Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Gaz-System zmienia prognozę popytu na gaz. Mniejsze zapotrzebowanie dzięki OZE

4
Podziel się:

Gaz-System przedstawił wyciąg z Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Systemu Przesyłowego na lata 2024-2033. Z niego wynika, że zrewidowano w dół prognozę popytu na gaz w Polsce w 2023 i 2024 roku. Konsumpcję na bieżący rok przewidziano na 14,8 mld m3 zamiast prognozowanych 16,6 mld m3.

Gaz-System zmienia prognozę popytu na gaz. Mniejsze zapotrzebowanie dzięki OZE
Gaz-System zmienia prognozę zapotrzebowania na gaz (GETTY, NurPhoto)

Na lata 2023 i 2024 operator przewiduje znaczący spadek zużycia gazu w stosunku do poprzednich scenariuszy, spowodowany kryzysem energetycznym. W 2023 r. zużycie ma wynieść 14,8 mld m3 zamiast prognozowanych wcześniej 16,6 mld m3, w 2024 r. zużycie ma wynieść 16 mld m3 zamiast prognozowanych wcześniej 18,8-19,4 mld m3.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wydobycie gazu w Polsce. Będą kolejne nowe złoża? "Trzeba iść w kierunku dekarbonizacji"

Poziom zapotrzebowania na gaz

Na kolejne lata Gaz-System prognozuje poziom zapotrzebowania w dwóch scenariuszach - umiarkowanym i zachowawczym. Zgodnie ze scenariuszem umiarkowanym w okresie 2025-2045 krajowe zapotrzebowanie na gaz będzie niższe o 10-15 proc. od scenariusza bazowego z KDPR na lata 2022-2031. W przypadku scenariusza zachowawczego prognozowane zużycia jest mniejsza nawet o jedną trzecią od ostatniego scenariusza bazowego.

Jak podkreśla operator, we wszystkich scenariuszach założono redukcję popytu na paliwa gazowe związaną przede wszystkim ze zwiększeniem udziału OZE w miksie energetycznym oraz z rozwojem technologii i wzrostem efektywności energetycznej instalacji zasilanych paliwem gazowym, a także z termomodernizacją budynków.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Bezrobotny
rok temu
Mniejsze zużycie dzięki cenom!!!! Czy sądzicie że chciało by mi się latać co godzinę do pieca i drwa dokładać jak można guzik nacisnąc i samo grzeje! To samo grzanie to 3,2 PLN za metr sześcienny. 10 godzin grzania dziennie przez miesiąc 1000 PLN. Drewno kupowałem po 200 za metr układany. Kupiłem za 3kPLN i właśnie się kończy! Oby wiosna szybciej nastała 6X1000=6000. Drewno 3 tysiące to co sie dziwić że latam i dokładam co godzinę! W tym roku drewno sosna po 350 więc ciężko będzie !
Ru-mun
rok temu
Dziękujemy Wam o nasi ekonomiczni matematycy. Dzięki za to że potraficie dobrze liczyć (tylko to co wpływa do Waszych kieszeni od wk......ego podatnika). Czyż w końcu nie nadeszła pora aby pozbyć się takich fachowców ?
Józef Nowak
rok temu
Lepszy drogi ale demokratyczny i praworzadny gaz od taniego rosyjskiego.
Prezydent2025
rok temu
To bieda i zapaść przemysłu energochlonnego a nie OZE zmniejsza na gaz.