Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fed wydał decyzję o stopach procentowych. Utrzymał je w pobliżu zera

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe w pobliżu zera. Takiej decyzji spodziewali się eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie postanowił utrzymać krótkoterminowe stopy referencyjne w pobliżu zera do 2022 roku, poinformował Fed po posiedzeniu.

Oznacza to brak podwyżki stóp przez kolejne 2,5 roku. W związku z tym główna stopa pozostaje na poziomie 0,00-0,25 proc.

Jak zapewnił Fed, tempo zakupów obligacji nie zwolni. Wciąż utrzymywany będzie poziom 80 mld dolarów miesięcznie, a w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką na 40 miliardów dolarów.

Fed przewiduje także, że PKB spadnie o 6,5 proc. w 2020 r., ale wróci do 5 proc. wzrostu w 2021 r. Natomiast inflacja ma się utrzymać poniżej 2 proc. aż do 2023 roku.

Spodziewany jest jednak wzrost bezrobocia. Mediana stopy bezrobocie na koniec tego roku stopy wzrosła do 9,3 proc. Według Fed, ma ona spaść do 5,5 proc. w 2022 roku.

Fed w ostatnich miesiącach był liderem globalnego luzowania pieniężnego - pisze w komentarzu Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers DM.

Jak zauważa, w przeciwieństwie do sytuacji z 2008 roku, tym razem niemal hurtowo wdrożone zostały wszystkie rozwiązania, od obniżki stóp po specjalne programy kredytowe, a skup obligacji został wdrożony w formie otwartej, bez żadnego górnego ograniczenia.

Fed swoimi decyzjami zwiększył płynność na rynkach, dzięki czemu firmy nie miały problemu z pozyskaniem pieniędzy co oddaliło widmo masowej niewypłacalności. "Niewątpliwie dzięki temu ogłoszona już oficjalnie recesja będzie płytsza i krótsza" - zaznacza Kwiecień.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2020

TomTak gaz do oloru

12-06-2020

arahatGaz w podlodze? Nauki w telavivie? ⅞

Rozwiń komentarze (2)