Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia niemal w całym kraju - upał, burze i grad. Co to "Alert RCB"?

2
Podziel się:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w poniedziałek ostrzeżenia przed burzami i gradem niemal w całej Polsce. Podpowiadamy, co to jest "Alert RCB" oraz jak sprawdzić, gdzie jest burza.

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia. Co to "Alert RCB"?
Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia. Co to "Alert RCB"? (Fotolia)

Jak zapowiadają prognozy IMGW, w poniedziałek na terenie całej Polski będzie upalnie i burzowo. Wydano ostrzeżenia przed burzami i gradem niemal w każdym województwie, z wyjątkiem woj. kujawsko-pomorskiego i północnych terenów woj. wielkopolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

- W dzień zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm na południu kraju oraz gdzieniegdzie na północnym zachodzie -czytamy w komunikacie IMGW.

Zgodnie z raportem dobowym Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), 28 lipca w związku z prognozowanymi przez IMGW burzami z gradem i wiatrem w porywach do 110 km/h uruchomiono "Alert RCB" – operatorom sieci telefonii komórkowych zlecono wysłanie wiadomości na obszar 4 województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Zobacz także: Zobacz: Gdy jest upał, przysługują ci specjalne prawa w pracy

Jak prognozuje IMGW, w poniedziałek burze są prawdopodobne na przeważającym obszarze kraju. Mogą im towarzyszyć ulewy do 40 mm, lokalnie do 60 mm, grad do 3-4 cm średnicy oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h.

Szczegółowe prognozy "gdzie jest burza" znajdziemy w serwisie pogodowym IMGW-PIB pod adresem pogodynka.pl/prognozaburz.

Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia. Co to "Alert RCB"?

Do podstawowych zadań RCB należy dokonywanie pełnej analizy zagrożeń, w oparciu o dane uzyskiwane ze wszystkich możliwych "ośrodków kryzysowych" funkcjonujących w ramach administracji publicznej oraz od partnerów międzynarodowych.

Do zadań RCB należy również opracowywanie optymalnych rozwiązań pojawiających się sytuacji kryzysowych, a także koordynowanie przepływu informacji o zagrożeniach.

"Alert RCB" jest nowym SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia.

Dodatkowo "Alert RCB" nie jest elementem aplikacji RSO i żeby go otrzymywać, nie trzeba instalować żadnej dodatkowej aplikacji czy programu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Mm
4 lata temu
Co dzień oglądam pogody w tv i tylko na mapie pada
Ralf
4 lata temu
Alert RCB to dupochron ubezpieczalni, żeby np nie płacić za zniszczone przez grad auta