Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmom meblowym grozi upadłość. Prezesi apelują o pomoc

180 000 pracowników może stracić pracę z powodu upadku firm meblowych - alarmują producenci mebli i proszą o wsparcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agata)
Branża meblowa w kryzysie.

Kryzys, spowodowany epidemią koronawirusa, i przestój w produkcji może spowodować upadek krajowych producentów mebli. Prezesi 5 największych polskich szacują, że może to oznaczać spadek PKB o nawet 2 proc.

90 proc. polskiej produkcji przeznaczane jest na eksport, głównie do Europy. A ponieważ wszystkie europejskie sieci handlowe zostały zamknięte, popyt na meble spadł praktycznie do zera.

Jak informują prezesi największych producentów, najbliższe tygodnie bez pomocy będą dla większości firm oznaczały konieczność przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Oglądaj też: Tarcza antykryzysowa tylko dla małych. Przedsiębiorca punktuje zapowiedzi rządu

Rządowa tzw. tarcza antykryzysowa, zdaniem producentów mebli, nie wystarczy, by ocalić branżę.

- Kluczowe jest, aby pomoc nie różnicowała polskich firm ze względu na ich wielkość. Powinna dotyczyć zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych, które generują znaczny udział obrotu całej branży oraz zatrudniają dominującą liczbę wszystkich pracowników sektora meblarskiego – zaznacza Grzegorz Przondziono, prezes zarządu Agata S.A.

- Dotychczasowe propozycje rządu nie dotyczą dużych przedsiębiorstw. Mówi się dużo o małych, jednoosobowych też, ale dużych - nie - mówi Wirtualnej Polsce założyciel i prezes Fabryk Mebli "Forte" Maciej Formanowicz.

Prezesi firm apelują o odstąpienie od różnicowania pomocy dla firm w zależności od ich wielkości. Chcą też, by wysokość zasiłku wypłacanego pracownikom w czasie przestoju wyniosła minimum 80 proc. minimalnego wynagrodzenia lub 40 proc. wysokości wynagrodzenia średniego, niezależnie od zajmowanego stanowiska

Domagają się też 6-miesięcznego zwolnienia ze składek ZUS.

- Niezwłoczne wprowadzenie wymienionych działań jest szansą na utrzymanie polskiej branży meblarskiej w obliczu poważnego kryzysu, którego pierwsze symptomy już odczuwamy, a który w dalszej kolejności może mieć bardzo znaczące skutki dla polskiej gospodarki, w tym odczuwalny spadek PKB i widoczny wzrost bezrobocia – podsumowuje Grzegorz Przondziono.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

reklamaa ile prezes Agata meble dal jednej aktorce za reklame??? milion, pol miliona, dwa miliony?? moze powinien odlozyc ta kase jako poduszke finansowa na … Czytaj całość

26-03-2020

wolodiaa tego nie kumam . Też jestem zwykłym robolem, wyrobnikiem, fizolem. Kredyt na mieszkanie i samochód, dwójka dzieci. Zarobki razem z żoną około 7000. … Czytaj całość

26-03-2020

johnMeble,telewizor,telefon,w obliczu epidemii nie są towarem pierwszej potrzeby,w pierwszej kolejności ratować należy producentów żywności leków,środków … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (245)