Notowania

mon
11.09.2019 20:02

F-35 dla Polski. Departament Stanu USA poparł transakcję

Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu sprzedaży Polsce 32 myśliwców F-35 za 6,5 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polska chce kupić 32 myśliwców F-35 (Fot: Michal Adamowski/REPORTER)

Decyzją Amerykanów pochwalił się szef MON Mariusz Błaszczak. "Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych. Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej!" - napisał też na Twitterze.

Błaszczak już pod koniec maja informował, że Polska wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 myśliwców F-35 "wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym".

Ofertę podtrzymał później prezydent Andrzej Duda podczas czerwcowej wizyty w Białym Domu.

Obejrzyj F-35 w akcji:

- Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35. Jest to jeden z niewielu samolotów, które potrafią lądować pionowo. To jeden najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie - mówił wtedy Donald Trump.

F-35 Lightning II to jedyna maszyna zaliczana do piątej generacji myśliwców. Jest jednomiejscowym wielozadaniowym samolotem bojowym o obniżonej wykrywalności przez radar. Zakup tych samolotów MON zapowiadało już w 2017 roku. Cel ten zawarty został w planie modernizacji w programie Harpia.

W listopadzie ubiegłego roku minister obrony polecił szefowi Sztabu Generalnego przyspieszenie programu i pozyskania nowego myśliwca, co miało związek z serią incydentów i wypadków z udziałem samolotów MiG-29.

Producent, koncern Lockheed Martin, przewiduje, że zakupione przez Polskę samoloty mogłyby zostać dostarczone i osiągnąć wstępną gotowość do działania w 2024 roku.

Zanim polscy piloci zasiądą za ich sterami, będą musieli przejść w USA szkolenie. Producent zadeklarował, że zanim dostarczy maszyny, może zezwolić pilotom na korzystanie z maszyn amerykańskich, co przyspieszyłoby szkolenie o około dwa lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mon, f-35 dla polski, lotnictwo wojskowe, samoloty, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

MaxI po co to? Nie szkoda kasy?

11-09-2019

ssspotrzebne ale nie za taką cenę!!!!!

11-09-2019

KornikKacza sekta i negocjacje cenowe z izraelem albo usa ? Hahahaha

Rozwiń komentarze (315)