Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Fundusz Odbudowy. Ziobro chce blokować decyzje UE

105
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekonuje, że Polska powinna blokować decyzje UE wymagające jednomyślności, dopóki nie otrzyma środków z Funduszu Odbudowy. Jak powiedział wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej jest możliwe, ale w ramach "kompleksowej reformy" sądów.

Fundusz Odbudowy. Ziobro chce blokować decyzje UE
Zbigniew Ziobro, minister sprawieliwości (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Polska powinna blokować decyzje UE wymagające jednomyślności, dopóki nie otrzyma środków z Funduszu Odbudowy - powiedział wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Winą za nałożenie na Polskę kary finansowej za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN Zbigniew Ziobro obarczył Donalda Tuska; wyraził też przekonanie, że należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny. Zawetowanie "lex TVN" uznał za błąd.

- To ich frakcja rządzi Unią Europejską i stoi za karami dla Polski. Europejska Partia Ludowa, której przewodniczącym jest Tusk - odpowiedział Ziobro w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na stronie "Rzeczpospolitej" na pytanie, czy to on odpowiada za nałożenie na Polskę kar. Według Ziobry "głównie niemieccy urzędnicy przygotowali prawny atak na Polskę w postaci tzw. mechanizmu warunkowości", a Niemcy dążą do "przebudowy UE w jedno państwo".

Zobacz także: "To jest skandaliczne". Miażdżący raport NIK dla Ziobry. Schetyna komentuje

Zdaniem Ziobry "nie należy likwidować Izby Dyscyplinarnej poprzez realizację orzeczenia TSUE, który przekroczył swoje kompetencje". Pytany, czy Izba zostanie zlikwidowana, odparł, że "jest to możliwe, ale w ramach kompleksowej reformy, która ma usprawnić sądownictwo, w tym także funkcjonowanie Sądu Najwyższego". Przyznał, że Solidarna Polska z 19 posłami nie jest w stanie sama wprowadzić swojej reformy "i musi się liczyć z większym koalicjantem".

Weto wobec warunkowości budżetu

"Jako Solidarna Polska uważaliśmy i uważamy, że na unijnym szczycie w grudniu 2020 r. należało zgłosić weto zarówno wobec warunkowości budżetu, jak i zaostrzenia polityki klimatycznej" – powiedział Ziobro. Wyraził opinię że "do czasu aż Unia nie wywiąże się ze wszystkich zobowiązań wobec Polski" potrzebne jest "blokowanie decyzji wymagających jednomyślności". "Trzeba też przygotować się do wstrzymania płacenia przez Polskę członkowskiej składki – dopóki nie otrzymamy należnych nam funduszy" – dodał.

Zdaniem Ziobry należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny, postawić na energetykę jądrową i węgiel kamienny, którego "największe zasoby w Europie są udokumentowane na Lubelszczyźnie". Według ministra import węgla z Rosji przez polski rząd "to rezultat wcześniejszej decyzji o podporządkowaniu się unijnej polityce klimatycznej i zaniechaniu inwestycji w wydobywanie nowych złóż węgla".

Odnosząc się do pytań o zakup systemu szpiegowskiego Pegasus, Ziobro wyraził przekonanie, że "każde demokratyczne państwo wraz z postępem technologii, z których korzystają nie tylko uczciwi ludzie, lecz również przestępcy, musi sięgać po odpowiednie narzędzia, by skutecznie chronić uczciwych ludzi przed przestępcami".

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości

Pytany o zakup programu za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości Ziobro powiedział, że "Fundusz udzielił wsparcia CBA zgodnie ze swoim ustawowym zadaniem", a "środki zostały przeznaczone na zakup ważnych narzędzi, które umożliwiają przeciwdziałanie przestępczości". Zastrzegł, że szczegóły są tajne.

Zdaniem Ziobry "prezydent popełnił błąd, wetując ustawę" medialną, ponieważ w ten sposób nie wypełnił swojego wyborczego zobowiązania, którym było "stworzenie w Polsce warunków do uczciwej debaty w obszarze medialnym". "Jeżeli mówimy o równowadze w mediach, dotyczy ona również nowoczesnych mediów związanych z wielkimi portalami informacyjnymi, w których dominuje krytyczny punkt widzenia wobec rządu" – powiedział.

Wyraził zastrzeżenia wobec certyfikatów covidowych i zadeklarował, że jest "przeciwny obowiązkowym szczepionkom".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(105)
Jarol
2 lata temu
Ziobro to sobie może ...podeptać laptopa i utopić go w wannie.Poza tym jego koniec jest bliższy niż mu się wydaje
KRIS
2 lata temu
Podejrzewam, że 80% populacji nie musi myśleć, ponieważ jest taki ktoś co myśli za nich wszystkich! Takim kimś jesteś ty ministrze Ziobro, taki Super Bohater! Chroń Polaków od nieprawdy, oszustwa i oszołomów chcących żerować wieloletnie na Narodzie Polskim! Odciąć tych wszystkich wrogów i pasożytów min. posłów i senatorów od kasy, rozliczyć i pozbawić majątków! Bo to przecież złodzieje wszyscy są!
KRIS
2 lata temu
Czy jest jakiś próg decyzyjności po którym delikwenta umieszcza się w zakładzie psychiatrycznym?
zcx
2 lata temu
Dorobili się już takich fortun że mogą dostatnie żyć bez pracy aż do śmierci, więc bawią się Polską jak kukiełka.
Mark
2 lata temu
Zlepek narodów znajdujących się na swoich terenach może trwać tylko chwilowo. Rosja, Chiny, Indie , Pakistan, Japonia zawsze będą patriotyczne niezależnie czy w dobrobycie czy biedzie. USA WYMORDOWAŁO TUBYLCÓW I JEST ZLEPKIEM BEZ TRADYCJI NARODOWYCH BARDZO WYMIESZANYCH I DLATEGO TRWA. Unia Europejska nie spełnia ani jednego warunku ani drugiego. UE spełnia warunki istnienia ZSRR , Jugosławii czy Czechosłowacji a nawet wcześniej Unii Polsko - Litewskiej czy Austro Węgier .
...
Następna strona