Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Gazociąg jamalski. Przesył gazu z Rosji do Niemiec znów jest wstrzymany

44
Podziel się:

Przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim ponownie został wstrzymany i rozpoczęło się tłoczenie tzw. rewersem - poinformowała agencja TASS, powołując się na operatora Gascade. Do podobnej przerwy doszło 30 października. Gazprom zapewniał wówczas, że nie odbije się to na odbiorcach.

Gazociąg jamalski. Przesył gazu z Rosji do Niemiec znów jest wstrzymany
Przerwa w tłoczeniu surowca gazociągiem jamalskim nastąpiła również 30 października EUROPOL (EUROPOL)

Dostawy do Niemiec ustały w godz. 9-10 rano w sobotę czasu moskiewskiego (godz.7-8 rano czasu polskiego). Później rozpoczęło się tłoczenie gazu w odwrotnym kierunku, z Niemiec do Polski. Według dziennika "Kommiersant" rewers stanowi teraz około 139,5 tys. metrów  sześciennych gazu na godzinę.

Wcześniejsza przerwa w tłoczeniu surowca gazociągiem jamalskim nastąpiła 30 października. Również wówczas gaz zaczął być przesyłany rewersem. Koncern Gazprom zapewnił wtedy, że przerwa nie odbiła się na odbiorcach surowca i wnioski o dostawy gazu są realizowane.

Zobacz także: Polska pozbędzie się węgla, a potem gazu z domów? Emilewicz rozjaśnia rządowy plan

Gazprom nie zarezerwował mocy tranzytowych przez Polskę

Polski koncern niedawno złożył do Gazpromu i Gazprom Expotru wniosek o obniżenie ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Gazociąg ma długość 4196 km, a płynie przez niego gaz z północnej Rosji do Europy Zachodniej (poprzez Białoruś i Polskę do Niemiec).

Dziennik powołuje się na dane z platform, na których przeprowadzane są aukcje roczne. Wynika z nich, że Gazprom nie zarezerwował mocy tranzytowych gazociągu Jamał-Europa, prowadzącego przez Polskę, w pierwszym, drugim i trzecim kwartale 2022 roku.

Zdaniem gazety koncern liczy na szybką certyfikację operatora Nord Stream 2 i uruchomienie nowego gazociągu.

Rosyjski koncern nie zdecydował się też na zarezerwowanie dodatkowych przepustowości gazociągów ukraińskich. Według gazety "Kommiersant" Gazprom ma najprawdopodobniej zamiar przekierować część gazu przesyłanego przez Ukrainę i Polskę do gazociągu Nord Stream 2 i doprowadzić do całkowitego zapełnienia tej magistrali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
!!!
2 lata temu
W trybie natychmiastowym należy przyjąć Gruzję, Mołdawię i oczywiście Ukrainę do Unii Europejskiej. To jest najlepszy czas, bo Putin nie będzie równolegle walczyć na kilku frontach. Równocześnie trzeba zachęcać Kazachstan do obrania demokratycznej drogi, bo ich czeka to samo co Ukrainę.
kobalt
2 lata temu
To było do przewidzenia lata temu i Putin już tym dawno groził. Mamy milionowe kary w EU, uchodźców na granicy, Covida i podskakującego Łukaszenkę z Putinem. PISowi się wydaje, że jest taaaaaki moooocny...Eeeh
zcx
2 lata temu
Kaczyńscy kosztem Polski i Polaków walczyli w interesie ukrainy z Rosją. I doprowadzili to tego że nie tylko przesył przez ukrainę zostanie zlikwidowany ale również przez Polskę. Nie będziemy mieli ani taniego gazu ani kasy za przesył.
zcx
2 lata temu
Nie po to budowano NS i NS2 by dalej płacić za przesył ukrainie i Polsce.
dość pisu
2 lata temu
rurociągi miały iść przez Polskę i Polska miała zarabiać na tranzycie. Jednak prawdziwi patryoci z pisu zaczęli stroić fochy. No to Niemcy i Rosja dogadali się i zrobili rurociągi pod Bałtykiem. Pisom się zdawało, że Rosja i Niemcy nie wyłożą kilka mld więcej i będą zależeć od fochów pisów. Tak oto pisy zostały z niczym a my mamy drogi gaz i kiepskie stosunki z Rosją. Nigdy więcej pisów. Drogie to i nieudane.
...
Następna strona