Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna. Minister tłumaczy

112
Podziel się

Trzeba się śpieszyć, aby zdążyć przed rządowymi zmianami i na korzystnych warunkach korzystać z własnej energii słonecznej.

Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna. Minister tłumaczy
Panele fotowoltaiczne (Adobe Stock)
bErCNqMl

Projekt zmian przygotowywanych przez Ministerstwo Klimatu spowodował boom na fotowoltaikę. Polacy chcą zdążyć przed niekorzystnymi przepisami, o czym pisaliśmy w money.pl. Czasu jest niewiele. Zostało bowiem jedynie pół roku.

Teraz, dzięki systemowi wirtualnego magazynowania nadwyżek produkcji energii przez panele słoneczne, można w ogóle nie płacić za prąd. Po zmianach - od stycznia 2022 r. - trzeba będzie wyłożyć z kieszeni nawet do 40 proc. wartości rachunków sprzed inwestycji.

Zobacz także: Panele na dachu będą mniej opłacalne, ale nie dla każdego. Wiceminister wyjaśnia
bErCNqMn

Przywołajmy przykład, w którym wyjaśnialiśmy sedno. Właściciel instalacji przed jej założeniem płacił za prąd ok. 3,5 tys. zł rocznie. Według obecnych zasad, już z instalacją, płacił jedynie 100 zł rocznie za przyłącze. Według nowych zasad dla prosumentów, musiałby płacić już ok. 1,5 tys. zł rocznie.

Skąd ta zmiana w przepisach? Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, przekonywał w portalu Gazeta.pl, że to kwestia dyrektywy unijnej i zmiany sposobu rozliczania prosumentów.

bErCNqMt

- To całkowita przebudowa modelu elektroenergetycznego, przeniesienie odpowiedzialności, paradygmatu bezpieczeństwa energetycznego z poziomu globalnego na poziom lokalny - stwierdził na łamach serwisu.

Z drugiej strony mówi również kwestii wydolności naszego systemu.

- Już w tej chwili mamy bardzo dużo reklamacji zgłaszanych do operatorów sieci dystrybucyjnej, że system wyłącza ich instalacje w "pikach" energii. Jest to związane z tym, że nasza sieć elektroenergetyczna ma swoją ograniczoną pojemność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCNqMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
Bizon
2 miesiące temu
Już 20 lat temu prowadzący zajęcia na polibudzie z sieci energetycznych twierdził, że mamy przestarzałą sieć energetyczną i bez całościowej modernizacji nie zwiększymy wydajności. Od tamtego czasu bardzo niewiele się zmieniło na lepsze. I jak pinokio zaczął mówić o milionie samochodów elektrycznych, to ja od razu mówiłem, że to nierealne. Bo nawet jakby jakimś cudem Polaków było stać na samochody elektryczne, to zabraknie mocy przesyłowej do ich ładowania.
piotrek
2 miesiące temu
Czyli jednak ci co zainwestowali w panele na dłuższa metę na tym wygrali. To tacy "foto- frankowicze". dostali dotacje odpisy, przez 15 lat będa płacić 100 zł rocznie za prąd a MY WSZYSCY będziemy sie do ICH TAniego prądu dokładać. wyższymi co rok rachunkami.
black
2 miesiące temu
Tu nie chodzi o to, że 'nie będzie już tak opłacalna', bo opłacalna nigdy nie była, tylko o to ,że nasz kochany rząd kradnie nam wszystkim kasę bez opamiętania.
bErCNqMP
Jaco
2 miesiące temu
Żeby komentować trzeba mieć trochę pojęcia o elektryce. Jak się buduje elektrownie wraz z nią buduje się infrastrukturę przesyłową. W fotowoltaice buduje się elektrownie nie robiąc nic z siecią. To nie ma prawa działać, a Kaczyński razem z Tuskiem i dodając Hołownię z Budką choćby byli cudotwórcami w 10 lat nie są tego zmodernizować, rozbudować, naprawić.
chłopeknieroz...
2 miesiące temu
W normalnym kraju rząd powinien wspierać inicjatywy zarówno firm jak i społeczeństwa. Przejście na zieloną energie powinno być szczególnie wspierane - świetny pomysł na zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń i lek na poprawę klimatu. Tymczasem u nas na odwrót - zdeptać, stłamsić. Dołożyć podatek. Tutaj nie masz prawa zarobić legalnie, bo zdechniesz biednie.
...
Następna strona