Notowania

"Fatalne wykonanie programu Czyste Powietrze". Zrealizowano jedynie 1 proc. celu

- Przegrywamy ze smogiem - uważają eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. I wskazują, że w pierwszym roku programu Czyste Powietrze zrealizowano niecały 1 proc. wieloletniego celu ocieplenia domów jednorodzinnych. Ekolodzy domagają się więc "radykalnej przebudowy rządowego programu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Eksperci uważają, że Polska przegrywa walkę ze smogiem

Polski Alarm Smogowy wysłał do prezesa NFOSiGW Piotra Woźnego list z apelem o zreformowanie programu Czyste Powietrze.

- Bez radykalnej przebudowy rządowego programu walka ze smogiem w Polsce skazana będzie na niepowodzenie - zaznaczają eksperci.

- Po roku od uruchomienia programu Czyste Powietrze podpisano zaledwie 20 tysięcy umów, co jak na cztery miliony dymiących domów nie wróży dobrze walce ze smogiem - uważają ekolodzy z Polskiego Alarmu Smogowego.

Obejrzyj: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

- Program Czyste Powietrze jest niewydolny, urzędnicy nie są w stanie analizować i akceptować dziesiątków tysięcy napływających wniosków. Blokady w urzędach sprawiają, że na rozpatrzenie wniosku czeka się w wielomiesięcznych kolejkach. Rekordziści oczekują już ponad ponad 200 dni roboczych. Dodatkową barierą jest skomplikowana procedura wypełniania wniosków - wyliczają eksperci.

Dlatego domagają się od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmian. Dlatego wnioskują m.in. o uproszczenie wniosków aplikacyjnych, stworzenie listy produktów i urządzeń kwalifikujących się do programu oraz o skrócenie czasu oceny wniosków.

- Miarą sukcesu działań prezesa NFOSiGW będzie doprowadzenie do kilkukrotnego zwiększenia liczby podpisanych umów w ciągu najbliższego roku do liczby między 200 a 400 tysięcy każdego roku - dodają ekolodzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

PatrykBlokadą jest konieczność sfinansowania inwestycji , a następnie ubieganie się o zwrot. Nie wydam 70 k w instalacje solarne bez gwarancji refundacji , … Czytaj całość

19-09-2019

yhyTylko tam gdzie rządzi PO jest smog.

19-09-2019

ekologCo z tego, że tylko 1% został zrealizowany program czyste powietrze, ale za to program 500+ został zrealizowany w 100% i to się liczy dla gawiedzi, a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)