Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

F-35 dla Polski. Pentagon opóźnia produkcję myśliwców

86
Podziel się:

Decyzja o produkcji samolotów F-35 na pełnych obrotach miała zapaść w USA w grudniu. Ale nie zapadnie, bo Pentagon poinformował, że sprawa może się opóźnić nawet o rok. Przypomnijmy, że właśnie F-35 mają trafić do Polski za 6,5 mld dolarów.

Myśliwce F-35 mogą trafić do Polski później niż zakładano. Wszystko przez decyzję Pentagonu
Myśliwce F-35 mogą trafić do Polski później niż zakładano. Wszystko przez decyzję Pentagonu (Wikimedia Commons CC BY)

Jak informuje Reuters, decyzja Pentagonu na temat pełnej i komercyjnej produkcji myśliwców F-35 może zostać znacznie opóźniona.

Początkowo miała ona zapaść w grudniu tego roku, ale będzie ona opóźniona. Jak powiedziała Ellen Lord, szefowa działu zakupów w Pentagonie, podpisała raport odraczający decyzję w tej sprawie o nawet 13 miesięcy.

To oznacza, że dostawy myśliwców do amerykańskich wojsk, ale również dla sił zbrojnych sojuszników, mogą być opóźnione nawet o rok. Jak wiemy, we wrześniu Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 maszyn za cenę ponad 25 mld zł.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Skąd opóźnienie produkcji na pełnych obrotach? Jak informuje Reuters, przyczyną są problemy ze zintegrowaniem systemu szkoleniowego na myśliwce. Chodzi m.in. o symulatory treningowe dla przyszłych pilotów maszyn.

- Postęp nad włączeniem F-35 do wspólnego środowiska symulacyjnego nie jest tak szybki, jakbyśmy tego oczekiwali - powiedziała Ellen Lord.

Wspólne środowisko symulacyjne (ang. Joint Simulation Environment) to rządowa agencja, która zajmuje się w swoich obiektach testowaniem i symulacjami, które mają być istotnym dodatkiem do testów w warunkach bojowych.

Lockheed Martin, który odpowiada za produkcję F-35 zapowiada, że ze swojej strony firma jest w pełni gotowa do produkcji i spełnienia wymagań zamawiających.

Przypomnijmy, że we wrześniu Amerykański Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce samolotów F-35. To najnowocześniejsza tego typu konstrukcja, którą dysponują obecnie amerykańskie siły zbrojne.

Cena jednak niska nie jest. Za 32 samoloty Polska ma zapłacić ok. 6,5 mld dol., a więc grubo ponad 25,5 mld zł. Co na to resort obrony? - To cena maksymalna i obecnie trwają negocjacje na temat kosztów kontraktu - argumentuje minister Błaszczak. I może mieć rację. Na przykład Belgowie w zeszłym roku mieli kupić te same maszyny za 6,5 mld dol., a ostatecznie zapłacili 4,4 mld.

Jak pisał we wrześniu portal defence24.pl, pierwsze samoloty miałyby trafić do Polski już w 2024 roku. Nie wiadomo jednak, czy decyzja Pentagonu nie spowoduje w tej kwestii opóźnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
slow-o
rok temu
Z POwodu ryzyka wygrabej oPOzycji w wyborach. Za czasów opozycji broń była w wersji i liczbie okrojonej sprzedawana
beryl
4 lata temu
Znowu podlizujemy się jankesom. Samolot został wybrany bez fazy koncepcyjnej nie zapytano armii jaki samolot rzeczywiście potrzebuje. Także nie było przetargu chociażby prowizorycznego, który mógłby obniżyć cenę samolotu. Popatrzmy jak kupują samoloty FINOWIE. Tam każdy producent zaproszony do przetargu musi dostarczyć samolot na serie testów.
czes
4 lata temu
''tak krawiec kraje jak mu klient placi'' czy aby beda wyposazone w silniki. czy we ''wrota od stodoly''.
marcowy
4 lata temu
cena dla polski jak będzie ok. 8 mld, to dane zakupu zostaną utajnione. kodów startowych i tak nie dostaniemy, byśmy np. nie ostrzelali Izraela
Sceptyk
4 lata temu
Gotowe stoja na pustyni Mohave , umyc , wypolerowac i nic tylko brac za te miliardy amerykanski zlom , Tramp sie ucieszy i raczke poda do uscisku
...
Następna strona