Notowania

podatki
13.03.2019 07:31

Fiskalny absurd. Skarbówka żąda od razu, oddaje latami

Dochodzenie zwrotu PIT jest trudniejsze niż odzyskanie nadpłaty. Przekonała się o tym podatniczka, która zapłaciła 2 mln zł PIT od zasądzonego na jej rzecz świadczenia. Potem okazało się, że część tych pieniędzy kobieta będzie musiała zwrócić. A co z podatkiem?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nienależnie otrzymane wynagrodzenie trzeba zwrócić. Zapłaconego od niego podatku nie da się jednak łatwo odzyskać. (Fot: Arkadiusz Ziółek)

Historię opisuje środowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Teoretycznie sprawa wydaje się prosta, bo powstała nadpłata. Dziennik pisze jednak o wyroku Naczelnego Sadu Administracyjnego, który wskazał, że nadpłata pojawia się tylko wtedy, gdy podatek był nienależny w momencie zapłaty.

NSA wskazał przepis z ustawy PIT, który pozwala odliczyć zwrócone wynagrodzenie od bieżącego dochodu. W efekcie zamiast jednorazowo odzyskać kwotę PIT, kobieta będzie płacić mniejszy podatek (albo nie zapłaci go wcale).

To jednak nie koniec. Podatniczka musi się spieszyć, bo ma tylko 5 lat, żeby sprawa nie przedawniła się. Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, prawdopodobne jest, że w tym czasie kobieta nie będzie miała wystarczająco wysokiego dochodu, żeby odliczyć całość zwróconego przez nią wynagrodzenia. Wtedy będzie mogła wystąpić z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa o bezpodstawne wzbogacenie się – uznał NSA.

Czytaj także: Ulga meldunkowa. Skarbówka oddaje zmyślony podatek

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, nie kryją oburzenia. Jedno uważają, że ten problem to skutek wadliwych i niesprawiedliwych przepisów, inni są zdanie – że zawiodła wykładnia.

Dochodzenie zwrotu PIT na podstawie zarzutu o bezpodstawne wzbogacenie się jest dużo trudniejsze niż odzyskanie nadpłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać

Tagi: podatki, pit, skarbówka, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2019

tolekNie od dziś wiadomo, że skarbówka to państwo w państwie. Swoimi błędnymi decyzjami niszczą firmy, przedsiębiorców i zwykłych ludzi. Totalny brak … Czytaj całość

13-03-2019

Dlategopochwalam tych co nie oddają VAT-u. Zwłaszcza temu rządowi.

13-03-2019

hgwno nic dziwnego jak rządzą nami ZYDZI

Rozwiń komentarze (51)