Notowania

f-35
21.10.2019 08:58

F-35 dla Polski. Pentagon opóźnia produkcję myśliwców

Decyzja o produkcji samolotów F-35 na pełnych obrotach miała zapaść w USA w grudniu. Ale nie zapadnie, bo Pentagon poinformował, że sprawa może się opóźnić nawet o rok. Przypomnijmy, że właśnie F-35 mają trafić do Polski za 6,5 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Myśliwce F-35 mogą trafić do Polski później niż zakładano. Wszystko przez decyzję Pentagonu

Jak informuje Reuters, decyzja Pentagonu na temat pełnej i komercyjnej produkcji myśliwców F-35 może zostać znacznie opóźniona.

Początkowo miała ona zapaść w grudniu tego roku, ale będzie ona opóźniona. Jak powiedziała Ellen Lord, szefowa działu zakupów w Pentagonie, podpisała raport odraczający decyzję w tej sprawie o nawet 13 miesięcy.

To oznacza, że dostawy myśliwców do amerykańskich wojsk, ale również dla sił zbrojnych sojuszników, mogą być opóźnione nawet o rok. Jak wiemy, we wrześniu Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 maszyn za cenę ponad 25 mld zł.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Skąd opóźnienie produkcji na pełnych obrotach? Jak informuje Reuters, przyczyną są problemy ze zintegrowaniem systemu szkoleniowego na myśliwce. Chodzi m.in. o symulatory treningowe dla przyszłych pilotów maszyn.

Prezydent Turcji Recep Erdogan niebezpiecznie balansuje między Rosją a NATO.
Turcja chce kupić od Rosjan system rakietowy. To niebezpieczny precedens w NATO

- Postęp nad włączeniem F-35 do wspólnego środowiska symulacyjnego nie jest tak szybki, jakbyśmy tego oczekiwali - powiedziała Ellen Lord.

Wspólne środowisko symulacyjne (ang. Joint Simulation Environment) to rządowa agencja, która zajmuje się w swoich obiektach testowaniem i symulacjami, które mają być istotnym dodatkiem do testów w warunkach bojowych.

F-35 to bardzo nowoczesna konstrukcja. Ale zdaniem wielu zbyt droga i ciągle niedopracowana
F-35 dla Polski. Wydajemy krocie na samoloty, choć pływamy na zabytkach

Lockheed Martin, który odpowiada za produkcję F-35 zapowiada, że ze swojej strony firma jest w pełni gotowa do produkcji i spełnienia wymagań zamawiających.

Przypomnijmy, że we wrześniu Amerykański Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce samolotów F-35. To najnowocześniejsza tego typu konstrukcja, którą dysponują obecnie amerykańskie siły zbrojne.

Cena jednak niska nie jest. Za 32 samoloty Polska ma zapłacić ok. 6,5 mld dol., a więc grubo ponad 25,5 mld zł. Co na to resort obrony? - To cena maksymalna i obecnie trwają negocjacje na temat kosztów kontraktu - argumentuje minister Błaszczak. I może mieć rację. Na przykład Belgowie w zeszłym roku mieli kupić te same maszyny za 6,5 mld dol., a ostatecznie zapłacili 4,4 mld.

Jak pisał we wrześniu portal defence24.pl, pierwsze samoloty miałyby trafić do Polski już w 2024 roku. Nie wiadomo jednak, czy decyzja Pentagonu nie spowoduje w tej kwestii opóźnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2019

DavienNajlepsze na swiecie sa SU-35.

21-10-2019

popikJest to najdroższy latający bubel wojskowy na świecie !

21-10-2019

.. 1953..... a prezydent tak pięknie machal łapka...

Rozwiń komentarze (80)