Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Gazprom ma problem ze sprzedażą rosyjskiego gazu na Zachód

Podziel się:

Dzienna sprzedaż gazu ziemnego przez Gazprom PJSC na kluczowe rynki zagraniczne spadła w kwietniu do najniższego poziomu od trzech miesięcy, ponieważ klienci zwrócili się ku tańszym dostawom na rynku spot w związku z łagodną pogodą i falą zamówień na LNG - informuje Bloomberg. Agencja oszacowała, że spadki sięgnęły w kwietniu 22 proc.

Gazprom ma problem ze sprzedażą rosyjskiego gazu na Zachód
Gazprom (Getty Images, © 2021 Bloomberg Finance LP)

Europa przechodzi od słów do czynów w zakresie uniezależniania się od dostaw gazu z Rosji. Pomaga w tym wiosenna pogoda i wzrost temperatury. To oznacza bowiem zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło w tej części roku.

Jak pisze Bloomberg, Europa importuje rekordowe ilości LNG po obniżonych cenach ze względu na słaby popyt w Azji. Wszystko to sprawia, że ceny gazu utrzymują się na niskim poziomie i skłaniają klientów Gazpromu do rezerwowania mniejszych ilości dozwolonych w wieloletnich kontraktach. "A zamiast tego zwracania się ku bardziej atrakcyjnym dostawom na rynku spot" - podkreśla agencja.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z dostawami gazu z Rosji. Wicepremier uspokaja

Europa szuka tańszych alternatyw dla gazu z Rosji

Jak mówi Thomas Rodgers, analityk ICIS, cytowany przez Bloomberga, na rynku spot w kwietniu ceny gazu były niższe, niż w przypadku umów długoterminowych.

W kwietniu średni eksport gazu przez Gazprom wynosił 387 mln m sześć. dziennie do krajów spoza byłego ZSRR. Według wyliczeń Bloomberga na podstawie opublikowanych 1 maja danych, oznacza to spadek o 22 proc. w porównaniu do marca 2022 r.

W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku wyeksportowano 50,1 mld metrów sześciennych gazu, co oznacza spadek o prawie 27 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - pisze Bloomberg.

W środę 27 kwietnia Gazprom oficjalnie wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. To realizacja postanowień z dekretu Władimira Putina wydanego 31 marca 2022 r. i konsekwencja odrzucenia przez polską stronę możliwości płacenia za rosyjski gaz w rublach.

W kwietniu dzienna produkcja Gazpromu wyniosła średnio 1,347 mld m sześc. Bloomberg szacuje, że to spadek o 8,5 proc. w stosunku do marca. Od początku tego roku Gazprom przepompował 175,4 mld m sześc. gazu ziemnego, czyli o 2,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2021 r.

Bloomberg podkreśla, że Gazprom nie ujawnia szczegółowego podziału wielkości eksportu na konkretne państwa, a to utrudnia ocenę przepływu do Turcji i większości państw europejskich. Z danych rosyjskiego producenta wynika, że dzienne dostawy gazu Gazpromu w kierunku granic z krajami europejskimi wyniosły średnio 298 mln m sześc. w okresie od 1 do 26 kwietnia, co oznacza spadek o prawie 18 proc. w porównaniu ze średnimi dziennymi przepływami w marcu.

Od stycznia do kwietnia dostawy gazu z Rosji do Chin przez Power of Siberia wzrosły o niemal 60 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. Bloomberg zaznacza, że Gazprom nie podał dokładnej wielkości dostaw na tym kierunku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl