Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
03.11.2019 20:31

Flixbus chce zlikwidować jedną trzecią połączeń w Niemczech

Klienci Flixbusa będą musieli rozejrzeć się za alternatywnymi środkami komunikacji, jeżeli rząd nie zmieni decyzji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Na celowniku znalazły się przede wszystkim destynacje na prowincji i cele turystyczne.

Największa w Europie sieć autobusów dalekobieżnych Flixbus chce zredukować liczbę połączeń. Jak donosi "Bild am Sonntag" od roku 2021 zlikwidowanych ma być ok. stu destynacji. Powodem jest planowane przez niemiecki rząd obniżenie podatku VAT na bilety kolejowe z 19 proc. do 7 proc.

Flixbus obawia się, że w ten sposób dojdzie do nowej wojny cenowej między koleją i dalekobieżnymi autobusami. "Bild am Sonntag" ma listę destynacji, które mają wypaść z rozkładu jazdy Flixbusa. Są to między innymi Chemnitz, Pasawa, Akwizgran, Ulm, Drezno i Neumuenster. Na celowniku znalazły się przede wszystkim destynacje na prowincji i cele turystyczne.

– Z zasady nie komentujemy planów firmy, ale jasne jest, że takie jednostronne obniżenie VATu poważnie zmienia warunki ramowe komunikacji dalekobieżnej. Polityka najpierw umożliwiła rozwój połączeń dalekobieżnych autobusów, by teraz jednym pociągnięciem je zniszczyć – zaznaczył rzecznik Flixbusa.

Zobacz: PKP - Wymiana taboru

O tym, że planowane obniżenie VATu na bilety kolejowe będzie miało wpływ na ofertę dalekobieżnych autobusów, rozmawiano już pod koniec października. Jeżeli obniżenie VATu nie obejmie autobusów dalekobieżnych, a tylko komunikację kolejową, przewaga konkurencyjności kolei będzie tak duża, że będziemy musieli zlikwidować około 30 proc. połączeń autobusowych – zapowiedział szef Flixbusa André Schwämmlein.

Jednostronna obniżka sprzeczna z konstytucją

Flixbus, wiodący na rynku ofert autobusowych, w ubiegłych latach znacznie rozszerzył swoją ofertę i w Niemczech obsługuje około 400 destynacji. Jak André Schwämmlein zapowiedział w październiku, na pierwszy ogień pójdą cele turystyczne np. na wybrzeżu, u podnóża Alp czy w górach Harzu.

- Wyrok doskonale pokazuje chaos prawny, w którym działają przewoźnicy - mówi nam szef FlixBusa
Odszkodowanie za spóźniony autobus. Szef FlixBusa: "Dziwny wyrok, bilety mogą być droższe"

Aby coraz więcej ludzi przesiadało się z samochodów i samolotów na kolej, rząd Niemiec uchwalił obniżenie podatku VAT na bilety kolejowe na trasach dalekobieżnych. Kolej zapowiedziała, że odpowiednio obniży ceny biletów i spodziewa się 5 milionów dodatkowych pasażerów.

BlaBlaBus to nowa usługa, która jesienią ma ruszyć na polskich drogach
BlaBlaBus wejdzie do Polski. Współdzielenie autobusu zamiast samochodu

Przewoźnicy autobusowi obawiają się, że stracą przez to klientów i domagają się obniżki podatku VAT także na bilety autobusowe. Według ekspertyzy federalnego zrzeszenia niemieckich przewoźników autobusowych jednostronna obniżka VATu jest w sprzeczności z konstytucją i z prawem europejskim. Autobusy i kolej wspólnie mają najmniejszą emisję CO2 tak, że ich różne traktowanie, jest niezrozumiałe – stwierdza zrzeszenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, Flixbus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-11-2019

jyjyCo to do licha jest RFN?! O Austrowęgrach też napiszecie? XD

04-11-2019

SławekJaka destynacja - u nas jest destylacja :)

04-11-2019

LeonTo są ludzie ,którzy piszą artykuły ze słowniczkiem w ręku. Uważają ,że jak użyją jakiegoś „mądrego” słowa to czytelnicy będą ich uważać za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)