Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Firma. ZUS zmienił przedsiębiorcy wysokość zwolnienia ze składki

14
Podziel się:

ZUS nie chciał uwzględnić korekty deklaracji, która wpłynęła po dniu rozparzenia wniosku. Jednak po interwencji rzecznika MŚP, ZUS uwzględnił korekty deklaracji rozliczeniowych oraz zmienił przedsiębiorcy wysokość zwolnienia ze składki.

Firma. ZUS zmienił przedsiębiorcy wysokość zwolnienia ze składki
Firma. ZUS zmienił przedsiębiorcy wysokość zwolnienia ze składki. (Adobe Stock)
bEDskZoB

Przedsiębiorca przy ubieganiu się o zwolnienie ze składek ZUS przez błąd systemu księgowo - podatkowego nie uwzględnił jednego z pracowników w deklaracji rozliczeniowej.

Po otrzymaniu informacji o wysokości przyznanej pomocy, złożył do ZUS ponowny wniosek o zwolnienie ze składek za dany miesiąc, załączając korektę deklaracji.

bEDskZoD

Początkowo ZUS pozostawił wniosek przedsiębiorcy bez rozpoznania. Powołał się na zapisy Ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

ZUS poinformował przedsiębiorcę, że przy zwolnieniu ze składek uwzględnia się tylko te korekty deklaracji rozliczeniowych, które wpłynęły do ZUS przed dniem rozpatrzenia wniosku przez ZUS.

Zobacz także: Obniżona stawka ryczałtu w Polskim Ładzie. Skorzystają pielęgniarki, pracownicy IT i prawnicy

Rzecznik MŚP podjął interwencję i wskazał, że przepisy ustawy nie wykluczają możliwości dokonania korekty dokumentów rozliczeniowych. Ocenił, że prawo do korekty dokumentów rozliczeniowych jest prawem płatnika składek.

bEDskZoJ

Zdaniem rzecznika MŚP, stanowisko ZUS narusza zasadę równego traktowania przedsiębiorców, przeczy zasadzie zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej oraz narusza prawo do nie dyskryminowania w życiu gospodarczym.

ZUS, po ponownej analizie sprawy, zmienił wysokość przyznanego wcześniej przedsiębiorcy zwolnienia. - Z zadowoleniem stwierdzam, że ZUS coraz częściej uwzględnia zasady Konstytucji Biznesu, a także interpretuje przepisy na korzyść przedsiębiorców – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDskZpe
firma
przedsiębiorcy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
jas
3 miesiące temu
bo przedsiębioircy idą do sądów i wygrywają sprawy i zus płaci odszkodowania - wystarczy zatrudnić kancelarię i nie bawić się z urzędnikami którym się wydaje a nie że mają wiedzę popartą rozporządzeniami czy przepisami
Tylko
3 miesiące temu
sprawdzajcie czy emerytury których zgodziliście się by obliczył je ZUS są prawidłowe.
asd
3 miesiące temu
ZUS złamał tylko 3 zasady ... ach jaki piękny kraj i jaki bezużyteczny ten zus ...
bEDskZpf
W TYM
3 miesiące temu
...przeczy zasadzie zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej... KRAJU NIE ISTNIEJE ZAUFANIE PRZEDSIĘBIORCÓW DO WŁADZY PUBLICZNEJ I VICE VERSA Z DEFINICJI.
cccc
3 miesiące temu
Bez kija nie podchodź