Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Fed wydał decyzję o stopach procentowych. Utrzymał je w pobliżu zera

2
Podziel się:

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe w pobliżu zera. Takiej decyzji spodziewali się eksperci.

Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Jerome Powell, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej. (Wikimedia Commons)

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie postanowił utrzymać krótkoterminowe stopy referencyjne w pobliżu zera do 2022 roku, poinformował Fed po posiedzeniu.

Oznacza to brak podwyżki stóp przez kolejne 2,5 roku. W związku z tym główna stopa pozostaje na poziomie 0,00-0,25 proc.

Jak zapewnił Fed, tempo zakupów obligacji nie zwolni. Wciąż utrzymywany będzie poziom 80 mld dolarów miesięcznie, a w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką na 40 miliardów dolarów.

Fed przewiduje także, że PKB spadnie o 6,5 proc. w 2020 r., ale wróci do 5 proc. wzrostu w 2021 r. Natomiast inflacja ma się utrzymać poniżej 2 proc. aż do 2023 roku.

Spodziewany jest jednak wzrost bezrobocia. Mediana stopy bezrobocie na koniec tego roku stopy wzrosła do 9,3 proc. Według Fed, ma ona spaść do 5,5 proc. w 2022 roku.

Fed w ostatnich miesiącach był liderem globalnego luzowania pieniężnego - pisze w komentarzu Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers DM.

Jak zauważa, w przeciwieństwie do sytuacji z 2008 roku, tym razem niemal hurtowo wdrożone zostały wszystkie rozwiązania, od obniżki stóp po specjalne programy kredytowe, a skup obligacji został wdrożony w formie otwartej, bez żadnego górnego ograniczenia.

Fed swoimi decyzjami zwiększył płynność na rynkach, dzięki czemu firmy nie miały problemu z pozyskaniem pieniędzy co oddaliło widmo masowej niewypłacalności. "Niewątpliwie dzięki temu ogłoszona już oficjalnie recesja będzie płytsza i krótsza" - zaznacza Kwiecień.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
arahat
2 lata temu
Gaz w podlodze? Nauki w telavivie? ⅞
Tom
2 lata temu
Tak gaz do oloru