie dziesiętnym odpowiada liczbie 255) a w urządzeniach elektronicznych można informacje zapisywać analogowo (np. co ma miejsce w magnetofonach szpulowych które są magnetofonami profesjonalnymi oraz na starych zwykłych magnetofonach). morawiecki totalnie nie przygotował się do swojego expose czym ODSTRASZYŁ od siebie intelektualistów. chyba że pis chce się zamknąć w swoim twardym elektoracie to niech daje tysiąc plus oraz darmowe instalacje do pędzenia samogonu hehe. żaden intelektualista nie przyzna się do głosowania na płaskoziemny pis hehe
hehe
3 miesiące temu
Z PISEM JAK Z KLEREM CZYLI NAJPIERW SIĘ OŚMIESZAJĄ (np. wymyślając że słońce krąży wokół ziemi bo gdyby było inaczej to papież który jest na ziemi krążyłby wokół słońca co by uwłaczało papieżowi) a następnie dziwią się że im poparcie spada haha
...
Następna strona