Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdynia. Deweloper sprzedaje zabytkowy schron

96
Podziel się

Deweloper chce sprzedać zabytkowy schron z czasów II wojny światowej nawet za symboliczną złotówkę. Warunek - nowy właściciel musi go odnowić.

Niemiecki schron naziemny T 750. Właśnie taki chce sprzedać deweloper w Gdyni.
Niemiecki schron naziemny T 750. Właśnie taki chce sprzedać deweloper w Gdyni. (Wikimedia Commons)
bErSTqjp

Zabytkowy schron ma 3 kondygnacje i w sumie 500 m. kw. powierzchni użytkowej. Budynek powstał w latach 40, zbudowano go na zlecenie niemieckich okupantów.

Po II Wojnie Światowej był wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną, jako zapasowe stanowisko dowodzenia. Od lat 80-tych jest jednak pusty i niszczeje.

Działka, na której stoi schron, jest obecnie własnością firmy ATAL, która buduje w pobliżu sześć kamienic. Deweloper chce się pozbyć budynku, ale zależy mu na tym, żeby schron został odrestaurowany.

bErSTqjr

- Obecnie prowadzimy działania, by działka pod bunkrem została wydzielona z terenu naszej inwestycji. Zależy nam, by potencjał historycznego obiektu był w pełni wykorzystany. W tym celu jesteśmy w kontakcie z władzami samorządowymi i organizacjami społecznymi, które interesują się militariami oraz historią. Jesteśmy gotowi przekazać schron, ważne jest to, żeby obiekt w przyszłości był właściwie zagospodarowany i utrzymany - mówi "Gazecie Wyborczej" Łukasz Borkowski z firmy ATAL SA. Dodaje, że firma jest skłonna oddać budynek za symboliczną złotówkę.

Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Właściciel może go sprzedać i nie musi o tym informować żadnego organu, ale już nabywca, który zechce wyremontować schron będzie musiał uzgodnić je z konserwatorem.

bErSTqjx

Zakupem schronu jest interesuje się Akademia Marynarki Wojennej.

- Akademia Marynarki Wojennej wstępnie byłaby zainteresowana pozyskaniem bunkra przy ul. Bosmańskiej za symboliczną złotówkę. Natomiast wszystko zależy od możliwości jego zagospodarowania, a więc musiałby wypowiedzieć się przede wszystkim konserwator zabytków. Uczelnia mogłaby tam stworzyć centrum symulacji zagrożeń kryzysowych. To oczywiście wszystko plany, jednakże jesteśmy otwarci na propozycje - mówi "Wyborczej" kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik uczelni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSTqjS
nieruchomości
gospodarka
KOMENTARZE
(96)
remik
rok temu
Dobrze że nie chcą go zburzyć, zawsze się znajdą chętni do oglądania takich "zabytków" zwłaszcza fani militariów, w Szczecinie chyba coś podobnego ktoś wyburzył a szkoda, w końcu to kawał historii
Amber
rok temu
Zburzyć ani nawet wysadzić się go nie da
Rozrywkowy
rok temu
Fajna knajpa z baletami by tam mogła byc. I noclegi dla zmęczonych zabawą.
bErSTqjT
Mmm
rok temu
Znaczy się deweloper chce się pozbyć zgniłego jaja, które pewnie musiał kupić w pakiecie z terenem a teraz musiałby wyremontować wykładając niemałą kasę?
~awas
rok temu
Już myślałem, że chodzi o dewelopera Brylanta z Nowogrodzkiej.
...
Następna strona